TENISZ

Vágólapra másolva!
2003.05.16. 11:47
Címkék
Az Athén 2004 oldalon sorra vesszük a sportágakat, bemutatva mindent, amit a jövő évi olimpiai versenyekről tudni érdemes. Az asztalitenisz, a vízilabda és a triatlon után a tenisz következik.
Helyszín:Olimpiai Teniszközpont
Távolsága az olimpiai falutól: 13 km

Időpont: 2004. augusztus 15-22.

A tenisz olimpiai programja

Versenyszámok (4):
férfi és női egyes (augusztus 21.)
férfi és női páros (augusztus 22.)

A résztvevő versenyzők száma: 172 (86 férfi, 86 nő)
(A lebonyolítási forma ugyanaz, mint a Grand Slam-tornákon (egyenes kiesés), azzal a különbséggel, hogy egyesben nem 128, hanem 64 versenyző indul. Párosban 32 kettős vág neki a viadalnak.)


Favoritok:
Andre Agassi (amerikai), Roger Federer (svájci), Lleyton Hewitt (ausztrál), Juan-Carlos Ferrero (spanyol), Albert Costa (spanyol), Carlos Moyá (spanyol), Andy Roddick (amerikai) ill. Serena Williams (amerikai), Venus Williams (amerikai) Kim Clijsters (belga), Justin Henin-Hardenne (belga), Jennifer Capriati (amerikai)

Címvédő:
Férfi egyes: Jevgenyij Kafelnyikov (orosz)
Férfi páros: Sebastien Lareau, Daniel Nestor (kanadaiak)
Női egyes: Venus Williams (amerikai)
Női páros: Venus Williams, Serena Williams (amerikaiak)


Esélyek:
Miután mind egyesben, mind pedig párosban a 2004. június 14-i világranglista alapján derül ki, kik utazhatnak Athénba, magyar esélyekről egyelőre nem igazán beszélhetünk. Mandula Petra és Kapros Anikó indulása biztosnak tűnik, sőt talán Nagy Kyra is ott lehet majd párosban, és a férfi párosra pályázó Bardóczky Kornél, Kisgyörgy Gergely kettős is szerezhet még repülőjegyet.
Ami a mezőny többi részét illeti: minthogy a teniszezők között nem az olimpia a legnépszerűbb torna - holott már világranglistapontokat is lehet szerezni -, jó néhány világsztárról momentán nem tudni, hogy egyáltalán elindul-e a játékokon. Ha a svájci Roger Federer benevez, várhatóan nagy csatát vív majd az amerikai Andy Roddickkal, míg a hölgyeknél elsősorban a két Williams, Serena és Venus az esélyes.

Magyar aranyérem: 0%
Magyar érem: 5%
Magyar pontszerzés: 15%


Ötkarikás történelem:

Olimpiai érmesek

A tenisz az első újkori olimpián is helyet kapott a programban - Tapavicza Momcsilló itt szerezte hazánk eddigi egyetlen érmét (bronz), méghozzá férfi egyesben -, és így volt ez egészen 1924-ig. Ekkor távol került az örkarikás játékoktól, és miután a következő évtizedekben a sportágban "mély szakadék" keletkezett az amatőrök és a hivatásosok között, hosszú ideig nem is jöhetett számításba a "túlfizetett" tenisz az olimpiai programban. Mígnem 1984-ben kísérleti jelleggel ismét szerepet kapott a játékokon, majd 1988-ban immár hivatalosan is olimpiai sportággá vált. Hogy az olimpiai részvételre nem igazán vágyó játékosokat motiválják, az illetékesek úgy döntöttek: világranglistapontokat is lehet szerezni. Az uraknál már Sydneyben bevezették ezt, a hölgyeknél csak most, Athénban fogják.

Esélyleső:
Grand Slam tornák győztesei 2001-

Idei főbb versenyek: Angol nemzetközi teniszbajnokság (június 23.-július 6.), Amerikai nemzetközi teniszbajnokság (augusztus 25.-szeptember 7.), ATP- és WTA-világbajnokság (november 3-16.)


A Magyar Tenisz Szövetség hivatalos honlapja
A Nemzetközi Tenisz Szövetség hivatalos honlapja
A Férfi Profi Játékosok Szövetségének hivatalos honlapja
A Női Profi Játékosok Szövetségének hivatalos honlapja ---- JOHN BOLAND (1870. szeptember 16.-1958. március 17., brit)
John Pius Boland története egyedülálló: az ír sportember 1896-ban nézőként érkezett meg Athénba - állítólag csak azért utazott oda, mert el szeretett volna merülni a görög mitológia rejtelmeiben -, és olimpiai bajnokként tért haza. Ismerőse, bizonyos Traszivoalosz Manaosz, a görög szervezőbizottság titkára ugyanis benevezte őt a teniszversenyre, amelyet általános elképedésre meg is nyert. Utcára való bőrcipőben.


HELEN WILLS MOODY (1905. október 6.-1998. január 1., amerikai)
Helen Wills volt az első igazi világklasszis, aki olimpián játszott - természetesen nyert is, az 1924-es játékokon egyesben és párosban egyaránt. A játéktudásban a korát meghaladó, Pókerarcnak becézett legendás teniszező nyolcszor győzött Wimbledonban, hétszer az US Openen, négyszer pedig a Roland Garroson, nem csoda, hogy már 1959-ben beválasztották a sportág halhatatlanjai közé. Wills 92 évesen hunyt el, hamvait a tengerbe szórták.


STEFAN EDBERG (1966. január 19., svéd)
Habár 1988-ban, Szöulban Steffi Grafot ünnepelte a nép, hiszen a négy Grand Slam-trófea mellé az olimpiai aranyat is "odatehette", nem árt tudni, hogy a férfiaknál is zseniális teniszező ült a trónra: Stefan Edberg. Svédország egyik legnagyobb sportembere egyesben és - Anders Jarryd oldalán - párosban is aranyérmet szerzett. Edberg gyűjteményéből egyedül a Roland Garros-trófea hiányzik.


STEFFI GRAF (1969. június 14., német)
Bátran kijelenthetjük: soha senki sem jut olyan magasságba, mint Steffi Graf. A német klasszis 15 évesen megnyerte a Los Angeles-i játékokat - ott még bemutatójelleggel szerepelt a programban a tenisz -, majd négy évvel később, Szöulban immár hivatalosan is olimpiai bajnok lett, ellentmondást nem tűrve győzve le ellenfeleit. Graf ezzel egy naptári éven belül megcsinálta a fölülmúlhatatlan Golden Slamet: elhódította a négy nagy torna trófeáját, továbbá aranyérmes lett az olimpián.


ANDRE AGASSI (1970. április 29., amerikai)
A kilencvenes években többször is hullámvölgybe kerülő Andre Agassi nagyon vágyott arra, hogy az atlantai olimpián az ő nyakába akasszák az aranyérmet, ennek érdekében több pénzdíjas versenyt is lemondott. Nos, a felkészülés jól sikerült, igaz, a svéd Jonas Björkmant, az olasz Andrea Gaudenzit, de főleg a dél-afrikai Wayne Ferreirát csak nagyon nehezen tudta megverni. Hanem a döntőben végre igazán kijött neki a lépés: 6:2, 6:3, 6:1-re nyert a spanyol Sergi Bruguera ellen, így az övé lett az aranyérem. Ha nincs ez az atlantai arany, nem mondhatná el magáról: mindent megnyert a teniszben, amit csak lehet. ---- A kvalifikáció útja: Mindkét nem esetében a következőképpen áll össze az 86 induló listája:
Egyesben (64 induló):
1. A világranglista 2004. június 14-i állása szerint 48 játékos nyer részvételi jogosultságot.
2. 2 játékos meghívásával a háromtagú bizottság rendelkezik.
3. 14 indulási lehetőségről és a végső kvalifikációról a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) határoz a világranglista, az országok tenisz eseményeken (pl. Davis-kupa, Federation-kupa, stb.) való részvétele, illetve a játékosok létszáma és nemzetisége szerint.

Párosban (32 páros):
1. Az egyesben elnyert kvalifikáció érvényes a párosversenyen való részvételre is.
2. 5 pár (10 játékos) jogosultsághoz jut a páros világranglista alapján (2004.jún 14).
3. További 27 párt az ITF az egyeseknél ismertetett végső kvalifikációs döntése szerint jelöli ki. ---- A magyar célkitűzés: Bár a pontszerzés Sydneyben nem sikerült, a Mandula-Marosi női páros 8. helye elismerésre méltó teljesítmény. A világranglistán elfoglalt helyezések alapján egyértelműen a női szakág az eredményesebb. A kvalifikációs rendszer szerint a nőknél 3, a férfiaknál 4 játékos nevezhető az egyéni versenyszámban . Ahhoz, hogy valaki saját jogon reménykedjen a kvalifikációban a világranglistán az első 100 között kell legyen. Erre elsősorban a női versenyzőknek van esélye.

Részvételi célkitűzés:
Női egyes: 2 fő
Férfi egyes: 1 fő
Női páros: 1 pár
Férfi páros: 1 pár
Mandula Petrától és a női párostól szerencsés sorsolás esetén pontszerzés remélhető.

A kvalifikációra esélyesek:
Sávolt Attila (1976) LRI-MALÉV SC
Mandula Petra (1978) IDOM-Team 2000 SE
Kuti Kis Rita (1978) Bp. Spartacus
Kapros Anikó (1983) LRI-MALÉV SC
Marosi Katalin (1979) LRI-MALÉV SC
Gubacsi Zsófia (1981) LRI-MALÉV SC ---- "Csak" az olimpiai aranyért küzdenek

Amikor az ír John Boland 1896-ban Athénba utazott, az első modern kori olimpiai játékokra, még nem is sejtette, hogy a tenisz aranyérmeseként fog hazatérni. Igaz, akkor még az sem sejtette, hogy játszani fog, ugyanis csupán szurkolóként utazott.
Azóta óriásit fordult a világ, mára az olimpiai teniszverseny a játékok legnagyobb személyiségeit vonultatják fel. Az ötcsillagos szállodákhoz és csillagászati pénzdíjakhoz hozzászokott játékosok Athénban a többiekkel együtt az olimpiai faluban laknak, és az olimpiai aranyérmen kívül semmi mást nem kapnak a győzelemért. A tenisz 1924 után lekerült az olimpia műsoráról elsősorban az amatőrizmus és a profizmus határa között kirobbant vita miatt és csak 1988-ban lett ismét tagja az olimpiai családnak.

A legjobb teniszezők különleges technikai tudással, állóképességgel, sebességgel, reflexekkel és kombinatív készséggel rendelkeznek. A játékosok között a hatalmas pénzdíjakkal kecsegtető tornák között is az egyik legnagyobb dicsőségnek számít az olimpiai aranyérem megszerzése.

Lindsay Davenport (a női egyes atlantai aranyérmese): "Csodálatos volt olimpiai aranyérmet nyerni. Ez pályafutásom legnagyobb sikere."

Andre Agassi (a férfi egyes atlantai aranyérmese): "A sportban semmi nem jelent többet, mint egy olimpiai aranyérem."

Steffi Graf (a női egyes szöuli győztese): "Az olimpiai aranyérem számomra többet jelent, mint bármekkora pénzdíj. Biztos vagyok benne, hogy minden résztvevő sportoló így gondolja. Semmi nem hasonlítható az olimpiához."

Boris Becker (a férfi páros győztese Barcelonában, Michael Stich-hel az oldalán): "Semmi nem hasonlítható össze azzal az élménnyel, még Wimbledon sem. Ott önmagadért küzdesz, az olimpián pedig egy egész országért."

Jevgenyij Kafelnyikov (a férfi egyes Sydney győztese): "A győzelmem minden előzetes várakozásomat felülmúlta. Nagyon büszke vagyok magamra és az országomra. Két Grand Slam-győzelemmel és egy olimpiai aranyéremmel soha nem feledik majd el a karrierem."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik