A Thunon segített a csere

GYENGE BALÁZS, HEGYI TAMÁS, KORMANIK ZSOLT. MONCZ ATTILAGYENGE BALÁZS, HEGYI TAMÁS, KORMANIK ZSOLT. MONCZ ATTILA
2006.02.17. 03:46
Tovább romlott a német csapatok UEFA-kupa-mérlege: a szerdai 50 százalék (Schalke-siker, Hertha-kudarc) után csütörtökön kettőből semmi volt az eredmény, miután a Hamburg a Thuntól, a VfB Stuttgart pedig a Middlesbroughtól szenvedett vereséget.
Sergej Barbareznek (elöl) és a többi hamburgi támadónak egyszer sem sikerült átverekednie magát a Thun jól megszervezett védelmén
Reuters
Reuters

Egyelőre úgy tűnik, nem Giovanni Trapattoni volt a VfB Stuttgart idénybeli visszafogott szereplésének oka. Az olasz maestróval a VfB legalább a döntetleneket gyűjtögette (csak a Bundesligában összejött neki tucatnyi 20 forduló alatt), a helyére kinevezett Armin Vehvel viszont eddig két tétmérkőzésen két vereség a mérleg. Az Arminia Bielefeld otthonában 1–2-vel esett át a tűzkeresztségen Veh, csütörtökön pedig hazai közönség előtt is bemutatkozott – a Middlesbrough elleni kudarccal.

Pedig az angol egyletnél – ebben a mezőnyben – sokkal kellemesebb riválist aligha lehetett volna kívánni, hiszen a Boro a Premier League-ben a kiesés ellen küzd, idegenben mindössze 11 pontot szerzett, az egyetlen óvatosságra intő jel a Chelsea ellen, szombaton aratott 3–0-s győzelem lehetett.
Veh edző agresszív, támadó szellemű Stuttgartot ígért csütörtök estére, ehhez képest néhány helyzettől (talán Danijel Ljuboja packázta el a legnagyobbat) eltekintve a „svábok” az első félidőben nem okoztak túl nagy galibát Mark Schwarzer kapuja előtt. A Middlesbrough még annyi helyzetig sem jutott, viszont kapott ajándékba egy gólt. A huszadik percben Fernando Meira hatalmasat hibázott, a saját tizenhatosa előterében hátba rúgta Jimmy Floyd Hasselbainket, aki lecsapott a lepattanó labdára, majd néhány lépés után a kapuba helyezett.

Tulajdonképpen itt dőltek romba azok a remények, hogy ebből még izgalmas mérkőzés is kerekedhet. Napjaink Stuttgartja ugyanis szinte képtelen arra, hogy hátrányból felállva élvezetes futballal rukkoljon ki. Hiányzik egy olyan kreatív játékos, mint például hajdan Kraszimir Balakov vagy a közelmúltban Alekszandr Hleb volt, irányító nélkül meg nagyon nehéz maszszív gárda hátsó alakzatát feltörni. És hogy még rosszabbul érezze magát a Gottlieb-Daimler Stadionba kilátogató 18 ezer néző, arról Stuart Parnaby tett, aki a második félidő elején George Boateng passzából nem csupán a stuttgarti csata, de alighanem a párharc végére is pontot tett, dacára Danijel Ljuboja finisben szabadrúgásból szerzett góljának.
Így aztán maradt a VfB szempontjából szomorú következmény: angol csapat ellen az együttes a kilencedik mérkőzésén két győzelem és egy döntetlen mellett már a hatodik vereségét volt kénytelen elkönyvelni.

A Thunnál jobban sikerült az edzőváltás, az Urs Schönberger helyére kinevezett Heinz Peischl ugyanis az első mérkőzésén győzelemre vezette a kiscsapatot a sokkal tehetősebb Hamburg ellen. További párhuzam a stuttgarti mérkőzéssel, hogy a berni Wankdorf Stadionban lejátszott meccsen is igazolódott: fazonszabász nélkül nehéz futballozni.

A HSV még mindig a bokatöréséből lábadozó Rafael van der Vaart nélkül állt fel, a holland „halálos” passzai nélkül pedig csak lesgólig tudott eljutni a német csapat. A 70. percben Sergej Barbarez, Daniel Van Buyten „összjátéka” (talán az ösztönös játék helyesebb lenne…) után a belga védő gyömöszölte a kapuba a labdát, de a partjelző beintésére Martin Hansson bíró érvénytelenítette az egyenlítő találatot.
Igen, egyenlítőt, merthogy a Thun az első félidő derekán – újabb párhuzam Stuttgarttal! – védelmi hibából egyenlített. Itt Raphael Wicky, a Hamburg svájci légiósa passzolta el a labdát a középpályán, a gyors ellencsapás végén pedig Adriano Pimenta lőtt a kapuba.
A HSV 2006-ban a harmadik idegenbeli tétmérkőzésén jutott túl, a harmadik vereséggel. A Bundesligában Nürnbergben és Hannoverben vesztett 2–1-re, Bernben pedig már gólt sem tudott rúgni.

UEFA-KUPA
A LEGJOBB 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT, ELSŐ MÉRKŐZÉSEK

Slavia (cseh)–Palermo (olasz) 2–1 (L. Jarolim 28., Barzagli 48. – öngól, ill. Conteh 40.)
Stuttgart (német) - Middlesbrough (angol) 1–2 (Ljuboja 86., ill. Hasselbaink 20., Parnaby 46.)
Thun (svájci)–Hamburg (német) 1–0 (Adriano Pimenta 30.)
Betis (spanyol)–AZ (holland) 2–0 (Tardelli 70., Robert 79.)

A TOVÁBBI PROGRAM. Visszavágók: február 23. Nyolcaddöntő: március 9., 15–16. Negyeddöntő: március 30., április 6. Elődöntő: április 20., 27. Döntő: május 10., Eindhoven ---- L ---- T