Bátorfiékra érdemes figyelni

Vágólapra másolva!
2004.02.29. 21:29
Címkék
Annak ellenére, hogy a férfiaknál 1926-ban, a nőknél pedig 1934-ben avattak először csapatvilágbajnokot (az előbbit a magyarok, az utóbbit pedig a németek nyerték), a március 1-jén kezdődő csapat-világbajnokság mindössze a második a sportág történetében.Hogy ez miként lehetséges?
Bátorfi Csilla (elöl) és Tóth Krisztina a csapat-világbajnokságon is ütôt ragad (Fotó: Farkas József)
Bátorfi Csilla (elöl) és Tóth Krisztina a csapat-világbajnokságon is ütôt ragad (Fotó: Farkas József)
Bátorfi Csilla (elöl) és Tóth Krisztina a csapat-világbajnokságon is ütôt ragad (Fotó: Farkas József)
Bátorfi Csilla (elöl) és Tóth Krisztina a csapat-világbajnokságon is ütôt ragad (Fotó: Farkas József)
Bátorfi Csilla (elöl) és Tóth Krisztina a csapat-világbajnokságon is ütôt ragad (Fotó: Farkas József)
Bátorfi Csilla (elöl) és Tóth Krisztina a csapat-világbajnokságon is ütôt ragad (Fotó: Farkas József)
Nos, a vb-k csaknem nyolc évtizede íródó történetében a világbajnokságokat egyszerre hét számban (férfi és női csapat, férfi és női egyes, férfi és női páros, valamint vegyes páros) rendezték meg, s ezek a monstre események az utóbbi időben – egy vb-n több mint száz ország indult… – megközelítőleg két hetet vettek igénybe. A mindinkább kezelhetetlenné váló rendszer megváltoztatásának ötlete néhány évvel ezelőtt vetődött fel: rendezzenek külön csapat- és egyéni világbajnokságot. Az elképzelés végül zöld utat kapott, a Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség (ITTF) vezérkara úgy döntött, hogy 2003-tól a páratlan években egyéni, a páros években pedig csapat-vb-ket rendeznek. Igen ám, de a politika közbeszólt: miután 1999-ben a délszláv válság miatt Belgrád nem tudta megrendezni az öszszevont vb-t, ezért kompromisszumos megoldásként abban az esztendőben Eindhoven adott otthont az egyéni, 2000-ben Kuala Lumpur pedig a csapatversenyeknek, majd 2001-ben Oszaka a sportág utolsó, összevont világbajnokságának. A tavalyi párizsi egyéni vb-vel aztán helyreállt minden, így a hétfőn kezdődő dohai csapat-vb a 2000-es Kuala Lumpur-i után a sportág történetének második ilyen eseménye.
A világbajnokságnak otthont adó katari főváros a hírek szerint nagyon készül az eseményre, bizonyítani szeretné, hogy az ITTF nem döntött rosszul, amikor Dohának adta a rendezés jogát. Akadtak ugyanis olyanok, akik a világ asztalitenisz sportjában még jelentéktelennek sem nevezhető katariak házigazda szerepének indokoltságát megkérdőjelezték, mondván, a nemzetközi szövetség döntéshozói nem hagyták figyelmen kívül az ország meglehetősen stabil gazdasági hátterét. Akárhogy is nézzük, tény, hogy évről évre Dohában van az ITTF Pro Tour versenysorozatának legmagasabb pénzdíjjal dotált állomása, s ebből következően a világ legjobbjai számára is vonzó eseménnyé nőtte ki magát. Az ITTF döntésének hátterében egyébként ezen túlmenően az áll, hogy az Adam Sharara vezérelte testület szeretné elérni, hogy azok a bizonyos fehér foltok mindinkább eltűnjenek – az utóbbi időben volt már ugyebár Malajziában csapat-, Chilében pedig ifjúsági vb – a sportági világtérképről.
Amin egyébként Magyarország rendkívül stabil helyet foglal el annak ellenére, hogy világbajnoki címet utoljára éppen 25 esztendővel ezelőtt Phenjanban sikerült nyerni, a Jónyer, Klampár, Gergely aranycsapat emlékezetes mérkőzésen verte 5:1-re a kínai férficsapatot. Azóta mindössze egyszer, 1995-ben Tiencsinben állt magyar asztaliteniszező a dobogón, a Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina kettős szerzett bronzérmet. Ôk ketten természetesen ott lesznek a hétfőn kezdődő dohai vb-n is, mellettük Fazekas Mária és Póta Georgina kapott helyet a női válogatottban, amely reálisan nézve a nyolc közé jutásért csatázhat majd Katarban.
"A sorsolásra nem lehet panasz, hiszen a körülményekhez képest számunkra kedvező ellenfeleket kaptunk – mondta Tarján András, a női együttes szakvezetője. – Kínát, Dél-Koreát és Tajvant is elkerültük, s bár a csoportunkban lévő két ázsiai együttes, Hongkong és Japán nagyon nehéz ellenfél, de mégsem Kína… Úgy gondolom, hogy a fehéroroszok és az olaszok ellen mindenképpen győzhetünk, s ha ezt a két meccset hozzuk, akkor már nagy valószínűséggel bejutunk a nyolc közé, aminél rosszabb eredmény esetén azért csalódott lennék, ráadásul a románok ellen sem érzem esélytelennek a csapatot. Az igazi bravúr a hat közé jutás lenne, ami egyben azt is jelenthetné, hogy már most kvalifikálnánk magunkat a következő, két év múlva esedékes csapat-világbajnokságra."
Az együttes összetétele egyébként – eltérően az utóbbi években megszokottól – ezúttal semmiféle vitára nem adhatott okot, hiszen Bátorfi és Tóth betonbiztos helye mellett az olimpiai kvótát szerzett Fazekas és a mostanában nagyon jó formában versenyző Póta beválogatása is teljesen indokolt. Miként a férfiaknál sem volt kérdés, hogy a Volper László, Temes Péter edzőpáros Berczik Zoltán szakmai alelnökkel karöltve a Pázsy Ferenc, Demeter Lehel, Fazekas Péter, Zwickl Dániel négyes fogatnak szavaz bizalmat. Az egyértelműen a fiatalítás és a jövő csapatának építésével összeállított keretből talán csak a még ifjúsági korú Jakab János neve hiányzik, de ennek is megvan az oka: számára a júliusi budapesti ifjúsági Európa-bajnokság az esztendő fő versenye, így a BVSC reménysége most inkább arra összpontosít. Érdekesség, hogy az eredetileg a 25. helyen, azaz második vonalba sorolt férficsapat néhány nappal a rajt előtt egyetlen labdamenet nélkül ugrott egy osztályt: az angolok visszalépésével ugyanis a 24-es kiemelési sorszámot kapta az együttes, s ez egyben a divízió–1-es tagságot is jelentette.
"A sors igazságot szolgáltatott, ugyanis mi a legutóbbi világ- és Európa-bajnokságon is az első osztályban maradtunk, ám most mégis más kiemelési elvet érvényesítettek, ezért kerültünk volna eggyel lejjebb – magyarázta Temes Péter. – Az eredmények alapján ez a csapat mindenképpen megérdemli, hogy a divízió–1-ben játsszon, olyannyira, hogy érzésem szerint nem kell majd szégyenkeznünk. Legalábbis én azt remélem, hogy sikerül meccset nyernünk, s a két évvel ezelőtti világbajnokságon elért huszonkettedik helyet – vagy annál esetleg egy kicsivel még jobbat – most is megszerezzük."

Az I. osztály csoportbeosztása
Férfiak. Az 1–12. helyért. A-csoport: Kína, Dél-Korea, Ausztria, Franciaország, Japán, Olaszország. B-csoport: Tajvan, Svédország, Németország, Hongkong, Oroszország, Belgium. A 13–24. helyért. C-csoport: Dánia, Görögország, Hollandia, Csehország, Szerbia-Montenegró, Spanyolország. D-csoport: Lengyelország, Fehéroroszország, Románia, Horvátország, Norvégia, MAGYARORSZÁG
Nők. Az 1–12. helyért. A-csoport: Kína, Dél-Korea, Szingapúr, Németország, Oroszország, Tajvan. B-csoport: Hongkong, Japán, Románia, MAGYARORSZÁG, Olaszország, Fehéroroszország. C-csoport: Csehország, Egyesült Államok, Belgium, Ukrajna, Új-Zéland, Thaiföld. D-csoport: Horvátország, Szlovákia, Franciaország, Ausztrália, Szerbia-Montenegró, Litvánia

Címvédők
Férfi csapat: Kína, …22. Magyarország
Női csapat: Kína, …7. Magyarország

A magyar csapat
Férfiak: Demeter Lehel, Fazekas Péter, Pázsy Ferenc, Zwickl Dániel
Nők: Bátorfi Csilla, Fazekas Mária, Póta Georgina, Tóth Krisztina

A vb programja
Március 1.: csoportmérkőzések (férfiak: Magyarország–Románia; nők: Magyarország–Hongkong)
Március 2.: csoportmérkőzések (férfiak: Magyarország–Horvátország; nők: Magyarország–Fehéroroszország és Magyarország–Japán)
Március 3.: csoportmérkőzések (férfiak: Magyarország– Lengyelország; nők: Magyarország–Olaszország és Magyarország–Románia)
Március 4.: csoportmérkőzések (férfiak: Magyarország–Fehéroroszország), női elődöntő
Március 5.: csoportmérkőzések (férfiak: Magyarország–Norvégia), női elődöntő és férfi elődöntő
Március 6.: férfi elődöntő és női döntő
Március 7.: férfi döntő
Örökrangsor a világbajnoki aranyak alapján
OrszágFcsNcsFeNeFpNpVpÖsszesen
Kína131412151114.51493.5
MAGYARORSZÁG1210101291568
Japán789745747
Csehszlovákia633363428
Románia564.51.517
Anglia12613.50.514
Svédország54514
Egyesült Államok1223210
Ausztria122117
Németország224
Dél-Korea11114
Szovjetunió1113
Jugoszlávia33
Koreai NDK20.52.5
Franciaország112
Németország11
Egyesített Korea11
Skócia11
Összesen46394748474647320
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik