Többen esélyesek aranyra

Vágólapra másolva!
2004.07.05. 21:27
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is angolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét, és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az kézilabda olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az kézilabda olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Legutóbb Barcelonában, Joósz Attila szövetségi kapitány vezetésével szerepelt a nyári játékokon a magyar férfiválogatott, amely a katalán fővárosban a hetedik helyen zárt. A barcelonai keretből ketten maradtak, akik Athénban is ott lehetnek: Mezei Richárd és Szathmári János (Pásztor István 1992-ben olimpiai esküt tett, de az utazó csapatba nem került be). Az athéni erőpróbára készülő gárda egyik legjobbja Nagy László, a Barcelona jobbátlövője, aki évek óta meghatározó egyénisége a tanítványait a nemzetközi élvonalba visszavezető (vb-6. és Eb-9. hely) Skaliczki László kapitány együttesének.

Nagy László, a válogatott és a Barcelona vezéregyénisége
Nagy László, a válogatott és a Barcelona vezéregyénisége
Nagy László, a válogatott és a Barcelona vezéregyénisége
– Barcelonáról önnek ma – érthetően – más jut eszébe, és nem a magyar férficsapat legutóbbi ötkarikás fellépése.
– Ez a kedvenc városom, a Barcában a tavasszal a negyedik évadomat zártam – mondta Nagy László, aki 11 éves volt, amikor Szathmáriék a hetedik helyet szerezték meg Barcelonában. – Az idény nekem nem a legszerencsésebben kezdődött, mert súlyos kézsérülésemből éppen csak felépültem a bajnoki rajtra. A kihagyott felkészülési mérkőzések hiányát aztán meg is éreztem, és hullámzó teljesítményt nyújtottam.
– Az olimpia miként alakítja a Barca felkészülését?
– Nem marad sok időnk a közös gyakorlásra, pedig öt új fiú érkezik hozzánk, akiket be kell építeni a csapatba. Ugyanakkor több válogatott klubtársammal együtt nekem sem lesz meccshiányom szeptemberre, hiszen Athénban kétnaponként követik egymást a mérkőzések.
– Miként gondol az olimpiáig vezető útra?
– A tavalyi vébé előtt tudtuk, hogy a huszonnégy csapatos mezőnyben a hétbe kell jutnunk az athéni kvótáért, és ezt a célt elértük. A helyosztók első körében megvertük a szerbeket, és ezzel eldőlt, hogy az ötödik helyért küzdhetünk, vagyis már olimpiai résztvevők voltunk. A helyosztón kikaptunk Oroszországtól. Az idei szlovéniai Európa-bajnokságon mindenki jobb eredményt várt a kilencedik helynél. Aztán a jövő évi világbajnokság selejtezője jött, amelynek már a sorsolásakor tudtuk, hogy Norvégia veszélyes ellenfél lesz. Arra viszont egyikünk sem gondolt, hogy az első mérkőzésen összeszedett háromgólos hátrányunkat nem tudjuk ledolgozni.

Nagy László

Született: 1981. március 3., Szeged
Magassága/testsúlya: 207 cm/112 kg
Posztja: átlövô
Klubja: FC Barcelona (spanyol)
Edzôje: Valero Rivera (spanyol)
Elsô válogatottsága: 1999. március 15., Göteborg (Franciaország 22–22)
Válogatottsága/góljai: 56/219
Legjobb eredményei: vb-6. (2003), vb-11. (1999); Eb-9. (2004); junior-vb-4. (2001); junior Eb-3. (1998); ifjúsági Európa-bajnok (1999), ifjúsági Eb-3. (1997); BL-2. (2001); EHF-kupa-gyôztes (2003), EHF-kupa-2. (2002), Szuperkupa-gyôztes (2003), Szuperkupa-2. (2000), spanyol bajnok, 2x Spanyol Kupa-gyôztes
– Mi volt a kudarc legfőbb oka?
– A miskolci visszavágón csak tíz percen át kézilabdáztunk úgy, ahogyan hatvan percen át kellett volna. A hajrában összeomlott a védekezésünk, valamint a kapusaink csak elvétve védtek úgy, ahogyan tőlük elvárható.
– Kihat ez a fiaskó az athéni felkészülésre?
– Nem tagadható, hogy a kiesés megviselte a csapatot. Úgy készülünk Athénra, hogy tudjuk, jövőre Tunéziában nélkülünk rendezik meg a vébét. A tanulságok levonása után a csapatmegbeszélésen kiderült, változtatások kellenek. Jelenleg úgy látom, jó úton haladunk, mert a korábban szétszórt csapat újra egységes és kellően motivált. Érzem az együttesen a kohéziót, amelynek ki kell tartania az athéni helyosztókig.
– Ki is tart?
– Valamennyien hiszünk benne. Egyiptom és Brazília ellen kezdünk a csoportunkban, és – bár nem szabad őket lebecsülni – az ellenük szerezhető négy pont megalapozná a sikeres folytatást. A franciák a mumusaink, de egyszer már le kell győzni őket! Ebből erőt meríthetnénk az Európa-bajnok németek elleni csatára, és ők is elgondolkodnának, ha mi két pontot szereznénk a franciáktól. A görögök motiváltak, hiszen otthon lesznek, de megverhetőek.
– Milyen eredményt tartana bravúrnak, s mivel lenne elégedett?
– A csoportból a továbbjutásunk nem lehet kérdéses. Sok múlik azon, melyik gárdával akadunk össze a negyeddöntőben, mert a másik ágon gyilkos harc várható a négybe jutásért, s azon belül a sorrendért. A végjátékban az aranyérem megszerzését tartanám bravúrnak, az éremmel az álmunk teljesülne, az olimpai pontszerzést pedig elvárhatónak tartom. A végeredményre nem szívesen tippelnék. A világbajnoki selejtezőn elszenvedett kudarc után viszont biztos, nekünk Athénban bizonyítanunk kell, hogy a kisiklás ellenére a nemzetközi elitbe tartozunk. Ráadásul néhány rutinosabb társunknak többé aligha lesz lehetősége olimpián szerepelni. Tűzön, vízen át, utolsó erőnkig kell küzdenünk a magyar színekért.

Szavazás

Elégedett férfi kéziseink olimpiai 4. helyével?

---- A csapat mindenkit képes megverni

A magyar férfiegyüttes Barcelonában játszott legutóbb olimpián. Bravúrosan és némi szerencsével szerezte meg az olimpiai kvótát, ugyanakkor rányomhatja a bélyegét szereplésére a Norvégia elleni kínos fiaskó, amelyet júniusban a világbajnoki selejtezőben szenvedett. Nem értem, miként történhetett meg, hogy két kubai játékos, Hernández és Pérez hiányzott a felkészülés első hetéről. Ez kellemetlen érzéseket válthatott ki a keret többi tagjából. Talán jót tenne a csapatnak, ha nem honosított külföldiek egész sorával állna fel. A félreértéseket elkerülendő, nem arról van szó, hogy ne kedvelném az idegeneket, sőt, remek sportolóknak tartom a kubai fiúkat, és egy-egy honosított szereplése nem is zavarna. De nem tudom, lehet-e, kell-e határt szabni ennek a más országokban is tapasztalható, vitákat kiváltó honosítási folyamatnak? Erős az együttesünk, mert csaknem minden poszton nemzetközi klasszisokat vonultat fel, és már csak az kell, hogy igazi csapatként kézilabdázzon! A sorsolásnál néhányan hurráztak, pedig Egyiptom erős csapattal érkezik, Brazília gyorsan fejlődik, az Európa-bajnok németek szerintem az olimpia legnagyobb esélyesei, a képzett franciáktól az utóbbi időben többnyire kikaptunk, és a görögök is gyorsan jönnek felfelé. A magyar csapat képes mindenkit megverni, de kellemetlen meglepetést is szerezhet. Optimálisan az elődöntő közelébe érhet, de reálisan számolva a hatba vagy a nyolcba kerülés várható el tőle. Az A-csoportban a horvát, az orosz és a spanyol együttes esélyes az első helyre. Az olimpiai döntőben a németek a horvátokkal vagy a spanyolokkal találkozhatnak, és alighanem a franciákkal is számolhatunk a végküzdelmekben.

Kovács Péter (vb-ezüstérmes, olimpiai 4., BEK-győztes, világválogatott, az évszázad magyar kézilabdázója) ---- HORVÁTORSZÁG
A világbajnok (2003, Portugália) együttest Lino Cervar kapitány jól összerázta, és a tehetséges, képzett csapatemberekből klasszis egyéniségeket (csak a példaként: Balic, Dzomba, Goluza, Jovic, Lackovic, Sola, Sulic) faragott. Együttese – amelynek elődje 1996-ban Horvátország első olimpiai aranyérmével tért haza Atlantából – bronzmérkőzést játszott az idei Eb-n.

NÉMETORSZÁG
Az 1978-ban vb-t nyerő Heiner Brandt mester Európa-bajnok (2004) gárdája a csúcsra ért a kontinensviadal ljubljanai fináléjában, és már a győzelmi dobogó tetején végezhetett volna a legutóbbi vb-n (2003, Portugália) is, amelyen a horvátok megelőzték. A svédországi Eb-n (2002) is döntőt játszott, korábban az olaszországin (1998) pedig bronzot nyert. Athénban aranyvárományos.

FRANCIAORSZÁG
Sydneyben "csak" hatodik lett, de saját rendezésű világbajnokságán (2001) aranyérmet ünnepelt, és ezzel visszaszerezte Izlandon (1995) Horvátországgal szemben megkaparintott elsőségét. A svédországi Eb-n (2002) újfent lecsúszott a hatodik helyre, majd tavaly a vb-n Claude Onesta kapitány vezetésével bronzérmes lett. Az idei Eb-n hatodik lett, de Athénban éremközelbe érhet.

SZLOVÉNIA
A Sydneyben nyolcadik helyen végző együttes az idei Eb-n Ljubljanában bejutott a fináléba, amelyben a németekkel szemben simán kikapott. Tone Tiselj tanítványainak a portugáliai vb-n (2003) a 11. hely jutott, míg a 2002-es Eb-n a 12., igaz, 2000-ben Zágrábban megrendezett Eb-n az 5. helyen végeztek. Athénban bizonyítani akarják: nem csak véletlen volt az idei Eb-ezüst.

OROSZORSZÁG
Címvédőként lép pályára Athénban, ahol – a szovjet csapat jogutódjaként – ötödik aranyát szerezheti (nyert 1976-ban, 1988-ban, 1992-ben és 2000-ben). Vlagyimir Makszimov szakmai irányításával az olimpiákra akkor is összeszedi magát, ha előtte halványabban teljesített (Sydney óta nem állt dobogón). Az idei Eb-n és a tavalyi vb-n is ötödik lett.

Az NS athéni tippje
1. Németország
2. Horvátország
3. Franciaország ---- 2000, Sydney, olimpia
1. Oroszország, 2. Svédország, 3. Spanyolország

2001, Franciaország, világbajnokság
1. Franciaország, 2. Svédország, 3. Jugoszlávia

2002, Svédország, Európa-bajnokság
1. Svédország, 2. Németország, 3. Dánia

2003, Portugália, világbajnokság
1. Horvátország, 2. Németország, 3. Franciaország, …6. Magyarország

2004, Szlovénia, Európa-bajnokság
1. Németország, 2. Szlovénia, 3. Dánia, …9. Magyarország ---- Hasszan Musztafa, a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) egyiptomi elnöke: – A magyar kézilabda mindkét szakága sok remek eredménnyel büszkélkedhetett az utóbbi évtizedekben. Amikor ezt mondom, nemcsak a nők fényes sikereire, olimpiai, világbajnoki és Európa-bajnoki érmeire gondolok, hanem arra is, hogy a roppant erős és kiegyensúlyozott férfimezőnyben is gyakran nyújtott kiemelkedő teljesítményt Magyarország. Az idei olimpián a magyar férficsapat szerezheti az egyik nagy meglepetést.
Benedek András, a GYISM államtitkára, az MKSZ volt elnöke: – A világbajnokságon megszerzett olimpiai részvételi lehetőséggel élnie kell a Skaliczki-csapatnak. Athénban kiköszörülhető a norvégok elleni vébéselejtezőn esett csorba, és az olimpia jótékony, motiváló versenylégkörében akár nagyon kellemes meglepetést is szerezhet a gárda. A keret összetétele minden tekintetben nagyon jó, és a sorozatterhelés már a portugáliai világbajnokságon is jó hatással volt a csapatra.
Vass Sándor, volt szövetségi kapitány, az MKSZ szakmai alelnöke: – Fantasztikus akarással, a sikerbe és a győzelembe vetett maximális hittel kell pályára lépniük a mieinknek a torna valamennyi találkozóján. Tudniuk kell, hogy minden gól létfontosságú lehet, és nekik egymásért és önmagukért szinte a falon is át kell menniük. Ha mentálisan kifogástalan állapotban vágnak neki Athénnak, akkor nagyon sok örömet szerezhetnek a sportág és a magyar sport barátainak. Sokan és sokat fáradoznak, hogy ez így legyen!
Éles József, kétszeres világválogatott: – Az utóbbi években hullámzó teljesítményt nyújtott a csapat, de a portugáliai vébén tetszett a teljesítménye. A norvégok elleni legutóbbi világbajnoki selejtezőn viszont csalódtam az együttesben, hiszen a skandinávokon nagyobb gond nélkül illett volna túljutnia. Athéni vetélytársaival szinte minden poszton felveszi a versenyt, sőt több helyen erősebb is náluk. Végezhetne dobogón, hiszen biztosan sokat dolgozik ezért, de nem tudom, milyen mély nyomot hagyott a játékosok lelkében a norvégok elleni kudarc.
Mirza Dzomba, a világbajnok horvát csapat jobbszélsője: – Az olimpiára készülő összes csapat nagyon sokat edz, hogy a sportban elérhető legnagyobb dicsőséget megszerezze. Horvátország Atlantában már állt a győzelmi dobogó tetején, és lehet, hogy az oda vezető úton éppen Magyarországgal fog találkozni. A rutinos magyar válogatott főleg a Veszprémre és a Szegedre épül, ezért játékosai összeszokottak. A csoportjában némi szerencsével a második vagy a harmadik helyet is megszerezheti. A németek vagy a franciák esélyesek a csoportelsőségre.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik