Azzal, hogy a nemzetközi szövetség (FIE) az új olimpiai ciklusra nehezen követhető kvalifikáló rendszert dolgozott ki legutóbb csak a sydneyi olimpiát megelőző világbajnokság volt a "selejtező" , a vívók matematikussá is váltak. Legalábbis versenyről versenyre osztanak-szoroznak.
Különösen azokban a fegyvernemekben bonyolult a számolgatás, amelyekben csak egyéniben osztanak érmet Athénban – például a női tőrben. – Vissza tudna hívni pár perc múlva? Mivel a FIE honlapján még nincs fenn a hivatalos világranglista, éppen azt számolgatom, hogyan is állok – magyarázta meg a kérést a vasárnapi, salzburgi viadalon bronzérmet szerző Varga Gabriella. – Nos, mire jutott? – Ha most zárnák le a kvalifikációs ranglistát, a tizenegyedik helyemmel éppen ott lehetnék az olimpián – felelte Európa-bajnoknőnk. – Milyen gyakran áll neki a számítgatásnak? Minden verseny előtt?– Nem. A mostani volt az első, amely előtt megnéztem, hogyan is állok. Tudja, mivel legutóbb, a comói Grand Prix-versenyen harmadik lettem, úgy éreztem, azzal a bronzéremmel jó sok pontot gyűjtöttem. Nos, így is volt, mert már feljöttem a tizenkettedik helyre.– Az újabb bronzzal ezek szerint megint egy helyet lépett előre.– Igen, és a mai állás szerint Mohamed Aida mellett én is ott lehetek az olimpián. De higgye el, nem foglalkozom tovább a ranglistával, csak a következő versenyre gondolok. Szeretnék javítani, vagy legalábbis megerősíteni ezt a pozíciómat, és ez sem lesz könnyű. Az előttem álló olasz Granbassit jó lenne megelőzni, és nagyon a nyomomban van két német, Bauer és Kőnig. Mert nem elég az, hogy én jól szerepeljek, figyelnem kell a többieket is. Nehéz időszak előtt állunk, egymás után három hétvégén is Grand Prix-verseny vár ránk, Kínában, Koreában, majd Athénban. Kínából haza sem jövünk, egyből utazunk Koreába. Szóval kis túlzással többet leszünk a levegőben, mint a szárazföldön, pedig két verseny között pihenni és edzeni is kellene… Azzal erősítem magam a megpróbáltatások előtt, hogy a három versenyen csak javíthatok a pozíciómon, míg a vetélyársak ronthatnak.– Ezt megmagyarázná?– Tavaly én nem indultam Kínában, vagyis ha pontot szerzek, az pluszban jön. A többiek pedig ha nem tudják megismételni az egy évvel ezelőtti eredményüket, elveszítik az akkori pontokat. Még Knapek Edinának is megvan az esélye
Mivel női tőrben Athénban nem rendeznek csapatversenyt, az egyéni olimpiai kvalifikáló világranglista alapján lehet kijutni az ötkarikás játékokra. Aki a világranglista első nyolc helyezettje között szerepel, automatikus résztvevő. Ha két versenyzőnk is a nyolc között lesz a lista március 31-i zárásakor, indulhat harmadik magyar is, de csak akkor, ha ő is az első tizenegy között van. Két vívónő akkor utazhat, ha az egyik a nyolc között van, a másik pedig tizenegyben.
"A vébébronzérmes, a ranglistán negyedik Mohamed Aida biztos olimpiai induló. A mostani állás szerint Varga Gabi is. Ha Gabinak sikerülne feltornásznia magát a nyolcba, indulhatna Knapek Edina is. Hogy mennyi erre a remény? Gabinak jó esélye van, mert "jól fizető", másfélszeres szorzójú versenyek előtt állunk, ráadásul ezeken ő tavaly nem szerzett pontot. Itt kell megjegyeznem, hogy bámulatos, amit az utóbbi időben produkált: a világranglista negyvenegyedik helyéről küzdötte fel magát a tizenegyedikre, köszönhetően a vébén elért hetedik helyének, majd a remek Világkupa-szerepléseknek. Knapek Edina most tizenhatodik, vagyis egy jó hajrával, dobogós helyekkel ő is biztosíthatja helyét a tizenegy között, azaz Athénba" – vázolta a helyzetet Bernáth Zoltán, a női tőr szakágvezetője.