Balogh Gábor remekelt a Honvéd gyôztes váltójában (Fotó: Czagány Balázs)
Balogh Gábor remekelt a Honvéd gyôztes váltójában (Fotó: Czagány Balázs)
Új seprő jól seper - tartja a mondás. Hogy az új lőtér mit csinál, arról nem szól a fáma, de hogy jó eredmények születnek rajta, az biztos. Legalábbis csütörtökön, a nemzetközi fedett pályás verseny, egyben országos váltóbajnokság nyitányán, a váltóban - amely az Olimpiai csarnok mellett kedden felavatott öttusalőtér hivatalos "vizsgája" volt - ezt tapasztalta a mezőny: a férfiaknál és a nőknél is remek eredmények születtek.
A legjobban a cseh férfiak céloztak (270 kör/1144 pont), de a címvédő BHSE és az UTE legénysége is ott volt a vendégek nyomában 267-267 körrel. A nőknél itthon maradt a "szakaszgyőzelem", az Alba Volán fiatal csapata 258 körrel nyerte a számot, őket követte a székesfehérváriak rutinos, az olimpiai bajnok Vörös Zsuzsannával felálló triója. Bár a stafétánál nem szokás, mégis ki kell emelni néhány egyéni teljesítményt: a nőknél Vörös (89 kör), míg a férfiaknál a cseh Svoboda és Kállai Ákos (93-93) remekelt.
A második számra már tényleg "magyarrá" vált a verseny. A férfiaknál egyedül a honvédosok érték el a bűvös ezer pontos határt, vezérük ezúttal az olimpiai ezüstérmes Balogh Gábor volt, akit alig bírtak eltalálni a vetélytársak. Méltán volt elégedett a pást mellett Hegedűs Ferenc edző, akihez világbajnokunk visszatért. A nőknél "fordult a kocka", az ezer pont fölött teljesítő, Vörös vezette fehérvári együttes állt az élre. És ekkor akár véget is lehetett volna vetni a versenynek, legalábbis a nőknél mindenképp. Vörösék megnyerték az úszást, aztán a lovaspályán is csak egy akadályt vertek - így szinte aranyéremmel a nyakukban várhatták a futást. A férfiaknál nem volt ilyen egyszerű a helyzet, a medencében az újpestiek voltak a legjobbak, ezzel száz pontra megközelítették Baloghékat és felcsillant számukra a remény. Ha a legrizikósabb számban, a lovaglásban jól teljesítenek, a honvédosok pedig sokat hibáznak, akkor letaszíthatják a trónról a Honvédot, és 1999 után ismét a dobogó tetejére állhatnak. A lila-fehérek álma hamar szertefoszlott, mert nem lovagoltak hibátlanul, a vetélytárs bár többet rontott, számukra mégsem eleget.
Szóval a záró 3x1500 méteres futás előtt Vörösék több mint egy perccel vezettek és ez akkor is tetemes előny, ha az üldöző Honvédnak a "futógép" Füri Csilla is tagja. A férfiaknál kevesebb, csupán fél perc volt a Honvéd és az UTE között, de ez is elégnek tűnt.
És milyen a sors? Ami lefutottnak tűnt a futás előtt, vagyis a női verseny, ott kuszálódott össze minden. Az Alba Volán első embere, Vörös később váltott, és az ezért járó büntetés miatt négy ponttal megelőzte őket a Honvéd. "A váltó minden tagjának nyolc egész egyharmad kör a távja, akkor kell váltaniuk. A fehérváriaknál az első ember, Vörös ezt eltévesztette, egy körrel többet futott. A második és a harmadik versenyző lefutotta a saját távját, így összesen nem 25, hanem 26 kört futott az Alba Volán. Kizárni akkor kellett volna a csapatot, ha kevesebbet futnak. Így azonban saját magukat büntették a több futással. Viszont a szabálytalan váltást büntetni kell, ezért kapták a negyven pont levonást" - indokolt Szatmári László, a versenybíróság elnöke. A székesfehérváriak elkeseredtek, a honvédosok örültek. Ám ez az állapot nem tartott sokáig. Az Alba Volán óvott, az óvást a döntőbíróság elfogadta, törölte a büntetést, így mégis az Alba Volán lett az aranyérmes és visszaszerezte két évvel ezelőtti bajnoki címét. A férfiak versenye nem hozott ilyen bonyodalmat, a honvédosok simán védték meg címüket. ---- E ---- &