A Magyar Kerékpársportok Szövetségének (MKSZ) felügyelőbizottsága (fb) ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, mert a gyanú szerint az MKSZ korábbi vezetősége nem tud elszámolni 19 és fél millió forinttal. Az MKSZ jelenlegi elnöksége viszont sajtóközleményben tudatta, hogy szerinte az fb elnökének, ifj. Debreczeni Tibornak nem volt joga a szövetség nevében rendőrséghez fordulni, és a szövetség gazdálkodására vonatkozó állításait magánszemélyként tette.
Sipiczki Róbert, az MKSZ alelnöke - aki a beteg elnök, Eisenkrammer Károly helyett tartotta a csütörtökre, a szövetség Millenárison lévő irodájába meghirdetett sajtótájékoztatót - hangsúlyozta: az elnökség korábban megbízta az fb-t a február 6-i tisztújító közgyűlés előtti állapotok kivizsgálására, de azóta nem tartottak bizottsági ülést.
Ifj. Debreczeni viszont azt állítja, hogy ők szerettek volna részletes ellenőrzést tartani, akadályozás miatt azonban erre nem kerülhetett sor. Például azért - mint jelezte -, mert a jelenlegi elnökségben három olyan tag van, akik az előző vezetőségben is helyet kaptak. "Azért kellett a rendőrséghez fordulnunk, mert félő volt, hogy bizonyítékok tűnnek el. Ismeretlen személy ellen tettünk feljelentést, noha a számlákról, kivonatokról kideríthető, kik a felelősök" - mondta Debreczeni, aki a felügyelőbizottságnak az MKSZ-álláspontra reagáló sajtótájékoztatóját nem tarthatta meg a szövetség irodájában, hanem ki kellett vonulnia a Millenáris folyosójára. Sipiczki ugyanakkor jelezte: az elnökség a törvényesség és a szabályszerűség mellett áll, elemi érdeke és a kerékpáros-társadalommal közös célja az esetleges szabálytalanságok kivizsgálása, s az esetleges felelősök megnevezése, azonban az átadás-átvétel még nem zárult le, és szerették volna először házon belül rendezni a nézeteltéréseket, aztán - ha indokolt - feljelentést tenni. "A sajtó munkatársait a vizsgálat eredményéről haladéktalanul tájékoztatni kívánjuk" - áll az elnökség közleményében.
Az fb-nek a múlt pénteken tartott sajtótájékoztatóján ifj. Debreczeni azt is felsorolta, hogy a jelentős hiányért feltehetően kik a felelősök. Az akkor megnevezett sportvezetők közül Bor Sándor exelnök, Verebélyi Lajos volt főtitkár, Venczli Krisztián, Törzsök Zsolt és Pataki Ibolya együttesen kifogásolta, hogy az fb-nek az állítólagos vizsgálatáról semmilyen dokumentumot sem kaptak, a volt vezetőséggel szemben indult ellenőrzésről nincs tudomásuk, és az fb-jelentésben szereplő állításokat határozottan cáfolják. Levelükben jelzik, hogy az MKSZ csak költségvetési juttatásból kap működési támogatásra összeget, amely 2004-ben 9.833 millió forint volt. Elnökségi döntés és közgyűlési határozat alapján ezen összeg tíz százaléka maradt a szövetségnél, a fennmaradó részt pedig 40-40-20 százalékban átutalták a hegyi (MMTBSZSZ), az országúti- és pálya- (MKSZSZ), illetve a BMX- (MBMXSZSZ) szakági szövetségnek. Kiemelik, hogy közel négy év alatt több alkalommal volt ellenőrzés a szövetségben (a sportminisztérium és az APEH részéről), de ezek szabálytalanságot nem állapítottak meg. Hozzáteszik: természetesen a hozott határozatnak megfelelően a hamarosan összehívott közgyűlésen beszámolnak majd többek között a 2004-es gazdálkodásról is. "A beszámolóból egyértelműen ki fog derülni, hogy az állítólagos fb-jelentéssel ellentétben az MKSZ volt vezetője és vezetősége minden egyes forinttal el tud számolni, a vezetőség semmilyen bűncselekményt sem követett el - áll Bor Sándor, Verebélyi Lajos, Venczli Krisztián, Törzsök Zsolt és Pataki Ibolya közös levelében. - A ránk nézve méltatlan és sértő felvetésre tiszta lelkiismerettel állítjuk, hogy mindannyian becsületes, a sportot szerető és tisztelő sportbarátok vagyunk, és nem bűnözők! (...) A személyünket érintő becsületsértő és valótlan állítások miatt a szükséges jogi lépéseket megtesszük." ---- E ---- &