Az Egervári Sándor által vezetett edzőbizottság már hetekkel ezelőtt megfogalmazta ajánlását abban a kérdésben, milyen kritériumoknak kell megfelelnie az új szövetségi kapitánynak: magyar állampolgár és pro-licences legyen, eredményes edzői tevékenység álljon mögötte, szakmailag, emberileg és morálisan hiteles, ne ossza meg az edzői társadalmat. Nézzük, Bozsik Péter megfelel-e a kívánalmaknak…
Németh Ferenc
Az elôzô kapitány, Lothar Matthäus gyorsan megtanulta, esetenként az égiek segítsége is kevés a sikeres szerepléshez
Németh Ferenc
Az elôzô kapitány, Lothar Matthäus gyorsan megtanulta, esetenként az égiek segítsége is kevés a sikeres szerepléshez
Az edzőbizottság ajánlása után hallani lehetett olyan kritikákat, amelyek szerint az említett követelményeknek csak egy szűk edzői réteg tud megfelelni, azonban Egervári Sándor úgy vélekedett, többen is alkalmasak a poszt betöltésére, a fiatalabb edzőgenerációból például Róth Antal és Csertői Aurél is. Azóta tudjuk, az U21-es válogatott szövetségi edzőjét, Róth Antalt az MLSZ elnöke, Kisteleki István is alkalmasnak tartotta volna kapitánynak, azonban az egykori 29-szeres válogatott futballista éppúgy visszautasította a felkérést, mint korábban Nyilasi Tibor.
Talán bevonhatták volna az edzőbizottságot
Négy kritériumból kettő és fél teljesül
Az edzőbizottság ajánlása több feltételt tartalmazott a leendő kapitányt illetően. Lássuk, mennyire felel meg ezeknek Bozsik Péter.
magyar állampolgár legyen – teljes mértékben
a pro-licenc megszerzése – még nem sikerült neki
eredményes edzői múlt – kevés lehetőség, de egy bajnoki cím
ne ossza meg a futballtársadalmat – a szakmában nincs sok haragosa
Csütörtökön végül megszületett a döntés, Lothar Matthäus után Bozsik Péter lett a nemzeti együttes szövetségi kapitánya, így a válogatott immár érdemben is megkezdheti az Eb-selejtezőkre való felkészülést. Bozsik Péter nem felel meg valamennyi kritériumnak, amelyet az edzőbizottság megfogalmazott, ám ez nem jelenti azt, hogy eleve alkalmatlan lenne a feladatra.
"Korábban felajánlottuk Kisteleki Istvánnak, örömmel segítünk, ha van elképzelés a szövetségi kapitányi poszttal kapcsolatban – fogalmazott a hír hallatán Egervári Sándor, az edzőbizottság vezetője. – Amikor ennyire fontos kérdésben hoznak döntést az illetékesek, amikor az MLSZ elnökségében ennyire kevés a szakember, a kapitánykeresés eme fázisában is kívánatos lett volna a szakma véleményét kikérni, figyelembe venni. Természetesen örülök, hogy magyar kapitányt választottak, miként az is örömteli, hogy Détári Lajos ilyen szép feladatot kapott a magyar labdarúgásban. Sok sikert kívánok mindkettőjüknek.”
Ez tehát Egervári Sándor véleménye. Mivel Csank János is tagja az edzőbizottságnak, logikus, hogy az egykori szövetségi kapitány nem állítja homlokegyenest az ellenkezőjét, mint a kollégája.
"Csakis azt mondhatom, hogy sok sikert kívánok a szövetségi kapitánynak és segítőjének – mondta a Győri ETO FC vezetőedzője. – A rájuk váró feladat szép, de nem könnyű, bízom benne, hogy sikeresek lesznek.”
Kisteleki István kapott még egy fricskát
Lothar Matthäus, a magyar válogatott legutóbbi szövetségi kapitánya a következőket mondta, amikor felhívtuk, hogy Bozsik Péter lett az utóda a nemzeti csapatnál: „Bevallom, számomra még új ez a hír, öntől hallom először, hogy Bozsik Péter lett az utódom. Gratulálok neki, de túl sok mindent nem szeretnék hozzáfűzni, az ugyanis semmilyen szinten nem érdekel, amihez Kisteleki Istvánnak köze van. Ettől függetlenül természetesen sok sikert kívánok az új szakvezetőnek és segítőjének, Détári Lajosnak, és remélem, nekik nem kell majd annyi gonddal, problémával megküzdeniük, mint nekem kellett annak idején.”
A fiatalabb edzői garnitúra egyik markáns képviselője Mészöly Géza, aki csapatával, az Újpesttel az első helyen áll a bajnokságban. Korábban ugyan hallani lehetett olyan hangokat is, hogy a ,,kismészöly” is lehetne kapitány, azonban a trénernek egyelőre ,,csak” a Megyeri úti együttessel kell bizonyítania.
"Fontosnak tartom, hogy végre van szövetségi kapitány, az pedig örömteli, hogy az illetékesek magyar szakembert választottak a posztra – fogalmazott Mészöly Géza. – A szereposztást hallva kissé meglepődtem, ettől függetlenül bízom benne, hogy a páros sikeres lesz. Bozsik Péter bizonyított már edzőként, gondoljunk csak a Zalaegerszeggel szerzett bajnoki címére, Détári Lajos pedig kulcsfigurája a magyar edzői karnak. Mindketten tudnak a játékosok fejével gondolkodni, és ez nem hátrány. Remélem, jó munkakapcsolatban leszünk, és azt is, hogy jó néhány újpesti labdarúgót tartanak majd alkalmasnak a válogatottságra.”
A fiú után jöjjön az apa, Mészöly Kálmán, az egykori szövetségi kapitány:
"Korábban sem titkoltam, én annak örültem volna, ha magyar, fiatal edzőnek szavazna bizalmat az elnökség – bocsátotta előre a Szőke Szikla. – Örülök, hogy pont került a kapitánykérdés végére, és most már elkezdődhet a munka. Bozsik Pétert jól ismerem, kitűnő szakembernek tartom, annak pedig különösen örülök, hogy mellette Détári Lajos is szerepet kapott a válogatottnál. Remélem, bebizonyítják, hogy alkalmasak erre a munkára.”
Bicskei Bertalan kapusleckéket adott
Hasonlóan vélekedik egy másik korábbi kapitány, Bicskei Bertalan is.
"Bozsik Péterrel kapcsolatban elfogult vagyok, hiszen édesapja volt az első edzőm – nosztalgiázott Bicskei Bertalan. – Aztán amikor Peti még kisgyerek volt, én tanítottam őt védeni, hiszen közel laktunk egymáshoz, és amikor Cucu bácsi megkért, hogy kicsit korrepetáljam a kertben Petit, mindig szívesen tettem eleget a kérésnek. Ügyes gyerek volt, de végül nem kapus lett belőle. Értelmes, tehetséges edzőnek tartom, szép jövő állhat előtte, de bevallom, kicsit féltem őt ettől a munkától.” ---- Király Gábor, az angol Crystal Palace 63-szoros válogatott játékosa: ,,Amikor Szombathelyre hazautazom, szinte mindig lemegyek edzeni a Haladáshoz, így találkoztam Bozsik Péterrel és Détári Lajossal is. Mindketten nagyon szimpatikusak voltak számomra, és miután kapcsolatban vagyok régi klubom játékosaival, vannak információim. Mindkét szakembert tehetséges, ambiciózus edzőként jellemezték. A futballban a tettek beszélnek, és bárki a kapitány, nekünk, játékosoknak azonos a célunk vele: szeretnénk előrelépni, jó csapatban szerepelni. Bízom benne, hogy az új stábbal eredményes lesz a válogatott, és a közönség is a csapat mellé áll.”
Lisztes Krisztián, a német Borussia Mönchengladbach 49-szeres válogatott játékosa: ,,Örülök a döntésnek. Bozsik Pétert nem ismerem, de a bajnoki címe, a Manchester United legyőzése sokat elárul róla. A tévében láttam, hallottam őt, mindig szerény, intelligens ember benyomását keltette. Détári Lajosról többet mondhatok, nagyon büszke vagyok, hogy amikor bemutatkoztam a Ferencvárosban, egy csapatban szerepelhettem vele. Felnéztem rá. Meggyőződésem, sokat számíthat az ő nemzetközi tapasztalata, ezen a poszton átadhatja a tudását, segítheti a magyar futballt. Itt, Németországban az utóbbi években csak őt emlegetik a szurkolók vagy a sajtó munkatársai, még mindig elismerik. Beszélgettem játékosokkal, akiknek edzőjük volt, és kivétel nélkül mindenki dicsérte: ahogy hallom, ért a játékosok nyelvén, jó edzéseket tart, és mint kiemelkedő tudású futballista, pontosan látja, mi történik a pályán.”
Korsós György, az osztrák Rapid Wien 33-szoros válogatott játékosa: ,,Személyesen egyik szakembert sem ismerem. Fiatal, a futballért tenni akaró edzőnek ismertem meg őket a híradások, az eredményeik alapján. Détári Lajos pályafutását senkinek sem kell bemutatni, örülök, hogy magyar edzőkre bízták a feladatot, hiszen ők jobban ismerik a futballistákat, a mentalitást, így nem kell sokat kísérletezniük.”
Gyepes Gábor, az angol Wolverhampton Wanderers 22-szeres válogatott játékosa: "Kissé meglep a hír, hiszen eddig csak külföldi jelöltekről hallottam, rájuk nem sokan tippeltek. Természetesen bízom benne, hogy sikereket érnek el, és a szurkolóknak sok örömük lesz a válogatottban. A Zalaegerszeggel elért bajnoki címe sokat elárul Bozsik Péter edzői rátermettségéről, jó trénernek, intelligens embernek ismertem meg.”
Lőw Zsolt, a német Hansa Rostock 18-szoros válogatott játékosa: ,,Örülök, hogy magyar edzőket neveztek ki, hiszen odahaza speciális közeg veszi körül a sportágat, és külföldinek idő kell, hogy átlássa. A most kinevezett szakemberek ismerik a szóba jöhető játékosokat, tudják, kikre számíthatnak. Bozsik Péter edzőként bizonyított, Détári Lajos tiszteletet parancsoló karriert futott be, és remélem, fiatalos lendülettel újat tudnak hozni a nemzeti csapat életében. A korábban üzleti alapokra helyezett válogatott mostantól szakmai alapon áll majd össze.”
Torghelle Sándor, a görög Panathinaikosz 18-szoros válogatott játékosa: "Bozsik Péterrel nem dolgoztam együtt, őt alig ismerem, viszont Détári Lajos volt az edzőm, és nagyon szerettem az általa vezetett Kispestben játszani. Sokat köszönhetek neki, nála lettem stabil élvonalbeli futballista. Tudom, hogy ahol edzőként dolgozott, szerették a játékosai, és jó eredményeket ért el, minket a kiesőzónából a középmezőnybe vezetett. De bárki is legyen a kapitány, a futballistának elsősorban magának kell bizonyítania, hogy ott a helye a legjobbak között.” ---- 2005. december 31.: Lejár Lothar Matthäus szerződése – indul a kapitánykeringő, habár a korábbi aranylabdás távozása előtt már szóba került Berti Vogts (korábban Németország és Skócia válogatottját irányította) és az angol John Gregory (az angol élvonalban edzősködött) neve is. 2006. január 6.: Az első magyar jelöltek színre lépése. Egervári Sándornak két éve is állt a zászló, végül Lothar Matthäus lett a befutó. Róth Antalt az U21-es válogatottnál végzett munkája emelte a lehetséges szakvezetők sorába. Az utolsó Európa-klasszis magyar futballista, Détári Lajos Nyilasi Tibort ajánlja, az FTC korábbi ezüstcipőse pedig Dömét. Január 11.: „Az edzők edzője”, azaz a horvát Miroslav Blazevic és a holland Arie Haan is feltűnik a horizonton. Január 14.: Uwe Rapolder, a német 1. FC Köln nem sokkal korábban lapátra tett trénere is lát perspektívát a nemzeti csapat irányításában. Január 17.: Egy baszk úriember, Xabier Azkargorta Uriarte (Bolíviát és Chilét dirigálta) a Real Madrid labdarúgó-iskolájának igazgatói székét cserélné a magyar kispadra. Január 31.: Arie Haan kiszáll a körhintából, a németalföldi mester Iránban köt ki. Február 6.: Az 1993-ban a Honvéddal bajnoki címet szerző, hat évig hazája válogatottjának élén álló finn Martti Kuusela belépésével ismét kilenc (részben ön)jelölttel számolhatunk. Február 12.: Belgiumból is érkezhet a magyar kapitány, Fazekas László neve is a cilinderben. Február 14.: John Gregory „megúszik”, a tekintélyes angol sajtóorgánum, a The Guardian szerint ő lesz a befutó. Február 15.: A Nemzeti Sport olvasói szerint – illetve az általuk küldött voksok alapján – Nyilasi Tiboré a pálma, az FTC korábbi edzője egyedül több szavazatot gyűjt, mint riválisai összesen. Február 28.: Az MLSZ új elnöke, Kisteleki István Pintér Attila, Mészöly Géza, Csertői Aurél és Bozsik Péter nevét említi székfoglalójában, mint akiknek hite szerint komoly szerep juthat a „kátyúba ragadt szekér kimozdításában”. Március 7.: Rolland Courbis személyében francia „fogással” bővül a menü. Március 10.: Nyilasi Tibor nemet mond Kisteleki Istvánnak. Március 13.: Újabb elutasítás: Róth Antal is elhárítja az ajánlatot. Március 16.: A finálé: Bozsik Péter a magyar válogatott 45. kapitánya, segítője Détári Lajos. ---- Csalódott angolok
Minden bizonnyal óriásit csalódtak Angliában, amikor csütörtök délután megtudták, hogy a magyar válogatott új szövetségi kapitánya nem az általuk nagy szaktekintélynek tartott John Gregory, hanem Bozsik Péter lett. Értesüléseink szerint ugyanis a korábban az Aston Villánál is edzősködő Gregory magyarországi kapitánykodása esetén több komoly szigetországi cég felsorakozott volna a támogatók közé.
Hogy nem csupán ígéretekről van szó, azokat már aláírt szándéknyilatkozatok is igazolják – jutott el az információ szerkesztőségünkbe. A befektetni szándékozó cégek tervei szerint kétmillió fonttal (ez megközelítőleg 750 milió forint) támogatták volna az eladósodott Magyar Labdarúgó-szövetséget, amelyből az első egymilliót június 30-ig, a másodikat pedig az év végéig utalták volna. Az említett cégek listáján többek között a brit légitársaság, telekommunikációs cégek, gyógyszergyártó vállalatok és több élelmiszeripari vállalat is komoly pénzösszeggel támogatta volna a magyar labdarúgó-válogatottat.
Meccsügyekben jött a cáfolat
Két hete FIFA-napot rendeztek, amelyen a mi csapatunk nem lépett pályára. Kisteleki István MLSZ-elnök a következőt mondta lapunk csütörtöki számában: ,,A programmal kapcsolatban Pellady Péter urat kérdezzék meg, az előző vezetőségnek kellett volna tavaszra meccseket lekötnie.”
Pellady Péter az MLSZ-elnök szavaira, munkatársával, Hrutka Jánossal együtt reagált: ,,Kisteleki István ezúttal sem hazudtolta meg önmagát, kénye-kedve szerint keveri a tényeket, s állít valótlanságokat. Erre az évre három kijelölt FIFA-nap van: az első játéknapra tárgyaltunk Dániával és Romániával, s ha Lothar Matthäus maradt volna a kapitány, ezen a mecscsen már túl lennénk. Augusztus tizenhatodikán az osztrákokkal játszunk.”
Baróti Lajos a csúcstartó
Az első magyar szövetségi kapitány Gillemot Ferenc volt. Akadnak olyanok, akik többször is betöltötték a szövetségi kapitányi posztot: ebből a szempontból Minder Frigyes a listavezető, aki 1908 és 1930 között összesen négyszer irányította a nemzeti együttest. A legtöbbször Baróti Lajos ült a válogatott kispadján: első kapitánykodása idején 80-szor, második nekifutásra 37-szer. 1993. április 15-én a legendás Puskás Ferenc volt a kapitányunk, majd következett Verebes József, Mészöly Kálmán, Csank János, Bicskei Bertalan, Gellei Imre és Lothar Matthäus – a 45. kapitány pedig Bozsik Péter. ----