Autodidakta aranyedző

Vágólapra másolva!
2005.02.19. 20:26
Címkék
Ez a mesébe illő történet is csak északi országokban történhet meg. S leginkább Svédországban, ahol az amatőrszellemet ma is tiszteletben tartják. Ugyanis 2004 sportegyénisége a magasugróedző, Johnny Holm lett, saját fiát, a magasugrás olimpiai bajnokát megelőzve.
Stefan Holm édesapja tanácsait követve lett olimpiai bajnok Athénban
Stefan Holm édesapja tanácsait követve lett olimpiai bajnok Athénban
Stefan Holm édesapja tanácsait követve lett olimpiai bajnok Athénban
Stefan Holm édesapja tanácsait követve lett olimpiai bajnok Athénban
Stefan Holm édesapja tanácsait követve lett olimpiai bajnok Athénban
Stefan Holm édesapja tanácsait követve lett olimpiai bajnok Athénban
A svéd zsűri véleménye szerint Holm papa autodidakta módon jutott olyan magas szintre az edzősködésben, mint mostanság senki más. A foglalkozását tekintve hegesztő ugyanis a mai napig a forshagai hegesztőüzemben dolgozik reggel héttől délután négyig, hogy utána - amikor az idő engedi - kerékpárral menjen a karlstadi fedett csarnokba, hogy megtartsa fiának az edzést.

Több mint ezer sportoló, sportvezető és edző tapsolta meg felállva a Globe-arénában Johnny Holm köszönőbeszédét, majd másnap az összes napilap szóról szóra hozta az elhangzottakat. Erre persze szükség is volt, mert a Norvégia közelében élő Holm család erős akcentussal beszéli anyanyelvét, s nem mindenki érti első hallásra. Az egykori futballkapus a negyedosztályban védett, és a magasugrás fortélyait Viljo Nussilainentől, az egykori világcsúcstartó Patrik Sjöberg mesterétől leste el. A legendás tréner Sjöberg 242 centiméteres rekordja után azt mondta Holm papának, hogy tanítványa ugyan rosszul futott és rosszul ugrott, ám az akaratereje átsegítette a rekordmagasságon. Ekkor döntötte el a vasmunkás édesapa, hogy hihetetlen szorgalommal akkora tudásra tesz szert, amely a rendkívül tehetséges, ám apró termetű fiát a világ tetejére repíti.
Nos, Johnny Holmnak száz óra filmanyaga van a világ legjobb ugróiról. Az elemzések meggyőzték őt arról, hogy a Sjöbergnél 20 centiméterrel alacsonyabb fiának tilos a bálvány technikájával próbálkoznia. Józan "paraszti ésszel" arra a következtetésre jutott, hogy Stefannak úgy kell pattognia, mint egy gumilabdának. Nos, három fedett pályás világbajnokságon és persze az athéni olimpián senki sem szökkent olyan magasra, mint a svéd - csak hogy a legnagyobb győzelmeit említsük.

De hogy a tavaly október óta édesapa Stefan nem csak a léc fölött szárnyal, arra kiváló példa, hogy a magasugró egy országos sugárzású televíziós műveltségi vetélkedőt is megnyert, a már meglévő népszerűségét szinte az egekbe tornázva. Holmék életét egyetlen malőr nehezíti az utóbbi időben, Stefan ugyanis egy gálán meghúzódott, így egyelőre tehetetlenül szemléli, hogy vetélytársai egyre magasabbra jutnak. Igaz, a hírek szerint a sérülése nem súlyos, így már a madridi fedett pályás Eb-n is rajthoz állhat.
Legfrissebb hírek

Gyulay Zsolt: Magyarországnak 2036-ban lehet nagy esélye olimpiát rendezni

Egyéb egyéni
16 perce

Strandkézilabda Eb: a női válogatottunk kikapott a görögöktől, a 7. helyért játszhat

Kézilabda
21 perce

A Kecskemétről távozott szélső hétszeres bajnokcsapathoz igazolt

Labdarúgó NB II
45 perce

Bognár István: Ilyenkor a legjobb nemzetközi meccset játszani

Labdarúgó NB I
53 perce

Értékes aranytartalék – száz éve született Gellér Sándor

Népsport
1 órája

Az összezavarodott tolmács és a miniszterelnökkel a spájzban sonkát eszegető edző – keressük a magyar futball legjobb idézetét!

Magyar válogatott
1 órája

Sakk: Európa-bajnoki ezüstérmes az U18-as fiúválogatott

Utánpótlássport
1 órája

Az olimpiai bajnok szerbek sikerével indult a férfi vízilabdatorna a vizes vb-n

Vizes vb 2025
1 órája
Ezek is érdekelhetik