Persze ez leginkább arra vezethető vissza, hogy az emberekre hatnak a szimbolikus események - nyilvánvaló, hogy a Real nem most égett ki, nem most fáradt el, mint ahogy a Barca sem ezen a 3-0-s meccsen érett félelmetesen gyors és gólveszélyes csapattá. A két folyamat jelei nemhogy ebben a szezonban, de már a tavasszal szépen látszottak, a Bernabéuban nyertek is a katalánok 2-1-re, bár kétségtelen, hogy akkor nem volt ilyen éles a kontraszt. Igaz, mondjuk Eto’o, aki élete tizenharmadik Real Madrid elleni meccsén már a nyolcadik gólját szerezte, akkor még a Mallorcát erősítette.
Ezt csak azért említjük, mert a Barcelona összehasonlíthatatlanul okosabban igazolt a nyáron. Jellemző, hogy Frank Rijkaard együttese még úgy is csúcsformában futballozva képes tönkreverni a legnagyobb riválist, hogy számos fontos labdarúgója sérült. Ha a Madridban ennyi középpályás lenne harcképtelen - Edmílson, Gabri, Giuly, Motta, s hozzájuk most egy védő és egy csatár, Belletti és Henrik Larsson csatlakozott -, alighanem pánik lenne úrrá Mariano García Remón stábján.
Emellett nem kimondottan hízelgő a "királyiak" utánpótlására nézve, hogy Raúl Bravo, Pavón és Mejía még mindig nem győzte meg a közvéleményt tudásáról, miközben a Barcában az utóbbi években Xavi és az eleinte lesajnált hálóőr, Valdés igazi klasszissá nőtte ki magát, továbbá Iniesta, Oleguer, valamint újabban a szemtelenül fiatal Damia is biztatóan mozog.
Joan Laporta tehát boldog lehet, a Barcelona az idénynek e korai szakaszában máris a bajnoki cím toronymagas esélyesének számít. "Nagyszerű játékosaink vannak, és átlátható rendszer működik a klubnál, amelyben mindenki tudja, mi a dolga. Csapatként tízes osztályzatot érdemeltünk ki" - mondta a presidente, vélhetően nem csak a pályán munkálkodókra célozva. "Jól mutatja, milyen erősek vagyunk lelkileg, hogy végig bíztunk a saját játékunkban, semmit sem tudtak tenni ellenünk" - fűzte hozzá önérzetesen.
A barcelonai sikernek természetesen nincs különösebb titka, egyszerűen arról van szó, hogy a kulcsemberek óriási formában vannak. Puyol imponálóan dirigálja a védelmet, Ronaldinho tanárian irányít, amikor éppen nem kötényeket osztogat, Eto’o meg biztosan halad a gólkirályi cím felé (utóbbi kettő, Van Bronckhorsttal egyetemben, bekerült lapunk hét végi válogatottjába). Érdekes ugyanakkor, hogy a középső védőnek szerződtetett mexikói Márqueznek milyen jó helyet talált Rijkaard a középpályán.
Nem véletlen, hogy a spanyol lapok azt írják: most már gránátvörös-kékben virítanak az igazi "galaktikusok". ----
A 12. ember - Radhi Dzsaidi (Bolton, tunéziai)A soproni csapatkapitányt, Szabados Józsefet (elöl) is megviselték a kudarcok
A 29 éves védő az első tunéziai, aki lehetőséget kap a Premier League-ben. Ha valaki, ő igazán megérdemli ezt a kitüntetést, hiszen amellett, hogy tagja volt a 2002-es világbajnokságon szereplő válogatottnak és az idén Afrikai Nemzetek Kupáját nyerő nemzeti csapatnak, zsinórban hétszer vezette tunéziai bajnoki címig az Espérance-t. A fekete kontinens egyik legmegbízhatóbb védője az eddigi 12 bajnokiján négyszer volt eredményes, legutóbb a hét végén a Chelsea ellen a Stamford Bridge-en talált be. A 87. percben szerzett gólját lábbal érte el, ami azért különös, mert Sam Allardyce, a Bolton menedzsere nemrégiben elárulta, hogy Dzsaidi edzői pályafutásának egyik legjobban fejelő játékosa.
A gólvadászokAnglia (14 forduló): Thierry Henry (Arsenal) 11 gól;
Belgium (13): Bosko Balaban (FC Bruges) 9;
Franciaország (15): Alexander Frei (Rennes) és Mickael Pagis (Strasbourg) 7-7;
Görögország (8): Alexandre Soares (AEK) 6;
Hollandia (12): Dirk Kuyt (Feyenoord) 10;
Németország (14): Marek Mintál (Nürnberg) 11;
Olaszország (12): Adriano (Inter), Andrij Sevcsenko (Milan) és Vincenzo Montella (Roma) 9-9;
Portugália (11): Antchouet Arnaud (Belenenses), Liédson (Sporting) és Simao Sabrosa (Benfica) 8-8;
Skócia (15): John Hartson (Celtic) 10;
Spanyolország (12): Samuel Eto’o (Barcelona) 10;
Törökország (13): Fatih Tekke (Trabzonspor) és Zafer Biryol (Konyaspor) 9
A hétvége felfedezettje - Jérémy Menez (Sochaux, francia)A mindössze 17 és fél éves Jérémy Menez (jobbra) élete első élvonalbeli gólját szerezte meg egy szemrevaló szóló befejezésével a hét végén, amivel lendületet adott csapatának a Monaco idegenbeli legyőzéséhez (3-1). A 182 centis, 75 kilós, U17-es válogatott támadót a francia futball egyik legnagyobb ígéretének tartják, ennek megfelelően zajlott le a szerződtetése is. Miután a Manchester United is szemet vetett rá - Sir Alex Ferguson egy párizsi kávézóban találkozott is a fiatalember édesapjával -, nevelőegyesülete, a Sochaux gyorsan szerződtette három esztendőre, Franciaország legfiatalabb profi futballistájává avatva őt. ----
Damien Grégorini, (Nice, francia)A 25 éves kapus büntetőt védett, ezzel pontot mentett idegenben, a L'Équipe a kivételesen magas 8-as osztályzatot adta neki.
Giovanni Van Bronckhorst (Barcelona, holland)Védő létére már három gólnál tart a most folyó bajnoki idényben a Barcelona 29 éves holland játékosa. A Real Madrid ellen a szinte tökéletesen elvégzett védekezői teendői mellett a kapuba is betalált, végleg eldöntve az addig is egyoldalú összecsapást.
Julien Escudé (Ajax, francia)A 25 éves védő a De Graafschap elleni bajnokin két gólt szerzett, a saját kapujánál pedig egyszer a gólvonalról mentett.
Darren Moore (West Bromwich, angol)A 30 éves védő csapatkapitányként tökéletesen irányította a birminghami kiscsapat védelmét az Arsenal otthonában, kiváló szerelései mellett a lövésekbe való bevetődésével is példát mutatott társainak.
Mario Melchiot (Birmingham, holland)A Chelsea által a nyáron menesztett 28 éves védő Blackburnben hosszú ideig uralta a pálya jobb oldalát, két gól előkészítésével segítette 3-3-as döntetlenhez csapatát.
André Luiz (Ajaccio, brazil)A 30 éves középpályás először lőtt gólt az idényben, mindjárt kettőt is; volt csapata, a Marseille bánta gólérzékeny játékát.
Ronaldinho (Barcelona, brazil)A Barca 24 éves karmestere a Real Madrid elleni örökrangadón igazi aranylabdás produkciót nyújtott: irányított, cselezett, minden testhelyzetből lőtt, és még egy gólt is jegyzett. Mindezt természetesen végig mosolyogva…
Paul Scholes (MU, angol)
A középpályás négy nappal a 30. születésnapja után góllal ajándékozta meg magát és az MU-t, a vörös hajú játékos április óta először volt eredményes klubjában - remek mezőnyjáték kíséretében.
David Di Michele (Udinese, olasz)A 28 éves csatár a Lecce elleni kupameccsen kétszer köszönt be, majd csapata 5-4-es vezetésénél tizenegyest hárított.
Samuel Eto’O (Barcelona, kameruni)A Barcelona 23 esztendős kiválósága alaposan kivette részét a Real Madrid legyőzéséből: ő szerezte csapata első gólját, majd a második félidőben az ő buktatásáért megítélt tizenegyest váltotta gólra Ronaldinho.
Dado Prso (Rangers, horvát)A 30 éves csatár tíz nap alatt két gólt vágott az ősi rivális Celticnek, ezzel óriási szerepe van abban, hogy a Rangers hét vereség után kétszer is legyőzte zöld-fehér ellenlábasát, a bajnokság pedig nyílttá vált.