A rossz kezdés után végül eljutott a döntőig a házigazda válogatott, amely a legjobb csapatával állhat fel a lisszaboni mérkőzésen.
Scolari lehet az elsô, aki más-más ország élén nyer vb-t és Eb-t
Scolari lehet az elsô, aki más-más ország élén nyer vb-t és Eb-t
A játékosok fogadkoznak, nem visszavágónak tekintik a mérkőzést, inkább úgy állnak oda a kezdéshez, mintha teljesen idegen csapattal néznének szembe. A brazil Luiz Felipe Scolari szövetségi kapitány a két évvel ezelőtti világbajnoki címe után Eb-trófeát is nyerhet, míg a portugálok a Porto tavalyi UEFA-kupa- és idei BL-elsősége után a válogatott diadalának örülhetnének. A csapatból a döntőre kimarad Pauleta, a spanyolok elleni győztes gólt szerző Nuno Gomes feladata lesz a gólszerzés. A nagy generációból egyedül Luis Figo kezdhet a csapatban, a kapitánynak talán ez az utolsó lehetősége nagy nemzetközi trófea elhódítására játékosként.
1 Ricardo Ha nem Scolari lenne a kapitány, tán nem ő állna a kapuban, hanem a nála jóval tapasztaltabb Vítor Baía. Feltehetőleg azonban (a Porto-hálóőrön kívül) senki sem bánja már a váltást, pláne azután, hogy a portugál–angol negyeddöntő (2–2) egyik hőse az 1976-os születésű Sporting-kapus volt. A tizenegyespárbajban előbb – kesztyű nélkül – megfogta Vassell lövését, majd továbblőtte Portugáliát.
13 Miguel A kontinensbajnokság előtt némi túlzással csak a Benficánál ismerték, most viszont már egész Európában kívülről fújják a nevét. Tudják: ő az az ember, aki a nyitó találkozót követően kiszorította a csapatból a BL-t nyerő portói jobbhátvédet, Paulo Ferreirát . Huszonnégy éves, 178 centi, 64 kiló – és ami ennél is fontosabb: a Benfica az ősszel 2008-ig meghosszabbította a szerződését.
16 Ricardo Carvalho Nemcsak a Portóban vált alapemberré, amelynek – kétéves megszakítással – 1998 óta a tagja, hanem a válogatottban is. Utóbbi gárdában Fernando Coutót száműzte a kispadra. Csakúgy, mint "névrokonának" Ricardo kapusnak, neki is az Anglia elleni negyeddöntőben ment a legjobban a játék, az illetékesek meg is választották a meccs emberének.
4 Jorge Andrade A másik középső védő két évvel korábban, 2001-ben debütált a portugál válogatottban, amelyben eddig 27-szer lépett pályára. 2002-ben a Portótól került a Deportivóhoz – a galíciaiak hétéves szerződést kötöttek vele. Itt kevéssel az egyezség nyélbe ütése után súlyos sérülést szenvedett, de szerencséjére teljesen felépült. Magasságát (184 cm) kihasználva remekül fejel, következésképp szívesen húzódik fel a szögletekhez. Nagy értéke a Depornak: a klub 60 millió euróban állapította meg a kivásárlási árát.
14 Nuno Valente A túlsó szélen tündöklő Miguelhez hasonlóan ő is a kispadon kezdte a tornát (posztján Rui Jorge játszotta végig az első csoporttalálkozót), és ő is az Oroszország elleni 2–0-s győzelem alkalmával kezdte meg Európa-bajnoki menetelését. Gyors, hatékony védő. Balról jövő beadásai szinte mindig eljutnak a címzettig – jóllehet eddig még nem adott (ívelt) gólpasszt a tornán. A 29 éves portói balbekk eddig egyszer volt eredményes a válogatottban: Olaszország ellen talált be barátságos mérkőzésen.
6 Costinha Az utóbbi időben jól megy neki: 2001 óta tagja az elmúlt években sikert sikerre halmozó Portónak. BL-t, UEFA-kupát, két bajnoki címet, Portugál Kupát nyert a klubbal, ma pedig legrosszabb esetben is Eb-ezüstérmet akasztanak a nyakába. Általában a középpályássor előtt ver tanyát, remek a fejjátéka, a negyeddöntőben (már megint a negyeddöntő…) mégis kapitális hibát követett el a fejbúbjával: a harmadik percben hátracsúsztatta a labdát, amelyet Owen lőtt Ricardo hálójába.
18 Maniche Két gólt szerzett a válogatottban, mindkettőt az Eb-n. Először Ovcsinnyikovot mattolta, aztán meg Van der Sart. A hollandoknak lőtt találata indulhatna a torna gólszépségversenyén is: a balösszekötő helyéről jobbal szenzációsan csavart az ellenkező felső sarokba. Amolyan Brehme-szerű (anno 1990) lövés volt ez, azzal a különbséggel, hogy Maniche sokkal erősebben lőtte meg a labdát, mint hajdan a németek középpályása. Ô is a portói különítményhez tartozik.
20 Deco Honosítása, majd csapatba állítása kisebbfajta vihart kavart a keretben, Figo például sokáig orrolt rá. Nagy eredmény nem fűzödött a nevéhez Brazíliában, így 20 éves korában nem is próbálkozott tovább, és az óhaza felé vette az irányt. Azóta (1997) játszik a kisebbik ibériai országban, s 2003 óta már a nemzeti tizenegyében is rendre szerepet kap. Az Eb-n mintha kicsit fásult lenne, eddig tőle szokatlanul keveset tett hozzá együttese játékához, mindössze két gólpasszt jegyzett.
7 Figo Az első négy összecsapáson nemigen sziporkázott – Scolari háromszor le is cserélte –, a hollandok elleni elődöntőben azonban már ismét a régi fényében csillogott. Ma este 110. válogatott fellépésére készül, s ha tartja magát korábbi tervéhez, ezután már csak a búcsúmeccsén öltözik be bordó-zöldbe vagy tiszta fehérbe.
17 Cristiano Ronaldo A "kis" Ronaldo. Sokak szerint csak nevében hasonlít a Real Madrid kétszeres aranylabdás csillagára, másban nemigen. Tényleg: ő sokkal slankabb, mint a brazil, szemre talán gyorsabb is nála, továbbá sokkal több felesleges cselt is vet be, mint a "nagy" Ronaldo. Ellenben a Manchester United ifjú szélsője kevésbé hatékony a kapu előtt.
21 Nuno Gomes Nem tudni, nyerő lesz-e a portugálok 21-ese. Ha hiszik, ha nem, mint megannyi társa, ő is a kispadon "nyitott" ezen az Eb-n. A portugál–spanyol ki-ki meccs első félidejében is csak a cserék között jutott neki hely – a második felvonásban aztán már az eredményjelzőn is, tudniillik az 57. percben – Figo passzából – ő szerezte a mérkőzés egyetlen gólját.