Három világ- és öt Európa-bajnoki cím után immár olimpiai bajnoknak is vallhatja magát az orosz klasszis, Jevgenyij Pljuscsenko. Ezzel húszéves álma vált valóra.
Reuters
Senki sem tudta elképzelni, hogy Pljuscsenkón kívül másé legyen az arany
Reuters
Senki sem tudta elképzelni, hogy Pljuscsenkón kívül másé legyen az arany
Nem tévedés, ugyanis alig volt négy, amikor a televízióban végignézett egy műkorcsolyaversenyt, s a férfi győztest látva rögtön közölte édesanyjával, ő is korcsolyázni szeretne, sőt a legjobb akar lenni.
Torinóban sikerült.
Hihetetlen – több mint 27 pontos – előnnyel lett első. Ráadásul látszólag lazán, a kisujjából kirázva.
Pedig egy éve talán még ő maga sem hitte, hogy ennyire egyértelmű lesz az olimpiai győzelme. A 2005-ös moszkvai világbajnokságon ugyanis a rövid programja után sérülés miatt kénytelen volt visszalépni. Ráadásul nem kis húzódásról volt szó, ezért a tavasszal kés alá feküdt. Nem éppen ideális évadzárás… Hogy Pljuscsenkót mégsem törte meg, jól mutatja, ha már jégre nem léphetett az elkövetkező hónapokban – legalább megnősült. A harmadéves szociológia hallgatót, Marija Jermakot mindössze egyévnyi ismeretség után vette el. A hosszú sötétbarna hajú lány szinte pillanatok alatt elvarázsolta, szó szerint, hiszen először egy kabrió volánja mögött látta meg őt az orosz korcsolyázó. A gyorsan tovatűnő látomás nem hagyta nyugodni, utánaeredt, randevút kért tőle, majd ahogy az a romantikus filmekben lenni szokott, szép lassan szerelem szövődött közöttük. Pedig Marija eleinte azt sem tudta, kicsoda a hódolója, a csoporttársai világosították fel: az egyetem előtt rá váró kölyökképű srác Oroszország első számú műkorcsolyázója.
A friss házasok azonban nem sokáig turbékolhattak, Pljuscsenkónak az őszi Grand Prix-sorozatban ugyanis már kötelezettségei voltak. Igaz, a meghívások ellenére egyedül a hazai, szentpétervári viadalon vett részt.
Ám aki ott vagy az orosz bajnokságon látta, pontos képet kapott róla, milyen kirobbanó formában van. Lyonban pedig egész Európa szembesült vele. A Nino Rota Keresztapa zenéjére koreografált kűrje tökéletesen illet a Skorpió jegyében született versenyzőhöz. Nem véletlen, hogy Torinóban is hengerelt vele – akárcsak Puccini Toscájára futott kötelezőjével.
S hogy ki és mi segítette célja elérésében?
Először is a családja. Mert amíg Tatjana mama a lakhelyükön, Volgográdban hordta a jégre kisfiát, nem történt semmi különös, ám amikor Pljuscsenko 11 éves korában bezárt a helyi jégpálya, s Szentpétervárra kellett költözniük a karrier továbbépítéséhez, az már igazi áldozatvállalást jelentett.
Másodszor edzője, Alekszej Misin. A mester számos korcsolyázót segített már sztárstátushoz, de nem lenne meglepő, ha mind közül a szőke Zsenyát tartaná legnagyobb kedvencének.
Persze kellett a kitartása, a makacssága és határozottsága is, amely mindig előrevitte. Jellemző momentum, hogy amikor azt kérték számon tőle, miért nem igényli sportpszichológus segítségét, egyszerűen annyival intézte el, számára a legnagyobb hajtóerő szeretett sportága. Fellengzősen hangozhatna, ha nem Pljuscsenkóról lenne szó, aki gyakran a párosok vagy a jégtáncosok programjait is végignézi. Azért a futballstadionok tribünjein is fel-feltűnik, főleg ha a pétervári Zenit játszik, amelyben jó barátja, Alekszandr Kerzsakov szerepel. S ugyanez a helyzet a bokszmecscsekkel, mivel a WBA nehézsúlyú világbajnoka, Nyikolaj Valujev is közeli cimborája. Nem véletlen, hogy a vékonydongájú Pljuscsenkóval nem sokan kötözködnek hazájában, az említett öklöző ugyanis 210 centinél is magasabb, és a súlya bőven túl jár az egy mázsán – egyes nem túl hízelgő vélemények szerint leginkább egy jobb kiállású orkhoz hasonlít…
S amiatt sem kell aggódni, hogy már nem sokáig élvezhetjük az „amatőr” Pljuscsenko gyakorlatait, elvégre néhány hete azzal szerelte le az újságírókat, hogy a 2010-es vancouveri szereplése sem elképzelhetetlen. ---- ALPESI SÍ
Televízióműsor M2 14.25: sílövészet, nők, 10 km, felv.; férfiak, 12.5 km (élő) 17.30: bob, kettes, 1. futam; síugrás, nagysánc, egyéni (élő) és összefoglaló a nap eseményeiből 22.30: jégkorong, férfiak, Csehország–Finnország (élő, csúsztatott) és összefoglaló a nap eseményeiről M1 11.30: alpesi sí, férfiak, szuper óriás-műlesiklás (élő) és összefoglaló a nap eseményeiből 20.05: jégkorong, férfiak, Szlovákia– Egyesült Államok (élő) és összefoglaló a nap eseményeiről
Rádióműsor Petőfi: 17.05–21.00: Sportkoktél – zenével, közben: A XX. téli olimpiai játékokról jelentjük 23.00–23.30: Hírpercek, benne: Sporthíradó (összefoglaló a játékokról) Kossuth: 19.05–19.25: Sportvilág, benne: A XX. téli olimpiai játékokról jelentjük ---- Jól ment a magyar kettes bob EDZÉS. A Gyulai Márton kormányozta egységben Pintér Bertalan pihent, helyette a tartalék, Horváth Gergely volt a tolóember a kettes bobok edzésén. A páros a 28, illetve 26 induló közül előbb a 27., majd a 26. időt érte el. Szerdán, illetve csütörtökön 29 résztvevőből kétszer az utolsó előtti, egyszer-egyszer pedig az utolsó és a 26. helyen zárt az akkor Gyulaival és Pintérrel felálló duó. A kettesek „éles” viadala szombaton kezdődik.
Jevgenyij Pljuscsenko autóbalesete PECHSZÉRIA. A torinói repülőtérre tartva autóbalesetet szenvedett Jevgenyij Pljuscsenko, a téli olimpia férfi műkorcsolyaversenyének orosz aranyérmese. Az ANSA olasz hírügynökség tájékoztatása szerint a világklasszis sértetlenül úszta meg az esetet, amelynek részleteiről nem lehet többet tudni. A Caselle légikikötőben aztán újabb kellemetlenség érte a sztárt: az a gép, amely Moszkvába szállította volna, a köd miatt nem tudott leszállni.
Törölték a női kombináció lesiklását MÓDOSÍTÁS. A viharos szél miatt törölték a női alpesi sízők kombináció versenyszámának pénteki lesiklását. A versenybíróság délelőtt az erős havazás miatt halasztotta el az eredetileg 12 órára tervezett rajtot egy órával. A módosított időpontban úgy tűnt, elkezdődhet a verseny, a horvát Nika Fleiss meg is kezdte lesiklását, ám az első ugratónál a szél miatt nagyot esett. Ezt követően az illetékesek elnapolták a viadal lesiklórészét.
Dominík Haseknek véget ért az olimpia SÉRÜLÉS. Dominík Hasek (Ottawa Senators) számára véget ért a torinói téli olimpia: a csehek világklasszis jégkorongkapusa lábsérülés miatt a folytatásban már biztosan nem lép jégre. Az 1998-as naganói olimpián aranyérmes hálóőr a németek elleni 4–1-re megnyert nyitó mérkőzés tizedik percében, egy lövést követően furcsa mozdulattal terült el a jégen, majd fájdalmas arccal hagyta el a pályát. A csehek Hasek mellett egy másik ászukat is elvesztették, Patrick Elias (New Jersey Devils) ugyancsak megsérült.
Újabb ötnapos kényszerszünet két orosz versenyzőnek HOSSZABBÍTÁS. Két orosz sífutó, Gyenyisz Pankratov és Natalja Matvejeva vérében a megismételt ellenőrzés során is túl magas volt a hematokritszint, így a Nemzetközi Síszövetség újabb öt napra felfüggesztette a versenyzési jogukat. A két sportolót, tíz társukhoz hasonlóan, először múlt pénteken kötelezték hasonló időtartamú pihenőre.