Királyi pár: Cseh és Manaudou

Vágólapra másolva!
2005.12.13. 00:35
Címkék
A férfiaknál Cseh László, a hölgyeknél a francia Laure Manaudou volt a legeredményesebb versenyző, három-három aranyérmet nyertek. Magyar szempontból parádésan sikerült a rövid pályás Eb, a négy arany és egy bronz mellett ugyanis két világcsúcsot és kilenc magyar rekordot is hozott.
Cseh László háromszor is hálát adhatott azért, hogy elsôként csapott a célba
Cseh László háromszor is hálát adhatott azért, hogy elsôként csapott a célba
Cseh László háromszor is hálát adhatott azért, hogy elsôként csapott a célba
Cseh László háromszor is hálát adhatott azért, hogy elsôként csapott a célba
Cseh László háromszor is hálát adhatott azért, hogy elsôként csapott a célba
Cseh László háromszor is hálát adhatott azért, hogy elsôként csapott a célba
Cseh László és Laure Manaudou. A trieszti királyi pár. Egy magyar és egy francia világklaszszis. Cseh esete ismert, 200 és 400 méter vegyesen is fantasztikus világcsúccsal jelentkezett az olasz városban, olyan időeredményekkel, amelyek meglepték a világot, mellette pedig 100 méter háton is Európa-bajnok lett. Manaudou hasonló produkcióval állt elő a hölgyeknél, előbb 800 méter gyorson úszott világcsúcsot, majd 400 méter gyorson nyert elképesztő rekorddal, és ő is Európa legjobbja lett 100 méter háton. Mindketten három aranyat nyertek, mindketten két világcsúcsot úsztak.

De maradjunk Csehnél! A finnek egykori vegyesúszó királya, Jani Sievinen egyenesen odáig ment, hogy kijelentette: a mi fiunk nagyobb tehetség, mint az amerikai Michael Phelps. A hatszoros olimpiai bajnok amerikai… Pedig Csehnek sem könnyű már hová fejlődnie. A nyáron, amikor a montreali nagymedencés világbajnokságon nyert 400 méter vegyesen, az edzője, Turi György azt mondta: ez már magas szint, ám még így is van mit finomítani. Például a fordulókon, és a fordulók utáni delfinezésen. Triesztben láthattuk, ebben is sokat fejlődött.

A Swimming World úszószaklap még a rövid pályás Európa-bajnokság előtt Európa legjobb úszójának megválasztotta. Nem megelőlegezett bizalom volt. Talán ha várnak egy kicsit, a világ legjobb öt versenyzője közé is jelölik. A vén kontinens fejet hajtott előtte. Jellemző módon azon sem csodálkozott senki, amikor a 400 méter vegyes fináléja után kijelentette: jövőre, a budapesti nagymedencés Európa-bajnokságon megpróbálja megdönteni Phelps világrekordját. Hisznek neki, hisznek benne… Az Eb egyik megható pillanata az volt, amikor a 400 méter vegyes világcsúcsa után az addig egykedvűen üldögélő szabadnapos versenyzők előbb felálltak, majd percekig tapsoltak. Ők csak tudják, mit is ért el ez a magyar fiú…

Cseh László mellett az Eb másik magyar hőse Boulsevicz Beatrix volt, aki 200 méter pillangón rutinos klasszis módjára hajrázta le a riválisokat. Tökéletes úszást produkált, és rácáfolt azokra, akik azt suttogták, hogy a feszült pillanatokban megremeg a keze-lába. Nem úgy láttuk, kedves kétkedők. Cseh és Boulsevicz mellett Jakabos Zsuzsanna is érmet hozhatott haza, 400 méter vegyesen nagy csatában lett harmadik.

Hogy milyen színvonalú volt a trieszti Eb? Az eddigi kilenc kontinensbajnokság közül a második legjobb. Nyolcnál több világcsúcs csak egy esetben, még 1998-ban, Sheffieldben született. És nem árt hangsúlyozni, a nyolc világrekordból kettő Cseh Lászlóé. Európa-rekordból is akadt néhány, és kilenc magyar csúcs is született. Az Eb-örökranglistán a trieszti teljesítménnyel Magyarország feljött a kilencedik helyre – az oroszok és franciák elé –, ami már csak azért is nagy szó, mert nálunk csak az utóbbi három évben kezdték komolyan venni a 25 méteres versenyeket.

Éppen itt volt az ideje…

Külön kategória

Minden idők legjobb Európa-bajnoki szereplését láthattuk Triesztben, tehát elégedettek lehetünk. Cseh Laci külön kategória, bebizonyította, hogy a világ egyik legjobb úszója. A két világcsúcsa fantasztikus, az pedig, hogy háton is nyerni tudott, külön bravúr. Csak dicsérni tudom Boulsevicz Beatrixot is, nagy fegyvertény, hogy győzött 200 méter pillangón, és le a kalappal Jakabos Zsuzsanna előtt is, aki 400 méter vegyesen lett bronzérmes. A többiekre sem lehet panaszom, így biztos vagyok benne, hogy jövőre, a budapesti nagymedencés Európa-bajnokságon azok is érmekért küzdenek majd, akik most nem lehettek ott a dobogón.
Egyéni éremhalmozók
FérfiakAEB
CSEH (magyar)3
Liszogor (ukrán)21
Rupprath (német)21
Magnini (olasz) 2
Priljukov (orosz)2
Korzeniowski (lengyel)11
Foster (brit)11
Mankoc (szlovén)11
NőkAEB
Manaudou (francia)3
Baranowska (lengyel)2
Veldhuis (holland)2
Ornstedt (dán)12
Kaminska (lengyel)11
Seppala (finn)11
Kammerling (svéd)11
Pellegrini (olasz)11
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik