A házigazdáknak mindent egybetve nincs okuk panaszra, mellettük a kiemeltek közül Spanyolország és Franciaország is elégedett lehet, ugyanakkor Argentína, akárcsak 2002-ben, újfent "belehúzott". A kétszeres világbajnok a Távol-Keleten Anglia, Svédország és Nigéria társaságából képtelen volt továbbjutni, most ugyanezt a holland, szerb-montenegrói, elefántcsontparti trió ellenében kell megkísérelnie. Ha esetleg ránéznek mondjuk a Mexikó, Portugália, Angola, Irán kvartettre, a legkevesebb, hogy átkozzák Fortunát…
A csoportok beosztásáról a következő oldalakon olvashat! ----
"Csak a hollandokat ne!"
Lothar Matthäusnak a Sport Bild című szaklapban megjelent publikációját leszámítva talán ez volt az általános német óhaj a sorsolás előtt, és a könyörgés meghallgattatott. Mi több, a rendező első ránézésre könynyű csoportba került. De még másodikra is…
Bár a nyitó mérkőzés csak az utolsó sorsolási körben derült ki (a magyar szövetségi kapitány a Costa Rica feliratot tartalmazó gömböt emelte ki, így a Nationalelf ellene kezd június 9-én Münchenben), de már előtte is felhőtlenek voltak a német tekintetek, hiszen a vb-n eddig egyszer szereplő, de ott a csoportkörben elbukó Ecuadort, illetve világbajnokságon legutóbb 1982-ben nagyot alkotó Lengyelországot sodorta útjukba a sors, illetve a sorsolást végző világhírességek keze.
Amikor pedig Costa Rica neve is elhangzott, Reinhold Beckmann, az est egyik műsorvezetője felsóhajtott: "Lehetett volna rosszabb is!"
Franz Beckenbauer, a szervezőbizottság elnöke igyekezett diplomatikusan fogalmazni: "Nem panaszkodhatunk, de azt hiszem, Costa Rica az est legnagyobb nyertese. Nem minden válogatottnak adatik meg, hogy nyitó mérkőzést vívjon labdarúgó-világbajnokságon, vélhetően milliárdos publikum előtt."
Az más lapra tartozik, hogy a müncheni arénában szinte senki sem neki szurkol majd.
AZ EDDIGI MÉRLEGNémetország–Ecuadormég nem játszottak egymással
Lengyelország–Costa Rica2m 2gy 0d 0v 6–2
Németország–Lengyelország14m 10gy 4d 0v 26–7
Costa Rica–Ecuador9m 2gy 5d 2v 10–10
Németország–Costa Ricamég nem játszottak egymással
Lengyelország–Ecuador1m 1gy 0d 0v 3–0
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ----
1. Anglia. Legalábbis 1966 világbajnokát húzták ki először az egyik üvegtálból. Aztán David Beckhamék megkapták Svédországot (hú, mennyire örülhetett ennek Sven-Göran Eriksson, az angolok svéd szövetségi kapitánya…), Paraguayt, valamint Trinidad és Tobagót. Erősnek badarság volna nevezni a B-csoportot, ugyanakkor előre lefutott harcról sem lehet beszélni. Rendben, a papírforma azt diktálja, hogy a két európai csapat lép tovább, azonban Paraguayt nagy hiba lenne lebecsülni. Azért kisebb összeget érdemes feltenni arra, hogy a csoportelsőség kérdése június 20-án, a kölni svéd–angol összecsapáson dől el – ha nyernek, a "háromoroszlánosok" egálra menthetik a skandinávokkal szembeni negatív mérlegüket.
Ha már a múlt: érdekes, a svédek Paraguay ellen állnak rosszul, hiába találkozott már kétszer is a két nemzet válogatottja, az első sikerükre még várni kell. Bezzeg Trinidad és Tobago ellen még százszázalékos Svédország, igaz, egynél többször még nem meccselt a két gárda…
Az esélyekhez visszatérve, az angolok előszeretettel hangoztatják, most aztán olyan csapatuk van, amely a végső diadalra is jó lehet. Úgy fest, az első akadály nem leküzdhetetlen, és ha – már megint a papírforma… – a B jelű kvartettben mindhárom riválisukat megelőzik, a nyolcaddöntőben az acélosnak véletlenül sem nevezhető A-csoport másodikjával mérhetik össze erejüket. Persze, ennyire nem szabad előreszaladni, maradjunk hát annyiban, hogy június 10-én az Anglia–Paraguay derbivel indul a – ha már B – buli…
AZ EDDIGI MÉRLEGAnglia–Paraguay2m 2gy 0d 0v 7–0
Anglia–Svédország19m 5gy 8d 6v 27–23
Anglia–Trinidad és Tobagomég nem játszottak egymással
Svédország–Paraguay2m 0gy 1d 1v 3–4
Svédország–Trinidad és Tobago1m 1gy 0d0v 5–0
Paraguay–Trinidad és Tobago2m 0gy 2d 0v 3–3
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ---- Az argentin volt az egyik legérdekesebb különítmény a sorsolás napján, elvégre a 32 résztvevő ország szövetségi kapitányai közül José Pekerman egyedüliként nem volt jelen. Ezért ő nem láthatta, amint a roppant érdekfeszítő show-műsor után másodikként húzták ki az urnából a dél-amerikaiak cetlijét. Majd melléjük Elefántcsontpartot, így a csoport első meccsén rögvest összecsaphat két csapattárs, az angol Chelsea csatárduója, Hernán Crespo és Didier Drogba – a londoni edzéseken gyaníthatóan heccelik majd egymást júniusig…
De ez még semmi, a fent említett centerekkel még Ruud van Nistelrooy is összefuthat majd – hogy Roy Makaayt ne is említsük… –, mert a hollandok is ebbe a csoportba kerültek, így a minősítés minimum a nagyon nehéz lett – bárki szempontjából.
Aztán, hogy teljes legyen a kép, és az iménti megállapítás átcsapjon a gyakran használt "halálcsoport" kifejezésbe, megérkezett Szerbia-Montenegró, s vele együtt Mateja Kezsman. Megvonhatjuk a mérleget: a négyesben hemzsegnek a príma támadókkal megáldott válogatottak – reméljük, ennek megfelelően a gólok is potyognak majd. Kegyetlen a csoport – de épp emiatt szurkolót bódítóan csodálatosak lehetnek majd a meccsek.
AZ EDDIGI MÉRLEGArgentína–Elefántcsontpart1m 1gy 0d 0v 4–0
Hollandia–Szerbia-Montenegró2m 2gy 0d 0v 8–2
Argentína–Hollandia7m 1gy 2d 4v 6–13
Szerbia-Montenegró–Elefántcsontpartmég nem játszottak egymással
Argentína–Szerbia-Montenegró3m 2gy 0d 1v 6–4
Hollandia–Elefántcsontpartmég nem játszottak egymással
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ----
Az óriási szalmakalapjaikról, jellegzetes zöld-piros ruháikról legendássá vált mexikói szurkolók már a sorsolást megelőzően is hosszú kiruccanást terveztek a nyárra Németországba, ám a péntek este után talán már meg is hosszabbították hotelszobáik lefoglalását. A vb előtt Mexikóban mindenki úgy gondolja, hogy a Ricardo Lavolpe szövetségi kapitány által dirigált együttes Németországban történelmet írhat, a minimális elvárás a negyeddöntőbe jutás. Nos, a D jelű csoport gyors szemrevételezése után a továbbjutással nem is lehet gond, a papírforma Mexikó és Portugália előmenetelét sugallja.
A szövetségi kapitányként címvédő Luiz Felipe Scolari, a portugálok szövetségi kapitánya a gömbök kihúzását követően apró mosollyal konstatálta a riválisokat, ami azt sejteti, a korábban rengeteg csatát megélt tréner elégedett a sorsolással. Azonban ne feledjük, a világbajnokságok történetében sokszor szolgáltak már meglepetéssel esélytelennek vélt csapatok, és minden bizonnyal az irániak, valamint az angolaiak is úgy vannak vele, miért ne lehetnének éppen ők az egyik ilyen csapat 2006-ban ...
AZ EDDIGI MÉRLEGMexikó–Irán1m 1gy 0d 0v 2–1
Mexikó–Portugália1m 0gy 1d 0v 0–0
Mexikó–Angolamég nem játszottak egymással
Portugália–Angola2m 2gy 0d 0v 11–1
Portugália–Irán1m 1gy 0d 0v 3–0
Angola–Iránmég nem játszottak egymással
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ----
A sors úgy akarta, hogy a világbajnokságon vívják meg a futballtörténelem első olasz–ghánai összecsapását. A háromszoros világbajnok squadra azzurra még sohasem találkozott az afrikai együttessel, amely – nem a kontinens színe miatt – a négyes sötét lova lehet.
Sötét lova? Ghána kakukktojás abban az értelemben, hogy a csoportból egyedül ő nem szerepelt korábban vb-n – már ha Csehországhoz számítjuk a jogelőd, Csehszlovákia világbajnoki indulásait, elég, ha az 1934-es és az 1962-es ezüstéremre gondolunk.
De ne menjünk ilyen messze az időben, mert az 1990-es olaszországi vb-n volt egy olyan csoport, amely kísértetiesen hasonlított erre a mostani E-re. Olaszország, Csehszlovákia, az Egyesült Államok akkor is egymást boldogította, és a negyedik válogatott Ausztria volt. Az olaszok egészen messzire, a legjobb négyig jutottak abból a kvartettből, jövőre sem lepődnénk meg, ha odáig katapultálnák magukat. A cseh(szlovákok) is továbbjutottak másfél évtizede – hasonlót várnak a szakértők a Skuhravy-utódoktól. Pavel Nedvedék, Jan Kollerék szemernyivel sem gyengébb labdarúgók, mint az elődők.
Az amerikai válogatott a legutóbbi vb-n a legjobb nyolc közé jutott, a cél most sem kisebb – ám a csoport határozottan erősebbnek tűnik. Nem jó ómen, hogy Bruce Arena egyetlen kisorsolt ellenfelét sem győzte még le. Ám legyenek bármilyen nehezek is a körülmények, az amerikaiak nem az önbizalomhiányról híresek…
AZ EDDIGI MÉRLEGOlaszország–Csehország29m 9gy 10d 10v 42–43
Olaszország–Egyesült Államok8m 6gy 2d 0v 28–2
Olaszország–Ghánamég nem játszottak egymással
Csehország–Egyesült Államok1m 1gy 0d 0v 5–1
Csehország–Ghánamég nem játszottak egymással
Egyesült Államok–Ghána1m 0gy 0d 1v 0–1
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ----
Tulajdonképpen elégedettek lehetnek a brazilok: akárcsak az előző két világbajnokságon, most sem a legerősebb csoportba kerültek. Kétségkívül biztató előjel számukra, hogy sem Ausztrália, sem Horvátország, sem Japán nem tudta még legyőzni őket, sőt az auszik még gólt sem rúgtak a kapujukba. Az elbizakodottságra ugyanakkor semmi okuk – Carlos Alberto Parreira bizonyára nem is tűrne meg efféle hozzáállást a keretben –, elvégre ez a három válogatott kivétel nélkül képes arra, hogy a legerősebb ellenfeleket is megszorítsa. Mondhatni, a közelmúltban mindegyik bebizonyította eme képességét.
Gondoljunk csak a horvát együttesre, amely legutóbb néhány hónapja látta vendégül az ötszörös világbajnokot, és a legkevésbé sem alárendelt szerepet játszva 1–1-es döntetlent ért el ellene, ami még úgy is figyelemre méltó eredmény, hogy tudjuk, az efféle barátságos meccseken Ronaldóék ritkán szakadnak meg. Aztán ott vannak az interkontinentális pótselejtezőn Uruguayt kiejtő ausztrálok, az ő jelzőjük ily módon kimondottan tiszteletet parancsolóan hangozhat Brazília-szerte. Ráadásul Guus Hiddink személyében igazi edzőzseni ül a kispadjukon. A selecao legpikánsabb riválisa azonban vitán felül a japán tizenegy, mivel szövetségi kapitánya nem más, mint Zico, a nyolcvanas évek talán legjobb brazil futballistája. Ő alighanem szeretne "visszavágni" szülőhazájának a Konföderációs Kupán játszott 2–2-ért, amely Japánnak a kiesést jelentette.
AZ EDDIGI MÉRLEGBrazília–Ausztrália4m 3gy 1d 0v 9–0
Brazília–Horvátország1m 0gy 1d 0v 1–1
Brazília–Japán5m 4gy 1d 0v 13–3
Horvátország–Ausztrália4m 1gy 1d 2v 8–4
Ausztrália–Japán14m 5gy 4d 5v 19–21
Horvátország–Japán2m 1gy 0d 1v 4–4
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ---- Thierry Henry, az Arsenal francia nagymenője William Gallasszal ellentétben cseppet sem aggódott a sorsolás miatt, mondván, mindegy, kit sodor útjukba a sors Lipcsében, ugyanakkor a Chelsea bekkje arról ábrándozott: Hollandiát és Csehországot elkerüli a 2002-es seregszemlén címvédőként kapitálisat bukó gall banda (már a csoportmérkőzések után Párizs felé vehette az irányt Roger Lemerre szégyenszemre gólt sem rúgó legénysége), miáltal a blama lehetősége némiképp csökken. A gömbök szortírozása után mindamellett rossz érzés legfeljebb amiatt munkálkodhatott a kékek szurkolóiban, hogy a csapatuk által fémjelzett négyesben a legutóbbi vb egyik házigazdája, Dél-Korea is helyet kapott. No meg Svájc.
Nem lehetetlen, hogyez utóbbi párosítás miatt egyesek ásítoznak, lévén a közelmúltban többször is összeakadtak az érintettek, hogy mást ne mondjunk, ugyanazon selejtezőcsoportban harcoltak a németországi repülőjegyekért, s habár Saint-Denis-ben, illetve Bernben egyaránt döntetlenre végeztek a felek, záráskor a franciákat találtuk a csoport élén – ahogy ezúttal is. A görög sikerrel zárult portugáliai Eb-n szintén randevúztak a felek, Henry duplájának köszönhetően akkor érvényesült a papírforma. Vélhetően most sem lesz másként.
AZ EDDIGI MÉRLEGFranciaország–Svájc35m 15gy 8d 12v 62–58
Franciaország–Dél-Korea2m 2gy 0d 0v 8–2
Franciaország–Togomég nem játszottak egymással
Svájc–Dél-Koreamég nem játszottak egymással
Svájc–Togomég nem játszottak egymással
Dél-Korea–Togomég nem játszottak egymással
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF ---- Nem mondhatni, hogy a kvartett tagjai igazán ismernék egymást, korábban ugyanis a spanyolok csak az ukránokkal, a tunéziaiak pedig csak a szaúdiakkal találkoztak (és persze fordítva). Gyors esélylatolgatásra azért így is lehet vállalkozni, elvégre a nemzetközi színtéren mutatott produkciók némi támpontot szolgáltatnak.
Egyértelmű, hogy a papírforma alapján a két európai gárdának illene továbbjutnia, játékosaik sokkal nevesebb csapatokban keresik a kenyerüket, mint a másik két válogatott tagjai. Ugyanakkor ne feledjük, a spanyolok csak nagy nehézségek árán verekedték el magukat Németországig, ráadásul a nagy tornákról valahogy rendre vert seregként távozik az armada. A vb-debütáns ukrán nemzeti tizenegyben pedig csak Andrij Sevcsenko a világklaszszis produkcióra képes játékos, ha a többiek nem tudnak felnőni a számukra újdonságnak számító feladathoz, bajok lehetnek.
Elsősorban Tunézia szolgálhat meglepetéssel, amely e sorok írásakor Afrika bajnokcsapatának számít, ez pedig, figyelembe véve a fekete kontinens labdarúgásának egyre növekvő potenciálját, legalábbis figyelmeztető. Persze ebbe is bele lehet kötni: a félholdasok hazai pályán utasították maguk mögé a kontinenst.
Szaúd-Arábia sötét lónak számít, de ne feledjük, egyszer már megismert a világ egy onnan származó futballistát, Szaid el-Ovairant, aki Maradonát megszégyenítő szólógólt vágott Belgium kapujába 1994-ben.
AZ EDDIGI MÉRLEGSpanyolország–Tunéziamég nem játszottak egymással
Spanyolország–Ukrajna2m 1gy 1d 0v 4–3
Spanyolország–Szaúd-Arábiamég nem játszottak egymással
Ukrajna–Tunéziamég nem játszottak egymással
Ukrajna–Szaúd-Arábiamég nem játszottak egymással
Szaúd-Arábia–Tunézia5 m 2gy 1d 2v 7–4
(Az elöl álló ország szempontjából.)
Forrás: FIFA, RSSSF