Polgár Judit elégedetten kortyolhat, Berkes legyôzésével ismét az élre került
Polgár Judit elégedetten kortyolhat, Berkes legyôzésével ismét az élre került
Alighanem a Tehetség és Kurázsi elnevezésű szupertorna legfantasztikusabb partiját játszotta pénteken Polgár Judit és Berkes Ferenc. Azaz csak Polgár sakkozott igazán, mivel világossal nem mindennapi kombinációt mutatott be, míg a sötét figurákat irtányító Berkes csupán statisztált. De kezdjük az elejéről! A Tulip Inn Hotel Millennium versenyterme ezúttal is szépen megtelt a hetedik fordulóra. A hajrához közeledve Nigel Shortnak fél pont előnye volt a mezőnnyel szemben, tehát sejteni lehetett, hogy az angol nem akar mindenáron kockáztatni, hanem a biztonságra helyezi a hangsúlyt Viktor Korcsnoj ellen. A második Polgárnak pedig – aki a viadal előtt a dobogó legfelső fokát tűzte ki célul – pont az ellenkezőjét kellett tennie.
Berkesék partija meglehetősen gyorsan, mintegy két óra alatt befejeződött. Világos, jelezvén győzelmi igényét, a sötéttel ellenkező oldalra sáncolt, és azonnal megkezdte a felvonulást a másik királyhoz. A támadás egy pillanatra úgy tűnt, hogy hibás lesz, ám Polgár az összes jelenlévő szakember megdöbbenésére gyönyörű, döntő huszáráldozatot hozott.
Tehetség és Kurázsi nemzetközi szupertorna (átlagértékszám: 2663, XVII-es kategória), Budapest 7. forduló: Polgár Judit (magyar)–Berkes Ferenc (magyar) 1:0, Lutz (német)–Lékó Péter (magyar) döntetlen, Almási Zoltán (magyar)–Movsesian (szlovák) 0:1, Korcsnoj (svájci)–Short (angol) döntetlen, Gelfand (izraeli)–Ács Péter (magyar) 1:0 Az állás: Polgár J. és Short 5-5 pont, Lékó és Movsesian 4-4, Gelfand 3.5, Ács és Korcsnoj 3, Almási, Berkes és Lutz 2.5-2.5,
Ekkor fény gyúlt.
No nem Berkesben, hiszen a parti akkorra már gyakorlatilag véget ért, hanem az egyik kedves néző dőlt neki háttal a kapcsolóknak, amelynek következtében a megszokottnál erősebb fényáradat öntötte el a termet. Ám nem ez volt az egyetlen közjáték ezen a napon. A leginkább zavaró tényezőnek az a néhány vevőkészülék bizonyult, amelyeket tulajdonosaik leejtettek, nem kis zajt keltve ezzel. Emellett néhány fülhallgatón keresztül olyan hangosan szólt a kommentálás, hogy egyes játékosokhoz tisztán kivehetően eljutott az, hogy a kritikus állásban éppen mit tekint Gyimesi Zoltán és Varga Zoltán a legjobb lépésnek. Bár ez utóbbit csak Berkes mondta a résztvevők közül, Polgár és Borisz Gelfand annyit azonban hozzátettek, hogy sistergést ők is észleltek. Mindezeken kívül elhanyagolhatónak tűnt, hogy egyszer megszólalt egy mobiltelefon – Kállai Gábor versenyigazgató minden nap felkéri a jelenlévőket, hogy kapcsolják ki készülékeiket, és még egy tábla is figyelmeztet erre –, vagy hogy az ajtócsapódások néha olyan erősek voltak, hogy visszhangzott a helyiség. A játékosok persze becsülettel tűrtek, és inkább a játszmákkal törődtek. Polgár sikerét leszámítva a magyaroknak peches délutánjuk volt. Almási Zoltán világossal esélyesként ült le az asztalhoz Sergei Movsesiannal szemben. A négyszeres magyar bajnok szemre tetszetősen is állt egy ideig, de aztán rosszul számított ki egy kombinációt, és a szlovák olimpiai csapat éltáblása könyörtelenül kihasználva a helyzetet, megszerezte első teljes pontját. Ács Péternek nem ment a játék. Gelfand pozíciós stílusával nem tudott mit kezdeni, és még a 30. lépést sem tették meg a felek, amikor a paksi kapitulált. A következő fordulót szombaton rendezik, ekkor kerül sor az akár az elsőséget is eldöntő Polgár–Short találkozóra.