Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét, és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
A májusi poznani Európa-bajnokság 500 méteres kenudöntője után Vaskuti István azonnal lerobogott a hajómérlegeléshez. A parton mosolyogva és lihegve ott állt az újdonsült győztes pár, Kolonics György, valamint Kozmann György, akik azonnal faggatni kezdték a moszkvai olimpiai bajnokot: kívülről milyennek is tűnt aranyérmet érő futamuk. "Fantasztikusak voltatok!" – öszszegzett akkor Vaskuti, és hogy mennyire igaza volt, arról legyen elég annyi, hogy Kolonicsék az 500, valamint az 1000 méter világbajnoki címvédőit, vagyis a lengyel Baraszkiewicz, Jedraszko és a román Simioncencu, Popescu párost győzték le a kontinensbajnoki fináléban. – Bár a 2003-as gainesville-i világbajnokságon ezer méteren már bronzérmes lett Kozmann Györgygyel, mégis sokáig hezitált, hogy az olimpián egyesben vagy párosban induljon-e majd. – Ez csak azért volt, mert tudtam, hogy egyesben többre vagyok képes, mint azt a világbajnokságon mutattam – mondta Kolonics György. – Gondolom, az Európa-bajnokság megadta a választ a dilemmájára. – Megadta. Az aranyérem meghatározó volt, így döntöttem – a páros mellett. – Hogy érzi, más most a párosuk, Kozmann Györggyel, mint például a gainesville-i világbajnokságon? – Mindenképpen más. Tavaly év elején ültünk össze először, és el kellett telnie egy évnek ahhoz, hogy elmondhassuk, valóban összeszokott, jól működő páros vagyunk. Úgy érzem, tökéletesen sikerült alkalmazkodnunk egymáshoz. – Össze lehet hasonlítani ezt a duót a Horváth Csabával alkotott egységükkel?
Kozmann György
Született: 1978. március 23., Szekszárd Klubja: Atomerômû SE Edzôje: Ludasi Róbert Kiemelkedô eredményei: világbajnok (C–4 1000 m, 2001), vb-2. (C–4 500 m, 2001), 2x vb-3. (C–4 1000 m, 1999; C–2 1000 m, 2003); 4x Európa-bajnok (C–4 1000 m, 2000, 2002, C–4 500 m, 2002, C–2 500 m, 2004); 2x Eb-2. (C–4 1000 m, 2001, C–4 200 m, 2003); 2x vb-3. (C–2 1000 m, 2001, C–4 200 m, 2003)
Kolonics György
Született: 1972. június 4., Budapest Klubja: Csepeli kajak-kenu egyesület Edzôje: Ludasi Róbert Kiemelkedô eredményei: 2x olimpiai bajnok (C–2 500 m, 1996, C–1 500 m, 2000), olimpiai 3. (C–2 1000 m, 1996); 13x világbajnok (C–4 1000 m, 1993, 1994; C–2 500 m, 1993, 1995, 1997, 1998; C–2 1000 m, 1995; C–2 200 m, 1995; C–4 200 m, 1995, 2003; C–4 500 m, 1995, 1997, 1998); 2x vb-2. (C–1 500 m, 2001, 2002); 2x vb-3. (C–1 1000 m, 2001, C–2 1000 m, 2003); 3x Európa-bajnok (C–2 500 m, 1997; C–1 500 m, 2001; C–2 500 m, 2004); 4x Eb-2. (C–2 500 m, 1997; C–4 200 m, 2000, 2002, C–1 1000 m, 2001); Eb-3. (C–1 500 m, 1997)
– Nem lehet és szerintem nem is kell. Csabával mindent megnyertünk, amit lehet, az utolsó sikeres versenyünk hat évvel ezelőtt volt, azóta már több mint húszezer kilométert eveztem. Én is és a körülmények is megváltoztak. Akkor még olyan hajók voltak, hogy egyesben és párosban is könnyedén tudott versenyezni az ember, ma már egyes- és párosspecialisták vannak. – Ön pedig valahol félúton. – Remélem. Bár az idén ugyebár párosra készülök és ez egészen más technikát igényel, jövőre azért ugyanúgy képes leszek az egyesre is felkészülni. – Vagyis több mint egy évtizedes sikerszéria után nem gondolkodik a befejezésen. – Egyáltalán nem. Nagyon jól érzem magam a vízen, nem is tudom elképzelni, hogy mással foglalkozzak. – Azért most foglalkozzunk egy kicsit az athéni olimpiával, biztosan beszélgettek már arról, hogy mit terveznek. – Bár Poznanban világbajnokokat győztünk le, ez nem jelent semmit. A két héttel ezelőtti duisburgi Világkupa versenyen például kínai egység nyert és nem sokat tudunk a kubaiakról, akik Sevillában aranyérmesek lettek. Egy biztos, ötszáz méteren szeretnénk a dobogón végezni. – Én nem akarom elkiabálni a sikerünket, így igazából nem is tippelnék – vette át a szót Kozmann György. – Tény, hogy jó formában vagyunk, sokkal előrébb tartunk, mint mondjuk, a gainesville-i világbajnokságon. Az elmúlt fél évben rengeteget fejlődtünk, én például erősödtem a télen, és technikailag is jobb, hogy nagyobb lapátra tudtam váltani.
A Kozmann György (elöl), Kolonics György duó az Eb-arany után éremesélyesként rajtolhat az athéni olimpián is (fotó: Meggyesi Bálint)
– A tavasszal még a háttérből szemlélte, amikor az újságírók arról faggatták Kolonics Györgyöt, hogy az egyes vagy páros indulást választja-e ötszáz méteren. Megnyugodott, amikor lemondott a szingliről? – Bevallom, megkönnyebbültem. Nehéz volt várni erre a döntésre, mert egészen más edzésmunkát követel meg az egyes készülés. Most a tréningek nyolcvanöt százalékát páros edzéssel töltjük és ez nem csak a munkában, de lelkileg is sokat jelent. – Könnyen tudott alkalmazkodni Kolonicshoz? Kétszeres olimpiai bajnokunkról ugyanis köztudott, hogy nem ismer kegyelmet a munkában. – Ha nem lenne könyörtelen, nem jutott volna idáig. Tény, hogy maximalista, éppen ezért előfordul, hogy az edzéseken adódnak konfliktusaink, de ezek építő jellegű szócsaták. Domináns egyéniség, ám rengeteget tanulok tőle. Amúgy ha már az alkalmazkodást említette, stílusban nagyon paszszoltunk egymáshoz, így igazából nem volt hosszadalmas munka az összecsiszolódás. Véleményem szerint ma már igazi egységet alkotunk, és azt hiszem, ez az alapja az eredményességnek. ---- Technikailag Kolonics a legjobb
Szeretem az olyan versenyzőket, akik valódi sportemberek. Hogy mit értek ezen? Teljes mentális ráhangolódást arra a munkára, amelyet végeznek. Az ilyen embereknek a teljes életét, gondolatait kitölti a sport, nem süppednek bele, hanem képesek az állandó megújulásra. Nos, Kolonics György ilyen sportember, nem véletlen, hogy most már több mint egy évtizede ott van a legjobbak között. Sőt megkockáztatom, hogy technikailag ő a legjobb a világon. Szinte csodaszámba megy, hogy harmadik olimpiáján is a favoritok között van, aranyérem-esélyes, és talán a legjobbkor találkoztak Kozmann Györggyel. Nem véletlenszerű, sokkal inkább tudatos egymásra találás volt az övéké, és Kozmann György állta ezt a kihívást, már a gainesville-i világbajnokságon bebizonyította, hogy sikerült felzárkóznia, alkalmazkodnia Kolonics Györgyhöz. Örülök, hogy Kolo a páros indulás mellett tette le a voksát, mert mindkét számban dobogóesélyesek Athénban. Persze nem lesznek egyszerű helyzetben, és itt nemcsak a körülményekre gondolok, hanem arra, hogy kenuban szenzációs a mezőny. A románok, a lengyelek, az oroszok egyaránt az élen zárhatnak, és mint minden világversenyen, itt is akadhatnak meglepetésemberek. Ha tippelnem kellene, akkor azt mondanám, Kolonicsék ötszáz méteren győzni tudnak majd, hiszen amit a poznani Európa-bajnokságon produkáltak, az egyedülálló volt, és úgy hiszem, maradt is bennük, a csúcsformát Athénban érik majd el. Nagyon szorítok nekik, hiszen újabb aranyérem esetén Kolonics György az első háromszoros olimpiai bajnoka lehetne a magyar kajak-kenu sportnak.
Gyulay Zsolt (kétszeres olimpiai bajnok kajakozó) ---- Silviu Simioncencu, Florin Popescu (Románia)
Florin Popescu rutinja nagy előnyt jelent majd az athéni olimpián. A román versenyző ugyanis a 2000-es sydneyi játékokon még Mitica Pricop oldalán lett aranyérmes 1000 méteren, és 500-on sikerült elcsípniük egy bronzérmet. A felállás azóta változott, Popescu mostanság Silviu Simioncencuval szeli a vizeket – nem is akárhogyan! A tavalyi gainesville-i világbajnokságon aranyérmesek lettek 1000 méteren, míg az idei Eb-n 500 méteren állhattak fel a dobogóra. Nem kell hozzá nagy jóstehetség, hogy kijelentsük: Popescuék az athéni dobogón is pózolhatnak!
Az orosz páros a sydneyi játékok előtt uralta az 1000 métert, aztán Kosztoglodék az olimpián lemaradtak a dobogóról. A 2003-as világbajnokságon szerzett ezüstérmük tükrében ezúttal is a hosszabbik távon számítanak esélyesnek, ám igazából mindkét számban beleszólhatnak majd az aranyérem sorsába. Igaz, Gainesville-ben még Uljegin oldalán teljesítette a rövidebbik távot (másodikok lettek) Kosztoglod, ám társa a döntőt követő doppingvizsgálaton megbukott, és eltiltották őt.
Pawel Baraszkiewicz, Daniel Jedraszko (Lengyelország)
Az 500 méteren világbajnoki címvédő népszerű lengyel párosnak hazai terepen, azaz a poznani Európa-bajnokságon tört borsot az orra alá Kozmann György és Kolonics György. Utóbbit egyébként jól ismerik Baraszkiewiczék, hiszen az 1997-es és az 1998-as világbajnokságon is előttük végzett a már visszavonult Horváth Csabával együtt lapátoló magyar sztár. Az athéni olimpián is ez a két duó számít aranyesélyesnek, és remélhetőleg megismétlődik a sydneyi koreográfia, négy esztendővel ezelőtt ugyanis Pulai Imre és Novák Ferenc hozta el az aranyat a lengyelek orra elől.
Lukesz Woszczynski, Michal Sliwinski (Lengyelország)
Hogy a lengyelek milyen remekül forgatják a kenulapátokat azt jól bizonyítja, hogy a májusi poznani Európa-bajnokságon ebben a szakágban aranyérmet szereztek. Gondolhatjuk azt is, hogy a hazai víz kedvezett a nemrégiben öszszeülő győztes lengyel kettősnek, ám a rutin is mellettük szólt, hiszen Michal Sliwinski már régóta jelen van a nemzetközi kenuelitben. 2002-ben a sevillai világbajnokságon még Marcin Kobierski oldalán lett első, és sokak szerint a hosszabbik táv Athénban is feküdhet majd az Eb-n első lengyel duónak.
Ibrahim Rojas, Ledi Balceiro (Kuba)
A sevillai világbajnokságon 500 méteren aranyérmes kubai páros helyzetét könnyíti, hogy az idén az európai versenyzők szeme elől "eldugva" készülhetett, hiszen Rojasék egyetlen Világkupa-viadalon sem álltak rajthoz. A tavalyi gainesville-i világbajnokságon negyedikek lettek a hosszabbik távon, ám az 500 és 1000 méteren is jó eséllyel rajtolhatnak az athéni olimpián. Igaz, feltehetőleg nehezíti a helyzetüket, hogy Ledi Balceiro a hírek szerint egyesben is rajthoz áll.
Az NS athéni tippje
500 m 1. Pawel Baraszkiewicz, Daniel Jedraszko (Lengyelország) 2. Kozmann György, Kolonics György (Magyarország) 3. Silviu Simioncencu, Florin Popescu (Románia)
1000 m 1. Silviu Simioncencu, Florin Popescu (Románia) 2. Alekszandr Kovaljov, Alekszandr Kosztoglod (Oroszország) 3. Kozmann György, Kolonics György (Magyarország) ---- 2000, Sydney, olimpia 500 m 1. Pulai, Novák (Magyarország), 2. Baraszkiewicz, Jedraszko (Lengyelország), 3. Pricop, Popescu (Románia) 1000 m 1. Pricop, Popescu, 2. Rojas, Pereira (Kuba), 3. Utess, Kober (Németország) 2001, Milánó, Európa-bajnokság 500 m 1. Pricop, Popescu, 2. Kovaljov, Kosztoglod (Oroszország), 3. Bea, Mascato (Spanyolország) 1000 m 1. Pricop, Popescu, 2. Bea, Mascato, 3. Kovaljov, Kosztoglod 2001, Poznan, világbajnokság 500 m 1. Rojas, Pereira, 2. Baraszkiewicz, Jedraszko, 3. Pricop, Popescu 1000 m Kobierski, Sliwinski (Lengyelország), 2. Bea, Mascato, 3. Rojas, Pereira 2002, Szeged, Európa-bajnokság 500 m 1. Uljegin, Kosztoglod (Oroszország), 2. Simioncencu, Popescu (Románia), 3. Wylenzek, Gille (Németország) 1000 m 1. Simioncencu, Popescu, 2. Kobierski, Sliwinski, 3. Uljegin, Kosztoglod 2002, Sevilla, világbajnokság 500 m 1. Rojas, Balceiro (Kuba), 2. Simioncencu, Popescu, 3. Uljegin, Kosztoglod 1000 m 1. Kobierski, Sliwinski, 2. Rojas, Balceiro, 3. Dalton, Scarola (Kanada) 2003, Gainesville, világbajnokság 500 m 1. Baraszkiewicz, Jedraszko, 2. Simioncencu, Popescu, 3. Rojas, Balceiro, 4. Kozmann, Kolonics (Magyarország) (Az eredetileg második helyen végző Uljegin, Kosztoglod páros eredményét Szergej Uljegin pozitív doppingtesztje miatt megsemmisítették.) 1000 m 1. Simioncencu, Popescu, 2. Kovaljov, Kosztoglod, 3. Kozmann, Kolonics 2004, Poznan, Európa-bajnokság 500 m 1. Kozmann, Kolonics, 2. Baraszkiewicz, Jedraszko, 3. Simioncencu, Popescu 1000 m 1. Woszczynski, Sliwinski (Lengyelország), 2. Kovaljov, Kosztoglod, 3. Utess, Luck (Németország), …5. Kozmann, Kolonics ---- (Az előfutamok előtt a nevezések alapján határozzák meg azon versenyzők számát, akik egyenes ágon a fináléba kerülnek, a többiek középfutamra kényszerülnek, amelyből szintén lehetőség nyílik a továbbjutásra. A szkíniaszi pályán kilenc versenyző méri össze erejét a fináléban.)
Augusztus 23.: 9.10–9.24: C–2 1000 m, előfutamok Augusztus 24.: 9.20–9.32: C–2 500 m, előfutamok Augusztus 25.: 8.40–8.44: C–2 1000 m, középfutamok Augusztus 26.: 8.40–8.42: C–2 500 m, középfutamok Augusztus 27.: 9.10–9.14: C–2 1000 m, döntő Augusztus 28.: 9.10–9.12: C–2 500 m, döntő ---- Pulai Imre, aki Novák Ferenccel megnyerte a 2000-es sydneyi olimpia C–2 500 méteres versenyét: – Gyuriék tökéletesen kiegészítik egymást, a hazai válogatókon, no és a poznani Európa-bajnokságon látottak alapján el kell ismerni, hogy kiválóan megy a hajójuk. Így azt hiszem, nem vállalok nagy kockázatot azzal, ha azt mondom, hogy mindkét távon ott lehetnek a dobogón. Sőt az iramukat és az odaadásukat látva még az is elképzelhető, hogy ötszáz méteren továbbra is magyar lesz majd az olimpiai címvédő.
Horváth Csaba, aki Kolonics Györggyel megnyerte az 1996-os atlantai olimpia C–2 500 méteres versenyét: – A poznani Európa-bajnokságon mutatott teljesítményük alapján én úgy tippelem, hogy megnyerik az ötszáz métert, míg ezren a második-harmadik hely valamelyikére várom őket Athénban. Úgy érzem, a két Gyuri megfelelően összeszokott, a kontinensviadalon és a válogatókon is nagyon éretten versenyeztek, így mindenképpen aranyesélyesként kell őket emlegetni. Az olimpia ideje alatt természetesen ott ülök majd a televízió előtt, és szorítok a sikerükért.
Wichmann Tamás kilencszeres világbajnok kenus: – Kolonics György egyik legnagyobb szurkolója vagyok, de nem csak ezért mondom azt, hogy ő a legjobb kenus a világon. Azt hiszem, az ő sportolói nagyságáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, gyerekkorától tudatosan építette a sportpályafutását, és most is remek döntést hozott azzal, hogy egy hajóba ült Kozmann Györggyel. A két fiú mögött kiváló edző áll, és a tudásukat, valamint az odaadásukat nézve, nagyon is szép eredményre hivatottak az athéni olimpián. Nem szeretném elkiabálni, de azt hiszem, ők lesznek majd az olimpiai bajnokok!
Ludasi Róbert, Kolonics György és Kozmann György edzője: – Két évvel ezelőtt kezdtem el forszírozni, hogy a két fiú üljön össze, és idővel mindketten elfogadták ezt a lehetőséget. Persze nem ment minden úgy, mint a karikacsapás, Kozmann Györgynek, aki világéletében hátul ült a hajóban meg kellett tanulnia sztrókolni. Ma már azt tudom mondani, hogy összecsiszolódott, technikailag érett páros az övéké, és bár nem lesznek egyszerű helyzetben az olimpián, a poznani Európa-bajnokságon látottak alapján mindenképpen a dobogóra várom őket.
Vitray Tamás, a Telesport főszerkesztője: – Azt hiszem, a Kozmann, Kolonics párost felesleges lenne összehasonlítani az atlantai olimpián győztes Horváth, Kolonics párral, hiszen bár Kolonics György ugyanaz a személy, nem ugyanazon a pályaszakaszon tart. Az évek során valamivel több, de ugyanakkor idősebb is lett, ami mégsem jelent feltétlenül hátrányt a számára. Mivel úgymond némileg új egyesülésről van szó az ő párosuk esetében, így nehéz lenne jóslásokba bocsátkozni, ráadásul, ahogyan Sydneyben, az időjárási körülmények is felboríthatják a papírformát. Mivel tippelnem kell, azt mondom, hogy a rövidebbik távon dobogósok lesznek, Kolonics technikája és rutinja ismét kiemelkedő eredményt hozhat.