STRANDRÖPLABDA

Vágólapra másolva!
2003.05.16. 11:43
Címkék

Helyszín:Faliro olimpiai strandröplabdaközpont

Időpont: 2004. augusztus 14–25.

Versenyszámok (2): férfi és női páros

A strandröplabda olimpiai programja

Külföldi favoritok: Loiola, Ricardo (brazil), M. Laciga, P. Laciga (svájci), ill. Behar, Shelda (brazil)

Ötkarikás múlt:

Korábbi olimpiai érmesek

A strandröplabda olimpiai története meglehetősen rövid, hiszen először az 1996-os, atlantai olimpián került fel a programra. A siker annál hangosabb volt, így könnyen vonhattuk le a következtetést: fényes jövő vár a sportágra az ötkarikás játékokon is. Sydneyben valósággal tülekedtek az emberek a jegyekért, pedig kicsinek egyáltalán nem volt nevezhető az aréna. Ami a férfigyőzteseket illeti, egyelőre amerikai uralom van, tekintve, hogy 1996-ban (Kiraly, Steffes) és 2000-ben is (Blanton, Fonoimoana) egyesült államokbeli páros vitte haza a legfényesebb érmet. A hölgyeknél, ha csak egy aranyat is szereztek az eddigi kettőből, a brazil hegemónia a jellemző.

Az esélyek
A brazilok mindkét nem versengésében odaérhetnek a dobogó tetejére. A férfiaknál a világbajnoki címvédő Ricardo, Emanuel kettős a legesélyesebb, a két zseni a három tavaszi verseny mindegyikén döntőbe jutott, s egyszer nyert. Legnagyobb ellenfelük a másik, kvótát szerző honfitárs duó és az amerikaiak két párosa lehet. Az európaiak közül két svájci páros, a már most remek formában lévő Kobel és Heuscher, valamint a Laciga fivérek kellemetlenkedhetnek, sőt az osztrák Berger, Doppler vagy a német Dieckmann, Reckermann kettősről sem feledkezhetünk meg. A nőknél a sors igazságtalansága lenne, ha nem a brazil Behar, Shelda vagy az idei két tornát megnyerő amerikai Walsh, May tandem nyerné az aranyat.

A lebonyolítási forma
A 24 párost az első körben összesorsolják, a 12 győztes továbbjut, míg a vesztes 12 duó versenyben marad a maradék négy pozícióért. A 16 között már egyenes kieséses rendszerben harcolnak tovább a párosok.

Címvédők
Férfiak:
Dain Blanton, Eric Fonoimoana (amerikai)
Nők: Natalie Cook, Kerri-Ann Pottharst (ausztrál) ---- Akár a hawaii tengerparton, akár a kaliforniai Santa Monica homokján kezdték el játszani a strandröplabdát, nevétől nem elválasztható a sajátos "feeling": lejössz a partra, és kellemesen eltöltöd az időt. Ha kedved van, beszállsz játszani, ha nincs, megiszol egy italt.
1920 táján már e filozófia alapján tömegek röplabdáztak a partokon, többnyire három-négy fős csapatokkal, s 1927-ben már Európában üdvözölhetjük a beach volleyt. Igaz, a hódítást a francia partokon a nudista mozgalom keretében kezdte, de néhány éven belül megérkezett a felöltözött változat is, immár páros felállásban. Mindezekből egyenesen következik, hogy a strandröplabda egyáltalán nem a teremsport késői változata, a kiöregedett röpisek szórakozása! A homokon játszott változat magas szintű technikai tudást, kiváló erőnlétet követel. A páros egyikének sem lehet gyenge pontja, hiszen nincsenek társak, akik segíthetnének.
Mai formájában 1947-ben rendezték az első hivatalos bajnokságot a kaliforniai State Beachben. Az igazi őrület azonban 1951-ben kezdődött: Kalifornia öt strandján rendeztek körversenyeket, ahol a hivatalos programok között szépségversenyeket, és más szórakoztató programokat is szerveztek. A fejlődés szinte mindent elsöpört: 1974-ben San Diego bajnokságán 250 néző előtt 1500 dollárért küzdöttek a párosok, míg két évvel később, az első világbajnokságon már harmincezer néző izgulta végig a döntőt, s a pénzdíj is 5000 dollárra nőtt. Egyre több szponzor csatlakozott a sportághoz, ám az igazi elismerést, az abszolút győzelmet 1993 hozta meg a sportágnak: Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke Monte-Carlóban bejelentette: a strandröplabdát felvették az olimpia hivatalos programjába! Atlantában 24 férfi és 16 női páros mérkőzhetett az ötkarikás érmekért.

A sportág olimpiai eredményei jelentősen eltérnek a két nemnél: amíg a férfiaknál amerikai fölény tapasztalható, addig a női versenyeket a brazilok és az ausztrálok uralják.

Magyarországon 1988-ban rendeztek először bajnokságot Tatabányán, az Oázis-strandon. Az Magyar Röplabda Szövetség 1990-ben indította el a Grand Prix-rendszerű, pénzdíjas országos bajnokságot, a szövetségen belül strandröplabda-bizottság alakult. 1995, majd 1996 a sikeres bajnokság éve, s valójában ekkor lett önálló szakággá a strandröplabda Magyarországon. Legjobb női párosaink – igaz, többnyire saját erejükből és kevésbé a szponzorok támogatásának köszönhetően – több éve versenyeznek a világ élvonalában, a World Tour-sorozatban, a korosztályos Eb-ken, vb-ken. Az utánpótlás vonatkozásában is rendkívül kedvező a kép: több ezer gyermek versenyez a szezonkezdéstől azért, hogy a korosztályonkénti besorolásban, a döntő nyolc legjobbja közé verekedhesse magát. Ez mintegy nyolcszáz fiatal egész napos versenyzését jelenti több napon át! A főiskolások, egyetemisták körében is hasonlóak a tapasztalatok: több száz fiatal tölti heteken át tartó "aktív pihenéssel" akár a vizsgaidőszak, akár a vakáció egy részét. ---- Karch Kiraly (1960. november 3., amerikai)
Karch Kiraly nevét az is ismeri, aki nem került közel a röplabdához vagy éppen a strandröplabdához. A magyar származású fenomén végrehajtotta azt a bravúrt, hogy két, teremben szerzett olimpiai aranyérem (1984, 1988) után strandröplabdázóként is révbe ért az ötkarikás játékokon (1996). A világ legeredményesebb strandröplabda-játékosa pályafutása alatt 144 tornagyőzelmet aratott, és több mint hárommillió dollárt keresett. S még nincs vége, 44 évesen is résztvevője az amerikai profibajnokságnak.
Bővebben: Parketten és homokon is zseni

Natalie Cook (1975. január 19., ausztrál)
Az ausztrál hölgy 1993-ban próbált szerencsét először a homokon, és már egy év múlva profiként püfölte a labdát a strandokon. Atlantában a bronzéremig menetelt párjával, Kerri-Ann Pottharsttal, a következő ötkarikás játékokra pedig teljesen beérett munkájuk, hiszen Sydneyben senki sem tudta elgáncsolni őket az aranyéremig vezető göröngyös úton. A világbajnokságokon már közel sem jött ki a lépés a duónak, amely három kilencedik helyet tud felmutatni, ám a Pottharst sérülése miatt tavaly Sandersonnal összeálló Cook új partnerével a dobogó harmadik fokára állhatott fel a brazíliai vb-n, s vele feszül neki az olimpiának is.

Adriana Behar (1969. február 14., brazil)
A legendás Behar, Shelda női kettős idősebbik tagja a női mezőny nagyasszonya, 36. életévébe lépve sem tudják lelőni a homokról a fiatalok. Behar 1995 végén állt össze Sheldával, s egyedülálló sorozattal hökkentették meg a világot, midőn 1997 és 2001 között zsinórban öt alkalommal végeztek az FIVB World Tour-sorozatának élén. Csak egy adalék: 1998-ban és 1999-ben összesen 15 WT-viadalon indultak, s három második helyük mellé 12 elsőséget szedtek össze. Hihetetlen. Mondani sem kell, ők voltak a sydneyi olimpia toronymagas esélyesei, erre a fináléban veszítettek. Összesen 83 nagy nemzetközi tornán indultak, s 30 arany, 21 ezüst és 17 bronz fűződik a nevükhöz.

Ricardo Santos (1975. január 6., brazil)
A brazilok istenáldotta képességekkel bíró, kétméteres játékosa az albatrosz szárnyaihoz hasonlatos kezekkel. A háló fölött széltében uralja a pályát, rugói három kenguruéval érnek fel. Zé Marcóval 2000-ben, Emanuellel tavaly nyerte meg a World Tour-sorozatot, nem mellékesen egy-egy olimpiai ezüst (Zé Marco), világbajnoki arany (Emanuel) és világbajnoki ezüst (Loiola) tulajdonosa. Hetvenhat viadalon vett részt, s csaknem harmadrészben, összesen 22 alkalommal győztesen távozott.

Sandra Pires (1973. június 16., brazil)
Jackie Silva oldalán ő nyerte a nőknél a sportág első olimpiai aranyérmét. Mindegy neki, kivel alkot egy párt, hiszen Minellóval világbajnoki első helyet szerzett 1997-ben, Adriana Samuel oldalán 2000-ben Sydneyben is képes volt odaérni a dobogó harmadik fokára, tavaly mostani társával, Ana Paulával csípte meg az ötödik helyet a brazíliai vb-n. Tizenegy éve rója a világ strandröplabdapályáit, s ez idő alatt 22 tornagyőzelmet ütött össze.

John Child (1967. május 4., kanadai)
Ő egyfajta kakukktojás válogatásunkban, hiszen 1991 óta tartó pályafutása alatt mindössze egy nagy viadalon ért fel a csúcsra. Az olimpiákon viszont mindig odateszi magát 1995 óta hűséges társával, Mark Heesevel: Atlantában harmadikok, Sydneyben ötödikek lettek. Elmúlt 37 esztendős, máig biztos tagja az elitnek, s talán Athénra is előveszik összes tapasztalatukat Heesevel, hogy borsot törjenek a nagy esélyesek orra alá.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik