Vívás 2002 - Hónapról hónapra, Sztorik

Vágólapra másolva!
2002.12.20. 21:25
Címkék
JANUÁR. Decsi Tamás győzelmével zárul a junior férfi kardozók budapesti és göppingeni Világkupa-versenye. Hormay Adrien ezüstérmes a női párbajtőrözők budapesti Martini-kupáján, a csapat Világkupát a magyar válogatott nyeri.FEBRUÁR. A Gerevich-Kovács-Kárpáti budapesti férfi kard Grand Prix-n Ferjancsik Domonkos második, Nemcsik Zsolt harmadik. A Simens-MÁV Tokaj Expressz férfi párbajtőr Vk-n Fekete Attila bronzérmes. Az olaszországi versenyen szakág történetében első alkalommal csapat Vk-győztes női kardválogatottunk. Férfi kardozóink – csakúgy, mint tavaly – megnyerik az eisslingeni csapat Világkupát. Junior vívóink közül Decsi Tamás nyeri a kardozók, Révész Julianna a párbajtőrözők, Varga Gabriella pedig a tőrözők összetett Világkupáját. MÁRCIUS. A magyar női párbajtőrválogatott győz a tauberbischofsheimi csapat Világkupán.ÁPRILIS. Az antalyai junior és kadett világbajnokságon egyéniben csupán egyetlen magyar érem születik: junior férfi kardban Decsi Tamás második. A verseny idején, április 7-én tartja rendkívüli közgyűlését a Nemzetközi Vívószövetség (FIE), és úgy dönt, hogy az athéni olimpián nem rendeznek versenyt a férfi kard- és a női tőr csapatok számára. Az ügy hátterében az áll, hogy a NOB a női kard felvételét szorgalmazza, ugyanakkor ahhoz nem járul hozzá, hogy verseny- (10), illetve létszámemelésre (200) kerüljön sor. További negatív határozat, hogy egyéniben az eddigi három helyett fegyvernemenként egy országból csak két-két vívó indulhat majd az olimpián. A kongresszuson Mincza Ildikót beválasztják a versenyzői bizottságba. MÁJUS. A NOB vb Kuala Lumpurban nem járul hozzá a vívóprogram bővítéséhez és visszautalja a döntést a sportág képviselőinek, akik augusztusig kapnak haladékot a program kidolgozására. JÚLIUS. Az Eb (Moszkva, július 3-8.) magyar mérlege: 2 arany-, 2 ezüst- és 4 bronzérem. AUGUSZTUS. A lisszaboni vb-t megelőzően 17-én tartja újabb kongresszusát a FIE - az athéni olimpiai programról. Az eseményen elő sem terjesztik többek indítványát, vagyis hogy Athénban még maradjon a sydneyi olimpia műsora – így Athénban hat egyéni (férfi és női párbajtőrben, férfi és női tőrben, férfi és női kardban) és négy csapatszámban (férfi és női párbajtőr, férfi tőr és férfi kard) osztanak érmet. Női tőrben és kardban két-két versenyző képviselhet egy országot, a többiben három. A vb magyar mérlege: 1 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérem.NOVEMBER. Az olaszországi junior Eb-n a magyar fiatalok mindössze egyetlen ezüstérmet szereznek. DECEMBER. A négyszeres csapatvilágbajnok, két éve Franciaországban élő párbajtőröző, Király Hajnalka bejelenti, hogy a jövőben nem kíván magyar színekben versenyezni.Sztorik • Sztorik • Sztorik • Sztorik • Sztorik Sok hűhó semmiért

A lisszaboni világbajnokság előtt hatalmas reklámkampányt indítottak Valentina Vezzali "menedzserei”: a sajtóközpontban külön kiadványt osztottak VV-ről, sőt, egy CD-t is (bevallom, nem tudom, mit csinál a lemezen, szaval vagy énekel, mert nem hallgattam meg…). Szó se róla, az olasz tőrvívónő korábbi eredményeivel – olimpiai-, világ- és Európa-bajnok– rászolgált erre, bár addig sohasem csaptak ekkora felhajtást körülötte. Mint kiderült, jobb lett volna, ha ezúttal is csendben várják a versenyt, ugyanis az olasz kedvenc nagyon leszerepelt, még érmet sem nyert.

Csak tiszta forrásból

A moszkvai Európa-bajnokság hivatalos ásványvizét nem más népszerűsítette, mint a hazaiak négyszeres olimpiai bajnok kardvívója, Sztanyiszlav Pozdnyakov. A jelenlegi legjobb kardvívó dedikált képe mosolygott ránk a műanyag palackon lévő címkéről. Hogy a vetélytársakon mennyire segített az ital, nem tudni. Az viszont tény, hogy Pozdnyakov a hőségben gyakran kortyolgatta "saját magát” – és kétszeres aranyérmes lett.

A rend az rend

Az augusztusi világbajnokságon – mint általában minden világversenyen –, a résztvevőket különbuszok szállították a csarnokból haza a szállodájukba, és erről menetrend tájékoztatta az érintetteket. Napközben is volt járat, aztán este 9-re írtak ki egy "fordulót”. Igen ám, de a rendezők elszámították magukat, és már fél nyolckor véget ért az elsőnapi verseny, mindenki sietett volna haza pihenni. Látszólag ennek semmi akadálya sem volt, hiszen az autóbuszok ott álltak a sportcsarnok előtt. A bökkenő csak az volt, hogy a sofőrök az istennek sem akartak elindulni, mondván: nekik 9-re van kiírva a fuvar. Ha hiszik, ha nem, ettől nem tágítottak. A tömeg pedig várt – mit tehetett egyebet? Aztán másnap a küldöttségek "balhét” csaptak, és ettől kezdve a verseny befejezéséhez igazították a menetrendet.

Kardozóink és a zászló

Férfi kardcsapatunk a moszkvai Európa-bajnokságon kikapott az örök rivális oroszoktól. A verseny végén Somlai Béla, a fegyvernem vezetője "utasította” a fiúkat, hogy a világbajnokságot megelőző tatai edzőtáborba vigyenek magukkal egy orosz zászlót, azt kell mindennap nézniük, hogy lelkileg is ráhangolódjanak a nagy feladatra, a szbornaja legyőzésére.
Orosz zászló volt a táborban – a fiúk feledékenysége ellenére Nagy György alelnök gondoskodott róla –, ám ez sem segített. Lisszabonban is Pozdnyakovék nyerték az örökrangadót.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik