Ha döntôrôl van szó, az összekapaszkodásig nincs semmi gond, ám aztán Deák Bárdos Mihály (elöl) rendre „beleszalad” valamibe (Fotó: Afp)
Ha döntôrôl van szó, az összekapaszkodásig nincs semmi gond, ám aztán Deák Bárdos Mihály (elöl) rendre „beleszalad” valamibe (Fotó: Afp)
– Mi ez az elképesztő zúgás a háttérben? – A mosógép – felelte Deák Bárdos Mihály, aki a múlt hét végén véget ért belgrádi kötöttfogású Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett a 120 kilósok között. A Vasas nehézsúlyúja sorozatban negyedik világversenydöntőjét veszítette el összekapaszkodás után, ezúttal a finn Juha Ahokas szaltózta le… – Tudja, nagytakarítok, éppen ideje volt már, hogy kissé rendbe szedjem a cuccaimat. – Szidolozza az érmeit? Látja, ezért is jobb az arany az ezüstnél, kevesebb vele a gond… – Bár ez lenne az egyetlen különbség! – Nagyon bántja még a belgrádi bukfenc? – Bukfencnél azért nagyobb ívű volt az a szaltó… Egyébként inkább idegesített, mint fájt a dolog, hiszen negyedszer buktam el az utolsó pillanatban. – Ráadásul a mostani egy agyonnyert meccs volt. Talán még az ellenfél sem hitte el, hogy győzhet. Mint ahogyan korábban soha nem is ért fel a csúcsra. – Éppen ez szólt mellette. Tét nélkül, felszabadultan birkózhatott… –…csak azt ne mondja, hogy önt pedig nyomasztotta az esélyesség terhe! – Alapból nem éreztem, de tudat alatt biztosan bennem volt, mi lesz, ha megint elszállok. – Bemelegítés helyett talán Freudot kellene olvasgatnia. Hiszen ha a finnel a csoportban találkoznak, hamar végzett volna vele. – Magam sem értem, miért birkózom máshogy a döntőben, mint előtte. – Nincs egyedül. Komáromi Tibor, a válogatott szakágvezetője rekedtre ordította magát a szőnyeg szélén, mégis elrontotta mindkét kapaszkodását. Pedig az elsőnél nem volt túl bonyolult a taktika: csak össze kellett volna fognia Ahokast, majd a sípszóra elengednie. – Akkor úgy éreztem, nagyon bezárja a kezem, és mire észbe kapnék, már repülnék is. – Az intés plusz két pont sem jött túl jól, annak köszönhette az újabb kapaszkodást. Közvetve az ezüstöt…Pedig az intelem menetrendszerűen érkezett a szőnyeg mellől. – Tibi utána szóvá is tette, miért nem hallgattam rá. – De szépen mondta! Nem úgy, mint a döntő után… – Összekaptunk, nem vitás. Mindketten elég hirtelen természetűek vagyunk, ráadásul önfejűek is. – Utólag hogy látja, kinek volt igaza? – Általában Tibinek van. – És most?
– Ezúttal is. – Láthatóan a kudarc – már ha egy ezüst annak számít – is jobban megviselte. – Neki nemcsak magával kell elszámolnia, ő tartja a hátát az egész csapatért felfelé, az elnökség tagjai előtt is. – Akik nyilvánvalóan számon is kérik, miért nem tud kapaszkodni. – Pedig elképesztően sokat gyakoroljuk. – Valami ennek ellenére nem stimmel. – Az edzőpartnerek. Sajnos idehaza nincs olyan társam, aki nemzetközi szinten tudna szaltózni. Így viszont nehéz megtanulni kivédeni. Ellökdössük egymást – ebben általában jobb is vagyok mindenkinél –, de semmi több. – Azaz a kör bezárult. – Inkább most nyílik: ki kell menni külföldre! – Mit szólnak a felvetéshez az edzői? – A klubom támogatja az ötletet. Bódi Jenőnek régi vesszőparipája, hogy az oroszokkal vagy az ukránokkal kellene tréningeznem. – A szövetségben viszont – legalább is ahogy hallottam – kevésbé fogékonyak az ideára. – Attól tartanak, ha kimegyek, kiismernek a legnagyobb ellenfeleim. – És nem? – Viccel, a videó és az internet korában? A nemzetközi szövetségtől minden világverseny összes meccsét meg lehet rendelni CD-n. Annyit elemzik, amenynyit akarják. Annál többet pedig edzésen sem mutatok, mint egy tétmérkőzésen. Sőt, előbbin általában hiányzik az inger. – Mármint, hogy eldobják? – Akár az is. Hajigáljanak el tréningenként harmincszor-negyvenszer. Ha folyamatosan velük készülök, előbb-utóbb csak csökken ez a szám. – Sőt, akár még ön is kedvet kap a kidobósdihoz. A negyeddöntőben a fehérorosz Debelka ellen legalábbis megpróbálta. – Majdnem rá is faragtam. – Hogy jutott eszébe!? A fáma szerint utoljára valamikor serdülőkorában szaltózott. – Úgy éreztem, össze van fogva rendesen, mondom, megpróbálom. – A magyar csapatból többen megőszültek… Gyönyörűen magára rántotta a fehéroroszt. – Pedig saját tapasztalatból tudhatnám, hogyan kell megreptetni valakit… – Dicséretes önkritika. De tényleg, nem unalmas, hogy minden világverseny úgy ér véget, hogy majdnem összedől a csarnok, ugyanis a nehézsúlyú döntőben valakit istenesen odavágnak. – Jól adja! De tény, ennek véget kell vetni. Nem normális, hogy sorozatban negyedszer is megetetnek velem egy fogást. Az októberi vébén már nem én leszek a legnagyobb durranás! – Néhányszor már tett hasonló fogadalmakat. – De ennyire még nem voltam elszánt. Még pihenőidőmben is a majdani döntőbeli taktikát gyakorlom. Az előbb töröltem fel a lakást…