Ez persze nem olyan világraszóló csoda – ahol még mindig Stéphane Chapuisat a sztárcsatár, ott a szurkolók legjobban teszik, ha szerény várakozással ülnek ki a tribünre. Az egykori dortmundit az angolok ellen mutatott teljesítménye miatt a kispadra is ültette Köbi Kuhn, de hétfőn kiderült, Alexander Freit sem vetheti be. A Rennes játékosát, aki Steven Gerrard láttán kedvet kapott a Totti-féle köpködős divathoz, mégis eltiltotta az UEFA, mégpedig tizenöt napra, tehát számára már a franciák elleni mérkőzés előtt véget ért a torna.
Hogy társaival is ugyanez történik-e, az egyértelműen attól függött, vajon képesek-e végre egy gólt lőni, akár épp a címvédőnek. Kuhn mester két fiatal éket küldött harcba, közülük Vonlanthen mindössze 18 éves és négy hónapos. Az ifjak a találkozó elején a várakozásnak megfelelően nem sok sót ettek meg a francia védelem mellett (amelyből kimaradt a csapatkapitány, a horvátok ellen kacagtató lufttal jelentkező Desailly), bár a svájci csapat dicséretes bátorsággal játszott.
Hakan Yakin volt a legmerészebb, egyszersmind a legveszélyesebb, negyedóra elteltével majdnem vezetést is szerzett, Bartheznek szerencséje volt, hogy a szabadrúgás nem csavarodott elég közel a kapufához. A Yakin testvérek nevesebbje érezhette, hogy neki kell lelket öntenie a többiekbe, akadt még egy ügyes betörése, amikor már lövésre lendítette a lábát, de a bekkek az utolsó pillanatban beérték.
Egy időre le is zárult a svájci támadások sorozata, a franciák beköltöztek a rivális térfelére. Sokáig nem kellett várni, hogy ennek számszerű eredménye legyen, Pires ugyanis szögletet végezhetett el a jobb oldalról. Középen szinte mindenkire figyeltek a svájciak, véletlenül épp Zidane-ra nem, és ez az apró malőr Stiel kapus bambaságával párosulva francia találatot eredményezett. Sőt, a gól olyannyira megfogta Kuhn tanítványait, hogy utána jó öt percig a tizenhatosukat is igen ritkán hagyhatták el, Pires sorra lövöldözte az újabb szögleteket.
Így állt a helyzet, amikor a már említett, a holland PSV-t erősítő Vonlanthen letette a névjegyét az Európa-bajnokságon. Egyébként is meglepő lett volna az egyenlítő gól, de a nyomasztó francia fölényt megtörő momentum talán még magát Kuhnt is megdöbbentette. Gyönyörű kontra végén talált be Vonlanthen, aki ezzel – a másik összecsapáson épp nagy munkában lévő Rooney pár napos rekordját megdöntve – az Eb-k történetének legfiatalabb gólszerzője lett.
Az első félidő egy-két Henry-lehetőséggel indult, ám a kontinens legjobb (bajnoki) formában lévő támadójának továbbra sem sikerült semmi. Pedig szegény nagyon igyekezett, és lelkesedése a szünet után sem csökkent. Nem sokkal a második játékrész kezdete után látványos műeséssel próbálkozott, miután ráeszmélt, hogy Murat Yakin a tizenhatoson belül csúszott be neki, mire Lubos Micheltől kapott egy sárga lapot.
Nem ebben merült ki persze a franciák találékonysága, akik nyilván értesültek róla, hogy e sovány döntetlennel csak a csoport második helye vár rájuk, és azzal ugye a házigazda portugálok elleni negyeddöntő jár együtt. Zidane és Pires jól mozgatta Henryt és Trezeguet-t, csakhogy Stiel most már biztosan állt a helyén, időnként kisebb bravúrokra is képes volt, no meg a védőire sem lehetett panasz.
A svájciak szövetségi kapitánya egy óra elteltével furcsa lépésre szánta el magát: egy gólra a továbbjutástól fogta magát, és lehozta a csapat eszét, legkreatívabb labdarúgóját, Hakan Yakint. A helyére ráadásul egy védekező középpályás, Huggel állt be, talán abból a megfontolásból, hogy az ellentámadásokhoz mindenekelőtt labdát kell szerezni. Így vagy úgy, nem kellett rajta csodálkozni, hogy a későbbiekben a piros mezes együttesnek szinte sansza sem volt a diadalra – azon meg még kevésbé, hogy Henry a végére összekapta magát, és két gólt szerezve biztossá tette csapatának a csoport első helyét és a görögök elleni negyeddöntőt. ---- 15. perc: Makelelénél látott kezezést Michel, aki 24 méterre a francia kaputól, középen szabadrúgást ítélt. Hakan Yakin állt a labda mögé, amelyet jobbal elcsavart a sorfal fölött. A középen a léc alá tartó labdát azonban hárította Barthez.
19. perc: Cabanas és Hakan Yakin játszott össze a franciák tizenhatosának előterében, utóbbi egyszer csak a tizenhatoson belül a kapuval szemben találta magát, de izgatottságában elpattant tőle a labda.
20. perc: Henry szabadrúgása után a labda a sorfalról a kapu mögé pattant, a szögletet a jobb oldalról Pires végezte el. A sarokrúgás után Zidane az öt és felesről a kapuba fejelt.
0–125. perc: Sagnol előreívelt szabadrúgása tökéletesen érkezett a kapuval szemben teljesen egyedül álló Henryhoz, de az Arsenal csatára tizenegy méterről föléfejelt.
27. perc: Miután Silvestre eladta a labdát, Gygax passzát Hakan Yakin a lábai között engedte el Cabanas felé. A svájci hetes ugyanúgy ugratta ki a leshatárról bemozduló Vonlanthent, mint hat perccel korábban Yakint, de a 18 éves csatár higgadtabb volt, mint rutinosabb társa, és az elvetődő Barthez mellett jobb lábbal a jobb alsó sarokba lőtt.
1–144. perc: Zidane húzott el a bal oldalon, az ötössel egy vonalba érve középre ívelt, a hosszú oldalon érkező Henry előrevetődve fejelt, de a labda egy méterrel elkerülte a rövid sarkot.
76. perc: A franciák a saját térfelükön végeztek el szabadrúgást, az előre ívelt labdát az egy perccel korábban beálló Saha Henryhoz csúsztatta. A csatár lekezelte a labdát, középre húzott vele, és ballal a jobb alsó sarokba gurított.
1–283. perc: Henry a bal oldalról betört a büntetőterületre, és jobb lábbal kilőtte a jobb alsó sarkot.
1–3 ---- Sorozatban a kilencedik Európa-bajnoki mérkőzésén volt eredményes a francia válogatott, és ezzel immár egyedül áll a vonatkozó statisztikai rangsor élén. A címvédő mind ez ideig az 1988–92 között hasonló szériát produkáló Németországgal közösen vezette ezt a listát.
A gallok legutóbb 1996. június 26-án, a Csehország elleni elődöntőben voltak gólképtelenek (tizenegyesrúgások után ki is estek), azóta mindig legalább egyszer beköszöntek soros ellenfelüknek. Dánia ellen indult a sorozat (3–0, Blanc, Henry, Wiltord), majd Csehország (2–1, Henry, Djorkaeff), Hollandia (2–3, Dugarry, Trezeguet), Spanyolország (2–1, Zidane, Djorkaeff), Portugália (2–1, Henry, Zidane), Olaszország (2–1, Wiltord, Trezeguet), Anglia (2–1, Zidane 2) és Horvátország (2–2, Tudor – öngól, Trezeguet) sem úszta meg francia találat nélkül.
A sorozat prolongálása, valamint a továbbjutás kiharcolása egyúttal azt is jelenti, hogy Jacques Santini együttese lehet az első, amelyik megvédi a kontinensbajnoki címét.