Az ötödik legöregebb

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2003.12.22. 22:02
Címkék
Rég nem fordult elő, hogy ilyen érett korú játékos kapja meg a France Football Aranylabdáját. Pavel Nedved 31 éves is elmúlt már, utoljára Michel Platini járt hasonló korban, amikor átvette a gömböt, de a "platinalábú" néhány hónappal fiatalabb volt.
Pavel Nedved (képünkön) eddig csak a pályán lépett Zinedine Zidane örökébe, most már a díjak tekintetében is párja a franciának
Pavel Nedved (képünkön) eddig csak a pályán lépett Zinedine Zidane örökébe, most már a díjak tekintetében is párja a franciának
Pavel Nedved (képünkön) eddig csak a pályán lépett Zinedine Zidane örökébe, most már a díjak tekintetében is párja a franciának
Pavel Nedved (képünkön) eddig csak a pályán lépett Zinedine Zidane örökébe, most már a díjak tekintetében is párja a franciának
Pavel Nedved (képünkön) eddig csak a pályán lépett Zinedine Zidane örökébe, most már a díjak tekintetében is párja a franciának
Pavel Nedved (képünkön) eddig csak a pályán lépett Zinedine Zidane örökébe, most már a díjak tekintetében is párja a franciának
Mindössze négy, Nedvednél idősebb jutalmazottat találunk: a 41 évével alighanem megdönthetetlen rekorder Stanley Matthewst, a legendás Alfredo di Stéfanót, a csehszlovák színekben futballozó "földit", Josef Masopustot, valamint az egyetlen kapust, Lev Jasint.
S ha már itt tartunk, az utóbbi kettő, valamint Albert Flórián, Oleg Blohin, Igor Belanov és Hriszto Sztoicskov után a cseh a hetedik kelet-európai aranylabdás. A Juventus labdarúgóinak sorában pedig a hatodik, előtte Omar Sivorit, Platinit (háromszor), Paolo Rossit, Roberto Baggiót és Zinedine Zidane-t díjazták.
De félre a számokkal, lássuk, mit mond maga Nedved, akit egyébként a napokban odahaza az év cseh sportolójának is megválasztottak. "Legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna, hogy én nyerem a díjat. Az idén több futballista is kiemelkedően játszott, mint például Zinedine Zidane, Raúl és Paolo Maldini. Amikor meghallottam, hogy bekerültem a jelöltek közé, meg sem fordult a fejemben, hogy én leszek a befutó. Nagyon örülök, hogy megkaptam ezt a fantasztikus elismerést" – tolmácsolta meglepetését, ki-ki döntse el, mennyire őszintén.
Szögezzük le, noha nemzetközi trófeát nem nyert az idén, már pusztán az eredményei alapján is az esélyesek közé tartozott. A Bajnokok Ligája ezüstérme mellé begyűjtötte az olasz bajnoki címet, ráadásként – mintegy visszavágva a Milannak – az Olasz Szuperkupát, és a válogatottal nagyszerűen szerepelt az Európa-bajnoki selejtezőkön. A cseh nemzeti tizenegy Nedved vezérletével veretlenül masírozott végig a sorozaton, egyetlen döntetlenjét Rotterdamban játszotta, a hollandok ellen, otthon viszont annak rendje és módja szerint megverte a nagy riválist.
Az egyetlen csúnya momentum: az a bizonyos sárga lap, amely miatt ki kellett hagynia a BL-döntőt.

A végeredmény

1. Pavel Nedved (cseh, Juventus) 190 pont

A lehetséges jelöltek közül talán az ő formája volt leginkább mentes az ingadozásoktól, végig magas színvonalon futballozott 2003-ban. Klubcsapatával megnyerte az olasz bajnokságot és az Olasz Szuperkupát, a Bajnokok Ligájában pedig a döntőig jutott, igaz, ott eltiltása miatt nem szerepelhetett. Az Eb-re csoportelsőként kijutó cseh válogatottnak ő a kapitánya.

2. Thierry Henry (francia, Arsenal) 128 pont
A FIFA World Player-szavazását követően a France Football ankétján is a második helyen végzett, rajta kívül senkinek sem sikerült dobogóra állnia a két legnagyobb voksoláson. Pedig az idén szinte semmit sem nyert, az Arsenallal csak az FA-kupában tudott az élen végezni. Ugyanakkor klubcsapatában, illetve az Eb-re hibátlan teljesítménnyel kijutó francia válogatottban is kulcsember volt.

3. Paolo Maldini (olasz, Milan) 123 pont
Az olasz labdarúgás nagy öregjéért az egész hazai sajtó lobbizott a France Footballnál, de még így is meglepő, hogy 1994 után ismét a harmadik helyen végzett a francia lapnál. Ô a csapatkapitánya a BL- és Olasz Kupa-győztes Milannak, igaz, ma már többször szorul rá csapattársa, Alessando Nesta segítségére, mint korábban mondjuk Franco Baresiére.

4. Andrij Sevcsenko (ukrán, Milan) 67 pont
A BL döntőjében ő lőtte be a trófea sorsáról döntő tizenegyest, a Porto elleni Európai Szuperkupa-mérkőzésen ő szerezte az egyetlen – újabb serleget érő – gólt. A Milan tagjaként részese volt az Olasz Kupában aratott győzelemnek, ám az Eb-részvétel elszalasztása, valamint a kevés bajnoki gólja (mindössze öt találat, részben tavaly őszi sérülése miatt) elütötte a végső diadaltól.

5. Zinedine Zidane (francia, Real Madrid) 64 pont
Klubjával először lett spanyol bajnok és Spanyol Szuperkupa-győztes, mi több, vezéri szerep jutott neki az Európa-bajnokságra hibátlan mérleggel kijutó francia válogatottban. A szövetségi kapitányok számára a FIFA által szervezett voksoláson ez elég volt ahhoz, hogy a világ legjobbja legyen, viszont a France Football voksolásán egy helyet visszaesett tavalyhoz képest.

6. Ruud van Nistelrooy (holland, Manchester United) 61 pont
Napjaink talán legjobb befejező csatára, aki a holland gólkirályi cím után az idén az angolt is begyűjtötte. Emellett ő lett a BL mesterlövésze is, méghozzá a sorozatban új rekordot jelentő 12 találattal. Csapatával is a csúcsra ért, az MU az ő vezérletével vette vissza a futballtrónt az Arsenaltól. A holland válogatott nagyban neki – például a skótoknak lőtt triplájának – köszönheti az Eb-kvalifikációt.


7. Raúl (spanyol, Real Madrid) 32 pont
A 2003-as halványabb éve volt, mint a 2002-es volt: "csak" a spanyol bajnokságot és Spanyol Szuperkupát nyert, a nemzetközi porondon azonban nem termett neki babér. A válogatottban pótolta a Reallal elszalasztott lehetőségeket, kijuttatta a selecciónt az Európa-bajnokságra, ráadásul Fernando Hierrót megelőzve a spanyol nemzeti tizenegy történetének legeredményesebb labdarúgója lett.

8. Roberto Carlos (brazil, Real Madrid) 27 pont
Ha a tavalyi tarolás alkalmával nem tudta megkapni az Aranylabdát, akkor az idén szinte esélye sem lehetett erre. Spanyol bajnok és Szuperkupa-nyertes lett, míg a brazil válogatottal 2003-ban nem volt mit megnyernie. A szokott formáját természetesen hozta, a felfutások, a beadások és a falrengető lövések nem hiányoztak a repertoárból, csak éppen most a társai nem segítették annyira.

9. Gianluigi Buffon (olasz, Juventus) 19 pont
Először végzett a hálóőrök között a legelőkelőbb helyen a France Football szavazásán. Az Eb-re kijutó válogatott, illetve az olasz bajnok, valamint Szuperkupa-győztes Juve kulcsembere, és ha rajta múlt volna, a "zebrák" nyerték volna meg a Bajnokok Ligája-döntőt is. A manchesteri fináléban két tizenegyest hárított, pechjére a Milan kapuját őrző Dida három labdát babonázott meg.

10. David Beckham (angol, Manchester United, Real Madrid) 17 pont
Azon túl, hogy neki köszönhettük a nyár egyik nagy átigazolási sztoriját, láthattuk őt eredményesen tevékenykedni Európa legnagyobb stadionjaiban is. A Manchester Uniteddel hatodszor is angol bajnok lett, bejutott a Ligakupa döntőjébe, majd új csapatával, a Real Madriddal rögtön elhódította a Spanyol Szuperkupát. A válogatottat csapatkapitányként vezette ki az Eb-re.

11. Ronaldo (brazil, Real Madrid) 11,
12. Henrik Larsson (svéd, Celtic) 6,
13. Deco (portugál, FC Porto), Alessandro Del Piero (olasz, Juventus), Dida (brazil, Milan), Roy Makaay (holland, Deportivo La Coruna, Bayern München), Alessandro Nesta (olasz, Milan) 4-4,
18. Nihat Kahveci (török, Real Sociedad), Francesco Totti (olasz, Roma) 3-3,
20. Michael Ballack (német, Bayern München), Zlatan Ibrahimovic (svéd, Ajax) 2-2,
22. Filippo Inzaghi (olasz, Milan), Jan Koller (cseh, Borussia Dortmund), Adrian Mutu (román, Parma, Chelsea), Ronaldinho (brazil, PSG, Barcelona), Francesco Toldo (olasz, Internazionale) 1-1

Az Aranylabda eddigi győztesei
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik