Egy mérkőzést meg lehet nyerni simán és kissé döcögősen is a lényeg a győzelem. Nos, az Európa-bajnokság utolsó versenynapján, csütörtökön a magyar női tőrcsapat simán, míg a férfi kardválogatott kissé döcögősen vette az első akadályt, de a lényeg: mindkét egység a négy közé került.
A fiatal Decsi Tamás zárt egyedül pozitív mérleggel a bronzmérkôzésen (Fotó: Farkas József)
A fiatal Decsi Tamás zárt egyedül pozitív mérleggel a bronzmérkôzésen (Fotó: Farkas József)
A lányok Moldovát lépték le pillanatok alatt, míg a férfiak a románok elleni első négy párharcot elveszítették, és az ellenfél 20:13-ra vezetett. Jött Ferjancsik Domonkos, aki 10:5-re hozta aszszóját, majd Lengyel Balázs 7:3-ra verte az olimpiai bajnok Covaliut, és máris fordult a kocka. Az előnyt sikerült megtartani, így a rossz kezdés ellenére teljesítette a minimumot a gárda. Igen, a minimumot, mert a tavalyi Eb-bronzérmes azért ne kapjon ki a jóval gyengébb románoktól. A románokat tehát legyőzték, ám következett az ász – vagyis Oroszország. A zsinórban háromszoros olimpiai bajnok, kétszeres világbajnok és háromszoros Európa-bajnok együttes. Nagy bravúr kellett volna az immár négyszeres egyéni Eb-aranyérmes Sztanyiszlav Pozdnyakov vezette gárda legyőzéséhez. Az első asszóban Lengyel két tussal kikapott Pozdnyakovtól, de Ferjancsik és Fodor Kende révén 15:11-re a mieink vezettek. Utána azonban egyértelműen a szbornaja akarata érvényesült, a fegyvernem klasszisa, Pozdnyakov mellé felnőtt a junior-világbajnok Alekszej Jakimenko – a másik rutinos versenyző, Szergej Sarikov sérülés miatt hiányzott az Eb-ről – és jól vívott a csapatban olimpiai bajnok Alekszej Gyacsenko is. Az utolsó pár előtt az oroszok 40:31-re vezettek, és Ferjancsik csak szépíteni tudott. Bár minden vereség fájó, de el kell ismerni, ez várható volt. Ám az, amely ezt követte, már egyáltalán nem. Az oroszoktól ki lehet kapni, de a Szabó Bence szövetségi kapitány által "lengyel B-csapatnak” minősített egységtől nem! Márpedig ez történt. Hiába parádézott a fiatal Decsi Tamás, egy fecske nem csinál nyarat alapon nem győzhetett a válogatott. Hihetetlen, de csupán Decsi zárt plusszal… Ez a teljesítmény pedig csak negyedik helyet ért. Ha a férfiak elődöntőbeli ellenfele, az orosz csapat ász, akkor a nők vetélytársa, az olasz "majdnem ász”. Mindenesetre nagyon erős ellenfél, még ha a sydneyi olimpiai, majd világbajnoki győzelem óta át is adta a trónt az oroszoknak. A magyar csapatnak mégis volt esélye a sikerre, ugyanis 30:26-ra vezetett. Ám ekkor Mohamed Aida kikapott a leggyengébb olasztól, Ilaria Salvatoritól, és ez fordulópontot jelentett. A harmadik helyért már kevésbé összeszedett együttes találkozott a világbajnok oroszokkal – és ezúttal is meg kellett elégedni a negyedik hellyel. Az aranyat a kardozóknál könnyedén nyerték meg az oroszok, akik zsinórban negyedszer lettek a kontinens legjobbjai, míg női tőrben nagy küzdelemben, izgalmas, színvonalas mérkőzésen győztek a lengyelek, és megvédték címüket. Bár magyar szempontból a zárás a vártnál gyengébben sikerült, a két arany-, egy ezüst- és két bronzérem nem rossz. Az októberi, havannai világbajnokságon is elfogadnánk. A legeredményesebb küldöttség az oroszoké volt, amely 5 arany-, 3 ezüst-, és 5 bronzérmet szerzett.
31. Európa-bajnokság, Bourges Férfi kardcsapat (7 induló). Negyeddöntő: Magyarország–Románia 45:38 (Lengyel Balázs +4, Ferjancsik Domonkos +3, Decsi Tamás 0), Olaszország–Ukrajna 45:35, Lengyelország–Franciaország 45:43, Oroszország mérkőzés nélkül jutott tovább. Elődöntő: Oroszország–Magyarország 45:38 (Ferjancsik +4, Fodor –3, Lengyel –8), Olaszország–Lengyelország 45:41. A 3. helyért: Lengyelország–Magyarország 45:39 (Decsi +11, Ferjancsik –4, Lengyel –4, Fodor –9). Döntő: Oroszország–Olaszország 45:33. Európa-bajnok: Oroszország (Sztanyiszlav Pozdnyakov, Alekszej Jakimenko, Alekszej Froszin, Alekszej Gyacsenko), 2. Olaszország (Luigi Tarantino, Aldo Montano, Giampiero Pastore, Alessandro Cavaliere), 3. Lengyelország (Marcin Koniusz, Arkadiusz Nowinowski, Adam Skrodzki, Maciej Tomczak), 4. Magyarország (Decsi Tamás, Ferjancsik Domonkos, Fodor Kende, Lengyel Balázs), 5. Románia, 6. Ukrajna Női tőrcsapat (8). Negyeddöntő: Magyarország–Moldova 45:15 (Mohamed Aida +10, Jeszenszky Szilvia +9, Varga Gabriella +8, Knapek Edina +3), Olaszország–Románia 39:31, Lengyelország–Franciaország 45:39, Oroszország–Németország 44:31. Elődöntő: Olaszország–Magyarország 45:41 (Varga +1, Jeszenszky –1, Mohamed –4), Lengyelország–Oroszország 37:29. A 3. helyért: Oroszország–Magyarország 45:26 (Mohamed 0, Varga –5, Knapek –7, Jeszenszky –7). Döntő: Lengyelország–Olaszország 34:31. Európa-bajnok: Lengyelország (Sylwia Gruchala, Magda Mroczkewicz, Anna Rybicka, Malgorzata Wojtkowiak), 2. Olaszország (Valentina Vezzali, Margherita Granbassi, Frida Scarpa, Ilaria Salvatori), 3. Oroszország (Szvetlana Bojko, Jekatyerina Jucseva, Viktorija Nyikisina, Jevgenyija Lamonova), 4. Magyarország (Knapek Edina, Mohamed Aida, Varga Gabriella, Jeszenszky Szilvia), 5. Románia, 6. Németország