Alig ért véget az Eb, máris kezdődik a világ legrégebbi kontinenstornája, a Copa América. Általában a futballal sincs itt baj bár a legerősebb válogatottak most nagyon tartalékos felállásban utaznak a helyszínre , de az egyéb körülmények mindig páratlan izgalmakat tartogatnak. Ezúttal például a perui politikai helyzet rövid ismertetésével kell kezdenünk, hogy világos legyen, miféle veszélyek leselkednek a lebonyolításra.
A brazilok a világ után most csak Dél-Amerikát szeretnék meghódítani
A brazilok a világ után most csak Dél-Amerikát szeretnék meghódítani
Először is, a legnagyobb szakszervezeti szövetség általános sztrájkot hirdetett július 14-re, és az sem zárható ki, hogy addig csatlakozik a repülőtéri dolgozókat tömörítő szervezet. Idegenforgalmi szakemberek szerint a fenyegetés hatására a Latin-Amerika országaiból eredetileg várt 30 ezer szurkolónak akár a fele otthon maradhat, márpedig ez nem sok jót ígér a szervezők számára. De ha nem is lesz munkabeszüntetés, a közlekedésben akkor is gondok adódhatnak, mert az Egyesült Államok kormánya nemrégiben feketelistára tette a drogcsempész-kapcsolatokkal vádolt Aero Continente légitársaságot. Ez többek között azt jelenti, hogy a amerikai cégek nem szállíthatnak alkatrészeket az AC gépparkjához. A stadionok, úgy tűnik, rendben vannak, ami nem kis eredmény, mert legtöbbjüket 1958 előtt építették. A perui állam 14 millió dollárt költött a felújításukra. Az ország egyetlen modern arénájában, a 80 ezer férőhelyes Monumentalban azonban egy szögletet sem lehet majd elvégezni, mert a létesítmény egyik tulajdonosa, Alfredo González (egyébként kongresszusi képviselő) nem volt hajlandó bérbe adni. Pontosabban azt kérte cserébe, hogy a klubja, az Universitario néhány játékosát sújtó eltiltást a szövetség törölje el – ami természetesen teljesíthetetlen feltételnek bizonyult. Így helyre kellett pofozni a több mint ötven éve felhúzott nemzeti stadiont, amelyhez legalább kellemes emlékek fűzik az idősebb generációkat. A Peruban legutóbb (1953-ban) rendezett Copán a hazaiak ebben az arénában győzték le történetük során először Brazíliát – igaz, azt a viadalt végül Paraguay nyerte meg. Hogy a mostanit ki fogja, arra csak a bátrak tippelnek. A címvédő kolumbiaiak szövetségi kapitánya maga fogalmazott úgy, hogy részükről a tisztes helytállás a cél. (A szeptemberben folytatódó vb-selejtezőkre való tekintettel pihentetett Ivan Córdoba, Mario Yepes, Fabian Vargas, Freddy Grisales és Juan Pablo Angel nélkül nem is lehet más…) A vb-győztes brazilok mestere, Carlos Alberto Parreira első helyen a fiatalok szemrevételezését említette, és csak utána tette hozzá, természetesen győzni is szeretnének. Ô – a teljesség igénye nélkül – a következő meghatározó játékosokat hagyta ki a keretből: Ronaldo, Ronaldinho, Roberto Carlos, Kaká, Cafú. Parreira egyébként aggódik, nehogy valamelyik felelőtlen futballistája fennakadjon a doppingteszten. Az Andokban, 2500-3000 méter körüli tengerszint feletti magasságon ugyanis sokan fogyasztanak kokateát frissességük megőrzése érdekében – a kapitány ettől óvja az övéit, mivel az ital a kokain alapanyagaként is szolgáló kokalevélből készül, és előfordult már, hogy dél-amerikai labdarúgókat miatta tiltottak el. Az argentinok szintén nélkülözni fognak néhány csillagot, így Hernán Crespót, Pablo Aimart és Walter Samuelt. Az egységes közutálatnak örvendő szakvezető, Marcelo Bielsa számára ugyanakkor nagy tétje van a tornának, mert csapata a 2002-es vb-fiaskó óta továbbra is szenved.
41. Copa América, Peru Csoporbeosztás: A-csoport: Bolívia, Kolumbia, Peru, Venezuela. B-csoport: Argentína, Ecuador, Mexikó, Uruguay. C-csoport: Brazília, Chile, Costa Rica, Paraguay A keddi program: Venezuela–Kolumbia (tv: Sport1, 00.15, élő), Peru–Bolívia (tv: Sport1, másnap 21.45, felvételről)