Budapesten már Athén a tét

Vágólapra másolva!
2003.09.23. 20:27
Címkék
A ritmus és a szépség világbajnoksága, de mondhatjuk azt is, hogy a "magyar trilógia második fejezete kezdődik el szerda reggel a Budapest Sportarénában. A 2002-es debreceni szerenkénti tornászvilágbajnokság után és az októberi szintén hajdúsági aerobik Európa-bajnokság előtt ugyanis szerda reggeltől az olimpiai kvalifikációs ritmikus gimnasztika világbajnokságnak ad otthont Budapest. A verseny tétje nem kicsi: itt dől el ugyanis, mely nemzetek versenyzői léphetnek majd szőnyegre a 2004-es athéni olimpiai játékokon.
Haris Brigitta és Galina Bjeloglazova testvériesen megosztoznak a jegestömlőn. Egyéni versenyzőnk fájós lába miatt épp egy Voltaren injekción esett túl és sajgó tomporát jegeli, míg a magyar válogatott mellé szegődött orosz edzőnő fejfájását igyekszik "csitítani” a fagyasztózacskóval. A helyzet mulattató, bár nyűgös arckifejezésüket látva nem kis kínokat élhetnek át. Az élet azonban nem állhat meg: fél óra múlva kezdődik az utolsó hivatalos pódiumedzés, amelyen pontosnak, magabiztosnak, frissnek, mosolygósnak és főképp meggyőzőnek kell lenni, hisz a profi bírói kar árgus szemekkel figyeli azokat a mozdulatokat, amelyek alapján, talán már a verseny előtt "elkönyvelik” egy-egy versenyző tudásszintjét. Tehát nem csak szerda reggel fél tíztől (ekkor kezdenek ugyanis egyéni versenyzőink), hanem attól a pillanattól kezdve, hogy edzésjelleggel fellépnek a versenyszőnyegre, élesben megy már minden.Nem véletlen, hogy a magyar együttes kéziszercsapat trénerei a bemelegítéskor felfokozott hangerővel adják az utasításokat. "Figyelj a síkra… Hogy tartod a karod… A válladra is ügyelj… és pörögjetek már fel” – kiáltja Fekete Annamária, míg társnője, Marina Ignatyijeva már vagy tizedszer rendeli vissza az egyik kombinációhoz tanítványait. Kell a szigor, bár a lányokon abszolút látszik, tisztában vannak vele, hogy mire vállalkoztak.A cél, hogy egy egyéni versenyzőnk, valamint az együttes kéziszercsapat kvalifikálja magát az athéni olimpiai játékokra. Igaz, utóbbiak előtt igazi, drámai "színelőadás” állhat, hiszen szakemberek szerint is ezredeken múlhat az, hogy odaérnek-e a legjobb nyolc csapatot felvonultató olimpiai mezőnybe. S mint azt már egy ideje tudjuk, nem lettünk "kedvezményezettek”, magyar pontozó ugyanis nem kapott helyet a profi bírói karban, míg a rivális nemzetek közül sorsoltak ki bírókat erre a világbajnokságra.Vagyis csak a pontos és tökéletes gyakorlatokra támaszkodhatnak versenyzőink, és ha a szakvéleményeket, valamint a keddi edzést vesszük figyelembe, nincs okunk az aggodalomra. A sportág berkein belül ugyanis egyöntetű vélemény, hogy a lányok hétmérföldes léptekkel törtek előre, az elmúlt egy esztendőben hatalmas fejlődésen mentek keresztül. Így az sem véletlen, hogy fokozódott az érdeklődés a verseny iránt, a sportág nagyjai, mint például Sinkó Andrea, Patocska Mária vagy a szervezőbizottságban is fontos szerepet betöltő, a világbajnokság háziasszonyaként ténykedő Fráter Viktória mellett, színészek, politikusok, hírességek és természetesen más sportágak kiválóságai is helyet foglalnak majd a lelátón. Kifejezetten a viadal miatt látogat haza Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) főtitkára, aki a hétvégén a szervezőbizottság nevében kitüntetésben részesíti majd Bruno Grandit, a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) elnökét, no és arról se feledkezzünk meg, hogy a négyszeres olimpiai bajnok exszovjet (ma már ukrán) tornásznő, Ljudmila Turiscseva hazánkban veheti át a Nemzetközi Olimpiai Bizottság rangos kitüntetését.A program
Szeptember 24., szerda. 9.30–17.15: Egyéni versenyzők, karika, labda – selejtező. 18.00: Megnyitó ünnepség. 18.30: Egyéni versenyzők, karika, labda – döntő.
Szeptember 25., csütörtök. 9.30–17.15: Egyéni versenyzők, buzogány, szalag – selejtező. 18.00: Egyéni versenyzők, buzogány, szalag – döntő.
Szeptember 26., péntek. 17.00–20.40: Együttes kéziszercsapatok (országonként két gyakorlat bemutatása, 5 szalaggal, illetve 3 karikával és 2 labdával).
Szeptember 27., szombat. 14.00–19.50: Egyéni összetett verseny (a 30 bejutott versenyző részére).
Szeptember 28., vasárnap. 15.00–16.20: Együttes kéziszercsapat – döntők. 16.30: Gála.

A magyar résztvevők
Együttes kéziszercsapat: Farkas Alíz, Horváth Erika, Mórocz Eszter, Polner Mária, Weninger Mildred, Maros Judit
Egyéni versenyzők: Daróczi Petra, Haris Brigitta, Kiss Katalin, Mészáros Zsófia

A címvédők
Csapat és egyéni, 2001, Madrid*
Csapatverseny: Ukrajna
Egyéni összetett: Tamara Jerofejeva (ukrán)
Kötél: Jerofejeva (ukrán)
Karika: Szimona Pejcseva (bolgár)
Labda: Pejcseva
Szalag: Pejcseva
*Az eredmények Alina Kabajeva és Irina Csacsina doppingeltiltása miatt módosultak.

Együttes kéziszercsapat, 2002, New Orleans
Összesített: Oroszország
A-gyakorlat: Görögország
B-gyakorlat: Ukrajna

Egy kis statisztika
A részvevők: 52 ország 274 versenyzője lép szőnyegre, az együttes kéziszercsapatok között 23-an érdekeltek. Az átlagéletkor: 17.2 év. A legfiatalabb versenyző: Pauline Rygulla (német), született: 1988 december 17. A legidősebb versenyző: Dayane Camillo da Silva (brazil), sz.: 1977. december 15. A legmagasabb versenyző: Kiss Katalin, Aljona Mocsaljova (lett) 182-182 cm. A legalacsonyabb versenyző: Morgane Jacques (francia) 146 cm. A legkönynyebb versenyző: Stephanie Sandler (dél-afrikai), Raissa Feldmann (német) 32-32 kg. A legnehezebb versenyző: Mocsaljova 62 kg.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik