Miközben a Magyar Olimpiai Bizottság szombati közgyűlésén két küldött éppen arról értekezett, hogy lesz-e szendvics és kávé az összejövetel végén, a távirati iroda drámai bejelentésről tudósított: Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu szövetség elnöke lemondott MOB-tagságáról, méghozzá Schmitt Pál MOB-elnök és Fidesz-alelnök március 15-i beszéde miatt.
Schmitt Pál (balra) és Ábrahám Attila kedélyes beszélgetése, még a pengeváltás elôtt… (Fotó: Farkas József)
Schmitt Pál (balra) és Ábrahám Attila kedélyes beszélgetése, még a pengeváltás elôtt… (Fotó: Farkas József)
Az európai uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter közleményéből kiderül: "Minden jószándékom ellenére immár lehetetlennek tartom a közös munkát Schmitt Pállal, egy olyan sportvezetővel és politikussal, aki kettős funkciójából fakadó felelősségét figyelmen kívül hagyva, a sportszerűséget és a korábban általa is vallott erkölcsi normákat áthágva a társadalom megosztottságát erősíti azzal, hogy nemzeti ünnepünkön nemzetáruló kormányzati politikáról beszélt. Jómagam, a kormány tagjaként már korábban lemondtam MOB-alelnöki tisztségemről, s elnökségi tagságomról." Most pedig a MOB-tagságáról is…
"Sajnálom, hogy Baráth Etele a gazdasági bizottságban viselt tisztsége után a MOB-tagságáról is lemondott, elvégre fontos pozíciót tölt be mind politikusként, mind sportvezetőként - kommentálta a történteket Schmitt Pál. - Annak azonban örülök, hogy a többi százötvenöt MOB-tag továbbra is úgy gondolja, tud velem együtt dolgozni. Ezen túlmenően azt is sajnálom, hogy Baráth Etele a tiltakozásnak ezt a fajtáját választotta, s ezáltal a sport térfelén kezdett politizálni. Én mindig is tartózkodtam attól, hogy a sport területére behozzam a politikát."
A Héliában amúgy senki sem határolódott el Schmitt Páltól, aki inkább volt elnök úr, meg Pali, mint olyan valaki, akivel semmilyen fórumon sem kívánnak együtt tevékenykedni… A Héliában egyáltalán nem volt feszültség, hidegrázás is csak annyiban, hogy valaki nyitva felejtette az egyik ablakot… Pedig előzetesen több újság is beharangozta, most aztán "nekimennek" Schmitt elnöknek, olyannyira, hogy javaslat születik arról is: a MOB vezetőségébe csak olyan személy kerülhet be a jövőben, aki nem tölt be pártvezetői funkciót. Nos, ilyen javaslat nem érkezett, és a hangulatból végképp nem lehetett kiérezni Török Zsolt MSZP-s politikus kijelentését, miszerint Schmitt Pál "méltatlanná vált arra, hogy a nemzeti egységet megtestesítő magyar olimpai mozgalom vezetője legyen." A küldöttek közül legalábbis egy sem érezte úgy, hogy szót kérjen ebben a kérdéskörben. Voltak vagy százhúszan…
Azért némi pengeváltás így is akadt. Schmitt Pál ugyanis beszédében kitért rá, hogy még egyetlen szakszövetség sem kapta meg a támogatását, no meg arra is, hogy doppingügyben nagyobb határozottságot várna el az államtól. Molnár Zoltán, MOB ügyvezető igazgatója pedig közölte: 50 százalékkal kevesebből gazdálkodhat az idén 110 éves testület (az ősszel Rogge NOB-elnök is jön az ünnepségre). Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal első embere válaszában előbb "enyhén sportszerűtlennek" nevezte Molnárt, mondván, hogy a tavalyi állami támogatásnál nem sokkal kevesebb a mostani, majd doppingügyben igazat adott Schmittnek (na!).
Az alapszabály vitája során eldőlt, hogy a május 7-i tisztújító közgyűlésen a MOB-nak az eddigi 156-tal szemben 165 tagja lesz. A szakszövetségek képviselői a NOB előírásainak megfelelően többségben lesznek, az olimpián érmet szerzett szakszövetségek 3-3, a rangsorban a 4-6. helyen végzettek 2-2, a továbbiak 1-1 tagot delegálhatnak. Az önkormányzatoknál a delegáltak száma 22-re emelkedik, Budapest három, a megyei városi önkormányzatok tíz, a megyék önkormányzatai kilenc küldöttet delegálhatnak. Az elnökség létszáma 17-re emelkedik, 15 választott tag mellett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagjai automatikusan bekerülnek a vezetőségbe. Változás, hogy az eddigi három alelnökkel szemben a tisztújító közgyűlés négy alelnököt választ és a tisztségekre tíz nappal korábban, április 27-ig két MOB-tag ajánlásával lehet pályázni Ezt követően úgy tűnt, jöhet a szendvics meg a kávé, ám Ábrahám búcsúzóul (idő előtt mennie kellett) megjegyezte: "Külön öröm, hogy Schmitt elnök úr öltönyben jelent meg." A meglepő zárszóra Schmitt Pál csupán másodpercekkel később reagált: "A csönd azért volt, mert tízig számoltam…"
A közgyűlés tehát Ábrahám Attila nélkül folytatódott, aki már kint azt is elmagyarázta, hogy mire is utalt az öltönyös megjegyzésével. Nos, Schmitt március 15-én viselt bocskaijával volt gondja. Aztán már sietett is el. A közgyűlés végét meg sem várva, egy ultiversenyt ment megnézni. Jó is az…