Kezdésként lássunk egy érdekes párhuzamot: ebben a párharcban az elődöntők nagy vesztesei találkoznak. Nem mintha eddig mindkét válogatott elveszítette volna az összes elődöntőjét, ez csak a portugálokra igaz de a hollandok is többször szomorkodtak, mint örültek.
Háromszor (1976, 1992, 2000) buktak el Eb-finálé kapujában, és csak 1988-ban léptek át rajta, és akkor mindjárt az aranyérem is az övék lett. A portugálok kétszer (1984, 2000) veselkedtek neki, rendre elbuktak a franciákban – ráadásul ők az egyetlen vb-elődöntőjükön is veszítettek, még 1966-ban. (Hollandia ez utóbbi tekintetben is jobban áll, 2–1 a sikeres próbálkozások javára.) Luiz Felipe Scolari, a portugálok szövetségi kapitánya a torna előtt arról beszélt, hogy ha a legjobb négybe bekerül az övéivel, már elégedett lesz. De félre a statisztikákkal, elvégre a házigazda találkozik a sokak szerint legerősebb támadósorral felálló csapattal. Mivel mindkét fél tizenegyesekkel jutott tovább a negyeddöntőből, okkal reménykedhetünk, hogy még egyszer nem kívánják maguknak a "sorshúzás" idegtépő pillanatait. Vagyis igazán jó meccs következhet – ebből a kategóriából, mi tagadás, eddig nem láthattunk túl sokat.
Scolari tanácsokat adott Frisknek
Luis Felipe Scolari fázós típus. De vajon ráfázik-e?
A portugál szakvezetőnek alig lehet gondja a mérkőzés előtt, legalábbis erre enged következtetni, hogy a szurkolók öltözködési szokásaival is van ideje foglalkozni. "Arra kérek minden egyes hazai szurkolót, aki ott lesz a lelátón Lisszabonban, hogy viseljen valami pirosat vagy zöldet. Egységesnek kell lennünk, hogy ellensúlyozzuk a narancssárga tengert" – szónokolt Scolari, aki, úgy tetszik, sokat ad a vizuális ingerekre. Emellett nem átallja előre jó tanácsokkal ellátni az összecsapást vezető bírót, Anders Frisket. "A svéd játékvezetőnek oda kell majd figyelnie a hollandok trükkjeire. Észrevettem néhányat, Reiziger például mindig felemeli az egyik lábát a bedobásnál, Van Nistelrooy meg általában lesen áll a szabadrúgások elvégzésekor. Sokat tanulmányoztuk a játékukat, úgyhogy az ilyen apró részletekkel is tisztában vagyunk – árulta el a sasszemű tréner.
Vajon meghallgattják-e Ronaldo imáit?
"Tudom, hogy Portugáliában mindenki továbbjutást vár tűlünk, de ne feledjük, kiváló riválist kell megvernünk. A labdabirtoklás, a kapura lövések és a szabálytalanságok tekintetében is hasonlóak a két együttes adatai. Nem nevezhetjük magunkat favoritnak. Mindenesetre jó volna, ha végre fel tudnánk építeni a játékunkat, mert a görögök és az angolok ellen a korán bekapott gól, a spanyolok ellen pedig a győzelmi kényszer miatt nem volt erre lehetőségünk. Szeretném, ha legalább az elején higgadtak lennénk, az egész találkozón ez úgysem lehetséges" – tette hozzá Scolari bölcsen. ---- A világbajnok szakembernek egyébként tényleg nem kell sokat gondolkodnia az összeállításon, mert Jorge Andrade bokasérülése minden bizonnyal rendbe jön – ennek örömére ő foghatja majd a két lábon járó gólveszélyt, Ruud van Nistelrooyt. A Deportivo védője azonban ódzkodik a felelősség egyszemélyes vállalásától, alighanem joggal. "Itt nincsenek kétszemélyes párharcok, csak két válogatott csatája. Nem csak nekem kell őt megállítanom, mindenki segíti a másikat, együtt dolgozunk" – jelentette ki.
Megszólalt Deco is, a brazil születésű honosított játékmester, az állítólagos Figo-afférról csak annyit mondott: sokat összeírtak már erről, de ő nem akar vele foglalkozni. "Engem az ellenfeleink érdekelnek. Néha briliánsan futballoznak, máskor gyengébben. De azt hiszem, nem véletlenül jutottak el eddig. Ezzel együtt szerintem mi kerülünk a fináléba, mert hiszek benne, hogy mi vagyunk a jobbak. Fura, tíz éve meg sem fordult a fejemben, hogy valaha Európa-bajnokság elődöntőjére fogok készülni. Jól érzem magam itt, az emberek lelkesedése nagyszerű motiváló erő" – mélázott el a több klub által körüludvarolt játékos.
A holland sajtó már dicséri a kapitányt
A holland sajtó, becsületére legyen mondva, "rehabilitálja" a korábban számtalanszor elátkozott kapitányt. "Megállapíthatjuk, hogy a rossz előjelekhez képest már most jól szerepel a csapat. Akárhogy is nézzük, ez a kapitány érdeme is" – ismeri el a De Volksrant című napilap. Dick Advocaat sem tudta szó nélkül hagyni, hogy eddig milyen rútul bántak vele. "Nem rázott meg, mert elfogadom, hogy a munkámnak velejárója az állandó bírálat, de rosszulesett, amilyen hangnemben kritizáltak. Engem nem így neveltek. Továbbá az újságok elfelejtik, hogy a torna után, bárhogy végződjön, nekem haza is kell mennem" – mutatott rá egy valóban kevéssé figyelembe vett tényre. Advocaat hozzáfűzte, nem aggódna a portugálok miatt, ha valamiképp el lehetne intézni, hogy ne játsszon Luis Figo. "Simao Sabrosa ugyan gyorsabb nála, de Figo kiszámíthatatlan, még mindig el tudja dönteni a meccsek sorsát" – latolgatta gondterhelten. ---- Portugália 1 Ricardo 4 Jorge Andrade 6 Costinha 7 Figo 13 Miguel 14 Nuno Valente 16 R. Carvalho 17 C. Ronaldo 18 Maniche 20 Deco 21 Nuno Gomes
Kapitány: Dick Advocaat ---- Philip Cocu Frank de Boer kényszerű távollétében a nyáron Barcelonából Eindhovenbe költöző középpályás lett az oranje csapatkapitánya. Az Európa-bajnokságon eddig inkább a hibáival keltett feltűnést, a csehek ellen az első gólt az ő rossz passza előzte meg, a svédek elleni negyeddöntő büntetőpárbajában pedig ő volt az egyetlen, aki rontott a hollandoktól. Szerencséjére a svédek közül ezt Ibrahimovic és Mellberg is megtette… Az 1998-as vb és a 2000-es Eb után harmadszor játszhat elődöntőt világversenyen. Adatlap Philip Cocuről
Luis Figo Talán az ő személye váltotta ki a legtöbb vitát az Eb-n a portugál válogatottban, hiszen zokon vette, amiért Scolari kapitány az angolok elleni negyeddöntőben lecserélte. Ma már a Real Madrid játékosa, de 1998 és 2000 között a Barcelonában együtt futballozott a rivális gárdában hozzá hasonlóan csapatkapitányi karszalagot viselő Cocuvel. Ráadásul most a pályán is gyakran találkozhatnak, hiszen a tervek szerint Figo a portugál középpálya jobb, míg Cocu a holland tengely bal oldalán futballozik majd. Adatlap Luis Figóról
Hoppá Korábban mindössze egyszer fordult elő, hogy az Európa-bajnokság évében ugyanaz az ország adja a kontinens legjobb nemzeti tizenegyét és klubcsapatát. Tizenhat esztendeje Hollandia nyerte meg az Eb-t és a PSV a BEK-et, előtte és utána nem volt példa ilyen jellegű duplázásra. 1960-ban a Szovjetunió és a Real Madrid, 1964-ben Spanyolország és az Internazionale, 1968-ban Olaszország és a Manchester United, 1972-ben az NSZK és az Ajax, 1976-ban Csehszlovákia és a Bayern München, 1980-ban az NSZK és a Nottingham Forest, 1984-ben Franciaország és a Liverpool, 1992-ben Dánia és a Barcelona, 1996-ban Németország és a Juventus, 2000-ben pedig Franciaország és a Real Madrid ünnepelhetett. ---- Frank de Boer válogatottbeli pályafutása alighanem véget ért. Hiába vívják meg akár sikerrel az elődöntőt a társai, akkor sem léphet pályára többet az Eb-n, a svédek elleni negyeddöntőn elszenvedett bokasérülése nem engedi (pedig nem is ellene szabálytalankodtak, ő csúszott be Ljungbergnek, meglehetősen kíméletlenül). Legalább egy hónapra kidőlt a sorból, és mivel már a torna előtt bejelentette, hogy Portugália után elköszön a válogatottól, többé nem ölti magára a narancsszínű mezt. Így is ő a holland nemzeti tizenegy rekordere, 112 szerepléssel.