Mint minden évben, ezúttal is az aktuális világversenyt - az Eb március végén, az egyéni vb pedig április végén kezdődik - néhány héttel megelőzve, idén éppen az előttünk álló hétvégén rendezik meg a legrangosabb hazai eseményt, az egyéni országos bajnokságot, amelynek így a bajnoki címek mellett más tétje is lesz.
A nôknél az elsô helyen kiemelt Póta Georgina a verseny egyik esélyese (Fotó: Meggyesi Bálint)
A nôknél az elsô helyen kiemelt Póta Georgina a verseny egyik esélyese (Fotó: Meggyesi Bálint)
Tarján András a női és Harczi Zsolt, a férfiválogatott szövetségi kapitánya ugyanis a verseny másnapján, hétfőn terjeszti be az Eb- és a vb-csapat összetételére vonatkozó javaslatát. Amennyiben tehát a szakemberek noteszében még vannak kérdőjelek, azokat az érintettek péntektől vasárnapig, egy kiemelkedő szerepléssel akár felkiáltójellé is változtathatják. Ha mindehhez hozzátesszük, hogy a férfi és a női egyes dobogósai még némi pénzt is kasszírozhatnak (összesen nettó 600 ezer forintot osztanak majd szét), akkor már egyértelmű: semmiképp sem tűnik hiábavalónak ezt a három napot a Statisztika Marczibányi téri csarnokában tölteni.
Az amúgy 88. alkalommal kiírt országos bajnokságnak eredetileg Győr adott volna otthont, ám a kisalföldiek néhány héttel ezelőtt lemondták a rendezést, így maradt a sportág jól megszokott otthona, ahol vélhetően mind a 140 induló (a férfiaknál 92-en, a nőknél pedig 48-an neveztek) már jól kiismeri magát. A honi élmezőnyből - ez sem szokatlan mostanság - kizárólag a Németországban profiskodó Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina nem áll asztalhoz, rajtuk kívül viszont mindenki ott lesz, aki valamit is számít idehaza.
Hiába no, bajnoki cím, Eb- és vb-csapat, pénzdíj: lesz miért játszani… A mezőny egyébként - különösen a férfiaknál - rendkívül kiegyensúlyozott, összesen tíz olyan versenyző szerepel, aki korábban nyert már egyesben magyar bajnoki címet: Németh Károly (5 alkalommal), Fazekas Mária (2), Braun Éva (2), Demeter Lehel (2), Vitsek Iván (1), Lindner Ádám (1), Pázsy Ferenc (1), Fazekas Péter (1), Molnár Zita (1) és Wirth Gabriella (1), akinek az indulása több mint meglepetés, hiszen az 1991-ben szerzett aranyérme után nem sokkal betegség miatt feladta élsportolói álmait, s bizony régen nem láthattuk már játszani az országos bajnokságon. Most, 2005-ben a KSI, azaz a Központi Sportiskola színeiben tér vissza. Pikáns…
Vannak, akik a generációk versenyének tartják az ob-t, s talán nem is minden alap nélkül: a mostani verseny akár a "rutinosabb korosztályhoz tartozó versenyzők, kontra új generáció képviselői" harcra is leszűkíthető. A férfiaknál az előbbiekhez többek között Németh Károly, Vitsek Iván, Pázsy Ferenc, Lindner Ádám és Demeter Lehel, az utóbbiakhoz pedig Fazekas Péter, Zwickl Dániel és Jakab János tartozik, míg a hölgyeknél Braun Évával, Fazekas Máriával, Molnár Zitával és Éllő Viviennel szemben elsősorban a fiatal kora (20 esztendős) ellenére már az első helyen kiemelt Póta Georginának lehet esélye.
Elméletileg mind az öt számban van lehetőség a címvédésre, hiszen a tavalyi bajnokok - férfi egyes: Fazekas Péter, férfi páros: Pázsy Ferenc, Fazekas Péter, női egyes: Fazekas Mária, női páros: Éllő Vivien, Kertai Rita, vegyes páros: Vitsek Iván, Éllő Vivien - mindannyian ott lesznek az asztaloknál. A bajnokság első napján a nők, szombaton a férfiak versenyeznek, s jutnak el egészen az elődöntőkig, vasárnap délelőtt a vegyes párosoké a főszerep, délután pedig már minden számban az elődöntőkre és a döntőkre kerül sor. Hogy aztán hétfőn a válogatottak szakvezetői nyugodt szívvel állíthassák össze az Eb- és vb-csapatukat…