Cassano volt a Hajduk réme

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2003.11.28. 21:13
Címkék
A Maccabi Haifa és a Valencia kivételével az összes csapat befejezte idei szereplését az UEFA-kupában. A csütörtökön pályára lépők közül 23 gárdával találkozunk a tavaszi folytatásban, a többiek viszont leghamarabb 2004 őszén alkothatnak maradandót az európai kupaporondon. Mostani visszapillantásunkban elsősorban a még állva maradó együttesekre fókuszálunk, de nem feledkezünk meg a hatalmasat bukó csapatokról sem.
Cassano (jobbra) az elsô és a második mérkôzésen is betalált a Hajduk kapujába, így a Roma jórészt neki köszönheti a továbbjutást
Cassano (jobbra) az elsô és a második mérkôzésen is betalált a Hajduk kapujába, így a Roma jórészt neki köszönheti a továbbjutást
Cassano (jobbra) az elsô és a második mérkôzésen is betalált a Hajduk kapujába, így a Roma jórészt neki köszönheti a továbbjutást
Cassano (jobbra) az elsô és a második mérkôzésen is betalált a Hajduk kapujába, így a Roma jórészt neki köszönheti a továbbjutást
Cassano (jobbra) az elsô és a második mérkôzésen is betalált a Hajduk kapujába, így a Roma jórészt neki köszönheti a továbbjutást
Cassano (jobbra) az elsô és a második mérkôzésen is betalált a Hajduk kapujába, így a Roma jórészt neki köszönheti a továbbjutást
Nem jött össze a tökéletes forduló az Ibériai-félsziget csapatai számára, és nem csak azért, mert a Maccabi Haifa–Valencia párharc visszavágójára később kerül sor, sokkal inkább azért, mert a lisszaboni Sporting váratlanul beleszaladt egy jókora pofonba a Genclerbirligi ellenében, és elbúcsúzott. Pedig az Alvalade XXI-stadionban tényleg mindenki győzelmet várt a csapattól, Fernando Santos edző például előre kijelentette, otthon csakis a Sporting parancsolhat, ehhez képest a törökök az első félidő végén Tandogan szabadrúgásból szerzett góljával megszerezték a vezetést, egy perccel később pedig, Beto felszabadítási kísérletét követően Mário Sérgióról pattant a portugálok hálójába a labda, ezzel el is úszott a továbbjutás az első mérkőzésen regisztrált 1–1 miatt. Nem sokkal a fordulás után Cihan még fejelt egy gólt a szerencsétlen napot kifogó Mário Sergio mellől, így nem meglepő, hogy a végül még szépíteni sem tudó zöld-fehéreket füttykoncert és fehér kendők erdeje búcsúztatta.

Dortmundi pokoljárás volt Sochaux-ban

Az 1998–99-es szezont követôen fordulhat elô ismét, hogy az UEFA-kupa harmadik fordulóját már német csapatok nélkül rendezik meg. (A feltételes mód használata azért indokolt, mert a Bayern München az Anderlecht elleni hazai döntetlennel, illetve a Celtic lyoni vereségével a Bajnokok Ligájából a második számú európai kupasorozatba csúszna át.) A sorozat elsô fordulójában a Kaiserslautern (Teplice), a Hertha BSC (Groclin) és a Hamburg (Dnipro) akadt fent a rostán, a következô körben pedig a Borussia Dortmund (Sochaux), valamint a Schalke (Bröndby) elé is kitették a stoptáblát.
Különösen a BVB bukása szembeötlô, hiszen a nemzetközi szinten szinte sehol sem jegyzett Sochaux-val szemben bukott el, ráadásul úgy, hogy a visszavágón katasztrofális, 4–0-s vereséget szenvedett – az elmúlt 15 évben ilyen súlyos csapás nem érte a nemzetközi kupaporondon. A Borussia ezzel közel került ahhoz, hogy ismét nyeretlen szezont zárjon, hiszen a Bajnokok Ligája és a Német Kupa után az UEFA-kupából is kiesett, a Bundesligában pedig már 10 pont a hátránya az éllovas VfB Stuttgarttal szemben. „Ilyen teljesítmény felett nem lehet napirendre térni. A hajrában már úgy tűnt, újabb kapott gólokért könyörgünk. Ez a teljesítmény méltatlan volt a Borussia Dortmund hírnevéhez” – nyilatkozta Michael Zorc, a klub sportigazgatója.
A kudarc miatt a játékosoknak esélyük sincs arra, hogy a néhány hete 20 százalékkal csökkentett fizetésükön javítsanak a vezetôk, ráadásul a totális szétesés veszélye is fenyeget. Nem éppen motiváló tényezô ugyanis, ha egy – papíron legalábbis – világsztároktól hemzsegô alakulat már csak a Bundesligában van versenyben, ott is pillanatnyilag az ötödik helyen áll.
A gazdasági életben máris éreztette hatását a csapat gyenge szereplése: a frankfurti tôzsdén 4.21 százalékkal csökkent a klub részvényeinek árfolyama.
"Ilyen mérkőzés után nincs mit mondani. Én vagyok az edző, ezért engem terhel a felelősség minden negatív eredmény miatt. Nem lehet megmagyarázni a történteket…” – nyilatkozta rezignált hangon Santos mester, de a sajtó így sem sajnálta meg, az A Bola például hatalmas felkiáltással indította pénteki lapszámát: "Úristen! Alvalade sokkos állapotban”. A portugálok nemzeti büszkeségét figyelembe véve kész szerencse, hogy a Fehér Miklós nélkül kiálló Benfica könnyedén nyert Norvégiában a Molde ellen, és kettős győzelemmel továbbjutott, igaz, ez a legkevésbé sem vigasztalta a Sporting-drukkereket.
A spanyolok is megszenvedték a visszavágókat, meglehet, nekik nem kellett szégyenkezniük. A Villarreal a Torpedo Moszkva ellen az utolsó húsz percben, az oroszok vezető gólját követően ki-ki mérkőzést vívott (az első meccsen Benito Floro csapata nyert 2–0-ra), és végül a szerencséjének, no meg Reina kapusnak köszönheti, hogy nem volt szükség hosszabbításra. A teljes igazság része az is, hogy az említett utolsó húsz percben látott adok-kapokban a Villarreal is betalálhatott volna. Voltaképpen hasonlóan meleg szituációt éltek át a Mallorca játékosai is a Ferencvárost búcsúztató FC Köbenhavn ellen, noha a "szigetlakók” csak a finisben szenvedtek, azt követően, hogy Albrechtsen egyenlített. A dánok vesztét egyébként az egész találkozón pazar formában védő Miki kapus okozta. (S ha már a Ferencvárost búcsúztató Köbenhavnról szóltunk, említsük meg, hogy az MTK-t simán kiejtő Dinamo Zagreb is gyengének találtatott, a horvátokat a Dnipro gyűrte maga alá.) "A legfontosabb, hogy továbbjutottunk, és most egészen februárig elfelejthetjük a nemzetközi porondot” – sóhajtott fel megkönnyebbülten Luis Aragonés, a Mallorca mestere.
Kollégájának, a Barcelonát gardírozó Frank Rijkaardnak nem kellett sóhajtoznia, csapata ugyanis a görögországi 3–0-s siker után ezúttal kettőt vágott válasz nélkül a Panioniosznak a Camp Nouban. A holland tréner ugyanakkor nem lehet teljesen elégedett, egyik legrutinosabb játékosát, Luis Enrique-t ugyanis nagyon agreszszív szabálytalanság (arcon könyökölte a földön fekvő Raguelt) miatt már a 25. percben kiállították, és minden bizonnyal súlyos büntetésre számíthat az UEFA-tól.
Négyből három megvolt – de milyen csúfos volt az az egy! A franciák egyébként jó napját a Lens rontotta el, miután a törökországi hármas után odahaza is három gólt kapott a Gazianteptől. "Egyszer fegyelmezettek vagyunk, másszor nem, egyszer jól zár a védelmünk, másszor nem” – beszélt a piros-sárgákra mostanság jellemző bizonytalanságról Joel Muller edző. Pedig a haditerv megvolt: Gervais Martel klubelnök szerint "mindössze” félóránként kellett volna egy-egy gólt berámolni…
A Sochaux és az Auxerre túl is teljesítette a marteli tervet, ami elsősorban az "oroszlánok” részéről volt meglepő, hiszen nekik a Dortmund jutott ellenfélül. "A forgatókönyv tökéletes volt. Persze ha tizenegyen maradnak, egészen másképp alakulhatott volna minden” – mondta az emberelőnyös sikerről Guy Lacombe, a Sochaux trénere, aki minden bizonnyal játékosai "földön tartása” érdekében is fogalmazott így. Ugyancsak négy gólt szerzett az Auxerre is, amelynek hadvezére, Guy Roux büszkén nyilatkozta: "Annak örülök a legjobban, hogy kettő nullánál, amikor egy csapat általában már megnyertnek hiszi a meccset, rátettünk még egy lapáttal.” Érdekesség, hogy a két "4–0-s kupacsapat” a hét végén egymás ellen játszik a hazai bajnokságban.

A legkellemesebb meglepetést a Bordeaux szerezte a franciáknak, hiszen hazai vereség után vívta ki a továbbjutást a Hearts ellenében (a Girondins-nek jól megy Skóciában, három éve a Celticet búcsúztatta idegenbeli 2–1-gyel). "Az UEFA-kupa egy kicsit olyan, mint a tenisz: az első fordulókon nehéz túljutni, viszont utána már könnyebb nagyot alkotni” – adott ízelítőt a további tervekből Michel Pavon, a bordeaux-i tréner.
A franciákhoz hasonlóan az olaszok is legalább három csapatot delegálnak a tavaszi folytatásra. Kevésen múlt egyébként, hogy a trió helyett most duóról beszéljünk, hiszen a Roma a 85. percig a hosszabbítást jelentő 1–0-s vereségre állt, amikor az első meccshez hasonlóan érkezett Cassano, és a Runje kapusról kijövő labdát a hálóba, csapatát pedig a legjobb 32 közé lőtte. "A Hajduk az első félidőben hatalmas tempót diktált, a fordulás után azonban magunkra találtunk, és akár két-három gólt is szerezhettünk volna” – vélte a lefújás után Fabio Capello, a "farkasok” trénere.
A másik két gárda, a Parma és a Perugia simán továbbment, igaz, ez az első meccsek eredményei alapján valószínűsíthető volt. "A salzburgi négy nulla után nyugodtak voltunk, tudtuk, hogy a továbbjutásunk nem forog veszélyben. Az öt gól azonban bizonyíték arra, hogy képesek vagyunk majdnem tét nélküli mérkőzésen is összpontosítani” – mondta a Salzburgot másodjára 5–0-ra elpáholó Parma trénere, Cesare Prandelli.
A Perugia Szalonikiben, az Arisz otthonában 1–1-et ért el, és ezzel törlesztett az 1979–80-as UEFA-kupában elszenvedett vereségért. Az akkori Perugia volt a klub történetének talán legjobb csapata, az 1978–79-es bajnoki idényt veretlenül (!) zárta (ilyen bravúrra mellette csak az 1993–94-es Milan volt képes), de csak ezüstérmet vehetett át. Majd a következő szezonban kiesett az UEFA-kupa második fordulójában… "Ezt a továbbjutást annak a Perugiának ajánlom, amely ennél sokkal nagyobb sikereket érhetett volna el” – mondta a lefújás után Serge Cosmi mester. A tréner az első forduló után még azt mondta, nem akarnak a kupára összpontosítani, mert csehül állnak a bajnokságban. Az utóbbi nem változott (10 forduló után még nyeretlen a csapat), az előbbiben már nem vagyunk biztosak.


UEFA-kupa
2. forduló, visszavágók:
Barcelona (spanyol)–Panioniosz (görög) 2–0 (Saviola 34., Luís García 44.), továbbjutott: a Barcelona, 5–0-val; Sporting (portugál)–Genclerbirligi (török) 0–3 (Tandogan 44., Mário Sérgio 45. – öngól, Cihan 49.), tj: a Genclerbirligi, 4–1-gyel. Már közölt eredmények: Levszki Szófia (bolgár)–Slavia (cseh) 0–0, tj: a Levszki Szófia, 2–2-vel, idegenben lőtt több góllal; Groclin Grodzisk (lengyel)–Manchester City (angol) 0–0, tj: a Groclin Grodzisk, 1–1-gyel, idegenben lőtt több góllal; Dnipro (ukrán)–Dinamo Zagreb (horvát) 1–1, tj: a Dnipro, 3–1-gyel; Torpedo Moszkva (orosz)–Villarreal (spanyol) 1–0, tj: a Villarreal, 2–1-gyel; Parma (olasz)– Salzburg (osztrák) 5–0, tj: a Parma, 9–0-val; Teplice (cseh)–Feyenoord (holland) 1–1, tj: a Teplice, 3–1-gyel; Bröndby (dán)–Schalke (német) 2–1, tj: a Bröndby, 3–3-mal, 11-esekkel (3–1); Lens (francia)–Gaziantepspor (török) 1–3, tj: a Gaziantepspor, 6–1-gyel; Dinamo Bucuresti (román)–Szpartak Moszkva (orosz) 3–1, tj: a Szpartak Moszkva, 5–3-mal; Crvena zvezda (szerb-montenegrói)–Rosenborg (norvég) 0–1, tj: a Rosenborg, 1–0-val; Arisz Szaloniki (görög)–Perugia (olasz) 1–1, tj: a Perugia, 3–1-gyel; Molde (norvég)–Benfica (portugál) 0–2, tj: a Benfica, 5–1-gyel; Wisla Kraków (lengyel)–Valerenga (norvég) 0–0, tj: a Valerenga, 0–0-val, 11-esekkel (4–3); Auxerre (francia)–Utrecht (holland) 4–0, tj: az Auxerre, 4–0-val; Newcastle United (angol)– FC Basel (svájci) 1–0, tj: a Newcastle United, 4–2-vel; Sochaux (francia)–Borussia Dortmund (német) 4–0, tj: a Sochaux, 6–2-vel; Hearts (skót)–Bordeaux (francia) 0–2, tj: a Bordeaux, 2–1-gyel; Hajduk Split (horvát)–Roma (olasz) 1–1, tj: a Roma, 2–1-gyel; Liverpool (angol)–Steaua Bucuresti (román) 1–0, tj: a Liverpool, 2–1-gyel; Mallorca (spanyol)–FC Köbenhavn (dán) 1–1, tj: a Mallorca, 3–2-vel. A Maccabi Haifa (izraeli)–Valencia (spanyol) mérkőzést december 11-én játsszák.
A 3. forduló (2004. február 26., március 3.) sorsolását december 12-én tartják Nyonban.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik