A bokszoló, aki néha dzsúdózik

Vágólapra másolva!
2003.02.17. 21:24
Címkék
Ungvári Miklós (kékben) a spanyolok Európa-bajnokát, Penast is az ôrületbe kergette a hét végi Hungária-kupán
Ungvári Miklós (kékben) a spanyolok Európa-bajnokát, Penast is az ôrületbe kergette a hét végi Hungária-kupán
Ungvári Miklós (kékben) a spanyolok Európa-bajnokát, Penast is az ôrületbe kergette a hét végi Hungária-kupán
Ungvári Miklós (kékben) a spanyolok Európa-bajnokát, Penast is az ôrületbe kergette a hét végi Hungária-kupán
Ungvári Miklós (kékben) a spanyolok Európa-bajnokát, Penast is az ôrületbe kergette a hét végi Hungária-kupán
Ungvári Miklós (kékben) a spanyolok Európa-bajnokát, Penast is az ôrületbe kergette a hét végi Hungária-kupán
– Emlékszik, mi történt önnel egy évvel ezelőtt?
– Egy éve? Ötödik voltam a Hungária-kupán.
– Mondhatjuk, hogy akkor kezdődött el az Ungvári-éra?
– Akkor egy kicsit csalódott voltam, érmet szerettem volna, ugyanakkor örültem annak, hogy egyáltalán helyezettként zártam – válaszolt Ungvári Miklós, aki szombaton megnyerte súlycsoportjának küzdelmeit a budapesti Világkupa-viadalon. – Abban az időben ugyanis elég sokat küszködtünk az edzőmmel, nem igazán ment a dzsúdó, nem tudtam felpörögni, a versenyeken majdnem elaludtam…
– Hogyhogy? És a versenyláz, az izgalom?
– Valahogy rám nem így hatnak a versenyek. Persze reggel, amikor felébredek, én is izgulok, de ahogy belépek a csarnokba, mindez elmúlik. Éppen ezért intenzív bemelegítéssel, zenehallgatással kell felpörgetnem magam a meccsek előtt.
–Úgy látszik, ezt sikerrel teszi, mert a tatamin kevesen mozognak annyit, mint ön. Sajátos stílusára azt mondják, olyan, mint egy bokszoló, aki néha dzsúdózik. Igen eredményesen teszi, de nem mindenkinek tetszik. A Hungária-kupán a külföldi versenyzők olykor az ellendrukkerek táborát alkották a meccsei során.
– Nem mondom, hogy szép a dzsúdóm, az viszont biztos, hogy már legalább tíz éve nem a dzsúdó szépsége, hanem a hatékonysága az elsődleges. Az a győzelem kulcsa, hogyan tudunk túljárni az ellenfél eszén, s ezért a legkülönfélébb eszközöket be kell vetni. Ezt az ugrálós stílust az edzőmmel, Bíró Tamással dolgoztuk ki, a statikus dzsúdóval ugyanis nem értem volna el semmit, a speciális állóképességem viszont kiemelkedik a mezőnyből, s erre kellett építenünk. Ugrálok az ellenfeleim körül, rángatom őket, nem tudnak megfogni, ezt nagyon nehéz pszichésen elviselni, ezért aztán a stratégiájuk néhány perc alatt összeomlik, s akkor következhetek én. Előfordul, hogy nem járok sikerrel, mint ahogy az is, hogy a bíróknak sem tetszik a stílusom, és intéseket kapok érte. Szerencsére ez a ritkább.
– Visszakanyarodva az egy évvel korábbi ötödik helyéhez, azt követően szinte mindent megnyert, amit csak lehetett. Aranyérmes lett a varsói Világkupán, döntős volt Rómában, megnyerte az Európa-bajnokságot, vezeti az európai ranglistát, a dobogóra állhatott a moszkvai Grand Prix-döntőn. Ehhez képest az év első versenyén, az oroszországi Szuper A-kategóriás Világkupán egyetlen vesztes meccs után búcsúzott.
– Mostanában valahogy nem ment ez a pörgős dzsúdó. A moszkvai bukás nagyon megviselt, de az edzőmmel azon voltunk, hogy valahogy visszanyerjem a régi önmagam, ennek érdekében az edzéseken nagy intenzitással, másodpercnyi megállás nélkül rövid, pörgős meccseket vívtam. Igazából nem jártunk teljes sikerrel, nem volt minden a helyén.
– Meg szokta nézni a sorsolását?
– Általában nem érdekel, hogy kikkel mérkőzhetek, nem is szeretem megnézni, legfeljebb a mérlegelés után kérdezem meg, hogy ki lesz az első ellenfelem. Most egy kicsit másként alakult, az edzőm felsorolta az egész ágat…
– A papírforma szerint a világbajnoki bronzérmes dél-koreai Kim Jung Dzsuval kezdett volna, a tavalyi Hungária-kupa győztesét pedig még nem tudta megverni.

Névjegy

UNGVÁRI MIKLÓS

Született: 1980. október 15., Cegléd
Sportága: cselgáncs
Súlycsoportja: 66 kg
Klubja: Kecskeméti Judo Club
Edzôje: Bíró Tamás
Nevelôklubja: Ceglédi VSE-Geosaurus
Nevelôedzôje: Bíró Tamás
Legjobb eredményei: Európa-bajnok (2002, Maribor); európai ranglista 1. (2002); 2x Vk-1. (2002, Varsó; 2003, Budapest); GP-döntô 3. (2002, Moszkva); csapat Eb-4. (2001, Madeira); junior Eb-5. (1999, Róma)
– Csak bólintottam egyet, amikor megtudtam, s arra gondoltam, hogy egy ilyen versenyen már nincs jó sorsolás, nincsenek könnyű ellenfelek. Aztán valamilyen csoda folytán a román Danculea jutott tovább ellene, így egy kicsit könnyebb lett a rajt.
–Mindenesetre így is az újtába került a világbajnok Loufini, az Európa-bajnok Penas, majd a döntőben a vébébronzérmes Arencibia.
– A tunéziaival először meccseltünk, Penast még a csapat Európa-bajnokságon sikerült legyőznöm, a kubaitól viszont eddig mindkétszer kikaptam.
– Ezúttal viszont, Nagy Ernő szövetségi kapitányt idézve, a sorsdöntő pillanatokban mindig jó döntést hozott.
– Lehet, hogy így van. Egy nagyon kényes szituációra emlékszem, a második fordulóban a francia Bouheraoua néhány másodperccel a vége előtt még vezetett ellenem, én pedig belementem a földharcba. Hallottam, ahogy kiabálják nekem, álljak fel, én azonban a leszorítást választottam. Egy másodperccel a meccs vége előtt sikerült megcsinálnom…
– Emlékezetes döntőt vívott a kubai Arencibiával, több mint nyolc percet töltöttek a szőnyegen, s a győzelméről végül a vezetőbíró döntött, aki szabálytalan indítás miatt megintette ellenfelét. Hogyan élte át ezt a meccset?
– Ha ez a torna nem Budapesten van, elképzelhető, hogy nem engem hoznak ki győztesnek, de a Körcsarnok fantasztikus közönsége nagyon sokat segített. Ezért nagyon hálás vagyok.
– Sokan kísérték el otthonról?
– Két öcsém minden rangosabb versenyemre eljön, ők most sem hiányoztak, Ceglédről jöttek vagy harmincan és Kecskemétről is legalább ugyanenynyien.
– Elképesztő nyüzsgés veszi körül.
– Kicsit szokatlan is, főleg a tavaly év végi japán edzőtáborozás után. Két hétig Oszakában voltam az edzőmmel, majd öt hétig több helyen is a válogatottal. Az első két hétben az oszakai egyetem tradicionális gyékényszőnyegein folytak az edzések, az Európa-bajnokkal minden japán szívesen megküzdött, így aztán előfordult, hogy csak estem-keltem, s kék-zöld volt mindenem. A napjaim edzésből, evésből és alvásból álltak, ráadásul nem nagyon ment a dzsúdó, nehéz volt mindezt feldolgozni. De összességében ennek is megvolt a maga haszna.
– Annyi egészen biztosan, hogy megismerte az őszi világbajnokság helyszínét. Ez már egyszer bejött, a tavalyi Európa-bajnokság előtt Mariborban edzőtáborozott a válogatott…
– S nálam jobban senki sem akart onnan hazajönni. Végül mégis nagyon megszerettem Maribort, lehet, hogy Oszakával is így lesz.
– Az Eb-n címvédőként kell helytállnia, a vébén viszont már az olimpiai indulás joga a tét. Melyiket tartja fontosabbnak?
–Ajjaj… Nem akarok én ennyire előreszaladni! Van még addig egy-két válogatóverseny, például ezen a hétvégén Hamburgban, elég addig tervezni. A céljaimat egyébként sem szeretem mások tudomására hozni, mindig tartok tőle, hogy elkiabálok valamit.

A kényszerű változtatások után is sikeres volt az "új” Hungária-kupa

Bár a Hungária-kupa az egyik legnagyobb múltú magyar dzsúdóverseny, a 38. kiírás jócskán eltért az elmúlt években megszokottaktól: egyrészt március közepe helyett február második hétvégéjén rendezték meg, másrészt – akárcsak az ősidőkben – kizárólag férfiak léphettek tatamira a Körcsarnokban. A kényszerű változtatások egyáltalán nem váltak a verseny rovására (leszámítva azt, hogy a legjobb magyar lányokért nem szurkolhatott a publikum), hiszen 38 ország 262 cselgáncsozója lépett tatamira, négy olyan súlycsoport is volt, amelyben negyvennél is többen mérlegeltek. Nagyon erős csapattal érkeztek többek között a dél-koreaiak, az ukránok, a portugálok és a brazilok, éppen ezért igen jó eredménynek számít a mieink negyedik helye az éremtáblázaton. Ungvári Miklós arany- és Kovács Antal bronzérme mellett néhány értékes helyezést is szereztek legjobbjaink, s a fiatalok is beleszippanthattak a felnőtt nemzetközi verseny légkörébe – a szakemberek szerint igen hasznos volt a megméretés, a sikerek erőt adhatnak a folytatáshoz, a hibákat viszont mielőbb ki kell javítani.
A hét végén a női válogatott a leondingi Világkupán vett részt, a mieink közül az ifjúsági Európa-bajnok Baczkó Bernadett szerepelt a legjobban, az UTE dzsúdósa két győzelem és két vereség után a hetedik helyen zárt.
Az elmúlt tíz év magyar győztesei
2003Ungvári Miklós (66 kg)
2002Kovács Antal (100 kg)
2001
2000
1999Kanczler István (81)
1998Illyés Miklós (73),
Hajtós Bertalan (81),
Kovács Antal (100)
1997Csák József (65)
1996Csák József (65),
Illyés Miklós (71),
Csősz Imre (+95),
Pekli Mária (56),
Gránicz Éva (+72)
1995
1994Kovács Antal (95)
Ez volt a Hungária-kupán
Érem(l)eső
OrszágAEB
Koreai Köztársaság2
Ukrajna2
Japán11
MAGYARORSZÁG11
Kanada1
Portugália13
Brazília12
Franciaország11
Kuba11
Fehéroroszország1
Oroszország1
Ausztria1
Görögország1
Moldova1
Németország1
Spanyolország1
Szerbia-Montenegró1
A-kategóriás női Világkupa, Leonding (Ausztria)
48 kg: 1. Fukumi (japán), 2. Dumitru (román), 3. Hormigo (portugál) és Marie (francia). Perge Ilona és Csernoviczki Éva helyezetlen. 52 kg: 1. Nareks (szlovén), 2. Ramos (portugál), 3. Savon (kubai) és La Rizza (francia), …9. Kunder Katalin (magyar). 57 kg: 1. Lupetey (kubai), 2. Filzmoser (osztrák), 3. Korval (francia) és Jung He Mi (dél-koreai), …7. Baczkó Bernadett (magyar). 63 kg: 1. D. Gonzales (kubai), 2. Li Bok Hi (dél-koreai), 3. Heill (osztrák) és Pasquet (francia). 70 kg: 1. Ba Jun Hi (dél-koreai), 2. Chisbholm (kanadai), 3. Pricsepa (ukrán) és Laor (izraeli). Köpöczi Anna helyezetlen. 78 kg: 1. Csoj Szu (dél-koreai), 2. San Miguel (spanyol), 3. Laborde (kubai) és Cotton (kanadai). +78 kg: 1. Polauder (szlovén), 2. Duenas (kubai), 3. Csoj Szuk Li (dél-koreai) és Sadkowska (lengyel)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik