Névjegy
UNGVÁRI MIKLÓS
Született: 1980. október 15., Cegléd
Súlycsoportja: 66 kg
Klubja: Kecskeméti Judo Club
Edzôje: Bíró Tamás
Nevelôklubja: Ceglédi VSE-Geosaurus
Nevelôedzôje: Bíró Tamás
Legjobb eredményei: Európa-bajnok (2002); európairanglista-1. (2002); GP-3. (2002, Moszkva); Vk-1. (2002, Varsó), Vk-2. (2002, Róma); csapat Eb-4. (2001); junior Eb-5. (1999); 2x ob-1. (2001, 2002)
Névjegy
UNGVÁRI MIKLÓS
Született: 1980. október 15., Cegléd
Súlycsoportja: 66 kg
Klubja: Kecskeméti Judo Club
Edzôje: Bíró Tamás
Nevelôklubja: Ceglédi VSE-Geosaurus
Nevelôedzôje: Bíró Tamás
Legjobb eredményei: Európa-bajnok (2002); európairanglista-1. (2002); GP-3. (2002, Moszkva); Vk-1. (2002, Varsó), Vk-2. (2002, Róma); csapat Eb-4. (2001); junior Eb-5. (1999); 2x ob-1. (2001, 2002)
Közelednek az ünnepek, s az Ungvári családban már alig várják, hogy az aranyérmes ifjú végre újra a testvérekkel legyen. Maribor Európa-bajnoka ugyanis az elmúlt hetekben alig tartózkodott Magyarországon, csupán az országos bajnokságra tért haza Japánból, s máris utazott tovább Moszkvába, a Grand Prix-döntőre. Az orosz Nagycirkusz porondján felállított tatamin egyedül képviselte a magyar színeket, nem is akárhogy, a döntő után felléphetett a dobogó harmadik fokára. Az útja pedig újra Japánba vezetett, ahol a napokban is a magyar válogatottal együtt készül az olimpiai kvalifikáció szempontjából igen fontos esztendőre.
Nem túlzás, ha azt mondjuk, kora tavasszal még igen kevesen ismerték a nevét. A dzsúdó berkein belül természetesen tudtak a tehetséges fiatalról, de a nagy kiugrásra talán csak a ceglédi születésű, ma már kecskeméti színekben versenyző dzsúdós és trénere, az év si-keredzője, Bíró Tamás számított. Persze, februárban és márciusban, a leondingi és a budapesti Világkupa-viadalon elért ötödik helyre még nem sokan kapták fel a fejüket, ezt követően aztán "Ungi” igencsak rákapcsolt! Nyolc hónap alatt összesen három találkozó után hirdették ki valamely ellenfelének győzelmét…
Kezdődött mindez Varsóban, ahol már megnyerte a Vk-t, majd hat nappal később Rómában is bejutott a döntőbe. A 22 esztendős fiatalember szerényen állta a – talán csak számunkra – váratlan sikereket: "Természetesen én is örültem a két egymást követő hétvégén vívott döntőnek, de ezeket inkább részeredménynek tekintem. Az én célom ugyanis az, hogy az Európa-bajnokságon jól szerepeljek, nem szabad, hogy az A-kategóriás versenyekből messzemenő következtetést vonjak le. Kétezerben váltottam korcsoportot, s egyben súlycsoportot is, s úgy érzem, most kezd egy kicsit beérni az azóta elvégzett munkánk…”
A Világkupában gyűjtött pontoknak köszönhetően Ungvári az európai ranglista első helyezettjeként indulhatott a maribori Eb-n, ahol a nemzetközi mezőnnyel is tudatosította: a varsói és római diadalok korántsem a véletlen művei voltak. Átgázolt a mezőnyön, minden meccsét ipponnal nyerte, még a ráadás csapatversenyben is…
Az Eb-döntő mindenesetre nem csak a győzelme miatt marad emlékezetes. Hidegrázással kezdődött, a szlovák Krnac ugyanis tíz másodperc alatt vazarit dobott Ungvárin, de a fiatal magyart ez még csak ki sem zökkentette, újra lábra támadott, s Krnac a hátán landolt…
,,Hihetetlen, ami történt, a kapitány és a klubedző is felhívta a figyelmem, hogy vigyázzak a lábamra, s Krnac ellen elsőre elestem – nyilatkozta a finálé után, már széles mosollyal az arcán Ungvári Miklós. – Szerencsére mást is megbeszéltünk, azt, hogy hogyan tudom Krnacot megfogni. És sikerült!”
S hogy mennyire meg kell becsülni ezt a sikert: a jövőre 50 esztendős Magyar Judószövetség történetében Ungvárié volt a nyolcadik felnőtt Európa-bajnoki aranyérem.
Végül – nem ünneprontásként – a még nem említett két vereségről: az első a csapatbajnokság során csúszott be, méghozzá a legnagyobb hazai rivális, Neu Gábor ellen. Ungvári vezetett, de Neu harcosabb volt és kierőszakolta a győzelmet – ez is jelzi, végre a "Csák József-féle” súlycsoportban is több vasat tarthatunk a tűzben. A másik Moszkvában került Ungvári neve mellé, akkor a döntőbe jutásért a világbajnoki bronzérmes dél-koreai Kim Jung Dzsu bírói döntéssel nyert – a hozzáértők szerint vélhetően erős sportpolitikai nyomásra.
Tegyük hozzá: a GP-győzelemről jövőre is könnyedén lemondanánk.
Egy világbajnoki érem után…
Visszatekintő51. Európa-bajnokság, Maribor (2002. május 16–19.)
Férfiak. 60 kg. Európa-bajnok: Yacine Douma (francia), 2. Izmailov (azeri), 3. Kergani (grúz) és Sztanev (orosz). 66 kg. Eb: Ungvári Miklós, 2. Krnac (szlovák), 3. Nasztujev (ukrán) és Macijev (orosz). 73 kg. Eb: Anatolij Larjukov (fehérorosz), 2. Kekisvili (grúz), 3. Maddaloni (olasz) és Zelonij (lett). Braun Ákos helyezetlen. 81 kg. Eb: Irakli Uznadze (török), 2. Budolin (észt), 3. Krawczyk (lengyel) és Meloni (olasz). Gera Csaba helyezetlen. 90 kg. Eb: Valentin Grekov (ukrán), 2. Kukarenko (fehérorosz), 3. Zviadauri (grúz) és Huizinga (holland), …9. Hadfi Dániel. 100 kg. Eb: Elco van der Geest (holland), 2. Padar (észt), 3. Kovács Antal és Makarov (fehérorosz). +100 kg. Eb: Tamerlan Tymenov (orosz), 2. Soares (portugál), 3. Wojnarowicz (lengyel) és D. van der Geest (holland), 5. Szilágyi László. Abszolút. Eb: Dennis van der Geest (holland), 2. Mihalin (orosz), 3. Sarapov (fehérorosz) és Soares (portugál), 5. Kosztolánczy György
Nők. 48 kg. Eb: Frederique Jossinet (francia), 2. Moszkvina (fehérorosz), 3. Moricz-Moise (román) és Macri (olasz). 52 kg. Eb: Georgina Singleton (brit), 2. Carrascosa (spanyol), 3. Nareks (szlovén) és Dumitru (román). Nagy Viktória helyezetlen. 57 kg. Eb: Cinzia Cavazzuti (olasz), 2. Bönisch (német), 3. Fernandez (spanyol) és Gravenstijn (holland). Szabó Brigitta helyezetlen. 63 kg. Eb: Lucie Decosse (francia), 2. Roberts (brit), 3. Vandecaveye (belga) és Heill (osztrák), …9. Bejczi Zsuzsanna. 70 kg. Eb: Adriana Dadci (lengyel), 2. Bosch (holland), 3. Abdellatif (francia) és Sraka (szlovén). 78 kg. Eb: Celine Lebrun (francia), 2. Morico (olasz), 3. Matroszova (ukrán) és Zwiers (holland). +78 kg. Eb: Sandra Köppen (német), 2. Mondiere (francia), 3. Harteveld (holland) és Andolina (olasz). Abszolút. Eb: Katja Gerber (német), 2. Donguzasvili (orosz), 3. Andolina (olasz) és Bisseni (francia)
Csapat. Férfiak. Eb: Grúzia, 2. Fehéroroszország, 3. Oroszország és Franciaország, …9. Magyarország.
Nők. Eb: Franciaország, 2. Nagy-Britannia, 3. Hollandia és Oroszország
1. csapat-világbajnokság, Bázel (2002. augusztus 31.)
Férfiak. Világbajnok: Japán, 2. Grúzia, 3. Olaszország és Franciaország, …9. Magyarország.
Nők. Vb: Japán, 2. Kuba, 3. Olaszország és Kína
Hónapról hónapraJANUÁR. Az Európai Cselgáncs-szövetség igazgatótanácsának ülésén eldől: a pályázó Párizs, Baku és Győr közül a magyar város nyeri el az idei ifjúsági Európa-bajnokság rendezésének jogát.
FEBRUÁR. Jó eredményekkel kezdi a magyar válogatott az Európa-bajnoki felkészülés részét képező A-kategóriás versenysorozatot, Nagy Viktória, Nagy Patrícia és Kosztolánczy György egyaránt bronzérmet szerez Leondingban. A wuppertali Super A-kategóriás viadalon Tölgyesi Krisztián az ötödik helyen zár.
MÁRCIUS. Kovács Antal és Kosztolánczy György vívja a döntőt a Hungária-kupa 100 kilós súlycsoportjában – a győzelmet a paksiak olimpiai bajnoka szerzi meg. A magyar Világkupán a még juniorkorú Szabó Brigitta a dobogó harmadik fokára állhat fel, már ekkor jelezve: kiugró eredményekre képes. A prágai Vk-n folytatódik a magyar sikersorozat, Bejczi Zsuzsa ezüstéremmel térhet haza, míg Varsóban aranyat akasztanak Ungvári Miklós nyakába. A lengyel fővárosban a nehézsúlyú Szilágyi László a második helyen végez, Kosztolánczy pedig bronzérmet nyer. Ungvári Rómában ugyancsak döntőzik, ám ezúttal be kell érnie az ezüsttel.
ÁPRILIS. Rotterdamban is jut arany a magyar válogatottnak, Braun Ákos győz a 73 kilósok között, a hosszú sérülés után visszatérő Gera Csaba bronzérmesként készülhet a maribori Eb-re. A Nemzetközi Cselgáncs-szövetség (IJF) igazgatótanácsának kairói ülésén arról döntenek, hogy 2004-ben Magyarország, az új Budapest Sport Aréna adhat otthont a junior-világbajnokságnak.
MÁJUS. Az A-kategóriás Világkupa-viadalok után Ungvári Miklós vezeti a 66 kilósok európai rangsorát, de nem éri be ennyivel, remekel az Európa-bajnokságon: valamennyi mérkőzését ipponnal nyeri, s felállhat a dobogó legmagasabb fokára! Mariborban Kovács Antal is jól teljesít, kilenc esztendő után újra bronzérmet szerez a kontinensviadalon.
JÚNIUS. Nagy sikert hoz a győri ifjúsági Európa-bajnokság, a 15–16 évesek kontinensviadala hosszú szünet után került vissza az európai versenyrendszerbe – mindez nem látszik az indulók tekintélyes létszámán. Remekelnek a magyar fiatalok: Baczkó Bernadett és Bor Barna arany-, Mészáros Anett és Csernoviczky Éva pedig bronzérmet nyer.
AUGUSZTUS. A japán válogatott a férfiaknál és a nőknél is megszerzi az első helyet az első csapat-világbajnokságon Bázelban, a tartalékos magyar csapat egyetlen mérkőzést vív, amelyen vereséget szenved a dél-koreai válogatottól.
SZEPTEMBER. Átütő magyar siker a dél-koreai junior-világbajnokságon: Szabó Brigitta a sportág első magyar junior-világbajnoka, Rajcsányi Gergő ezüst-, Ónody Beáta pedig bronzérmet szerez, ezzel Magyarország az éremtáblázat negyedik helyén zár!
OKTÓBER. A férfiaknál a Honvéd-Kipszer, a nőknél pedig az UTE nyeri a csapatbajnokságot. A pekingi katonai világbajnokságon négy bronzérem jut a magyar küldöttségnek. Miskolcon ünnepel a magyar dzsúdó, itt rendezik meg az ötvenedik egyéni országos bajnokságot.
NOVEMBER. A mieink közül egyedül Ungvári Miklós szerepelhet a moszkvai GP-döntőn, ahol két győzelemmel és egy vereséggel a harmadik helyen végez. A juniorok folytatják: Szabó Brigitta tiszteletére az Európa-bajnokságon is eljátszák a Himnuszt, Rajcsányi Gergő pedig a vb-ezüst után bronzérmet szerez a korosztályos kontinensviadalon. Az 500 ezer dolláros World Mastersre Kovács Antal kap meghívást, s a bukaresti tornán a harmadik helyen végez.
DECEMBER. Farkas Tibor főtitkár helyét Hámori Imre veszi át a Magyar Judoszövetségben. A sikeres esztendő hozadéka: egyidőben húsz olimpiai kerettagunk edzőtáborozik a sportág őshazájában, Japánban…
SztorikA siker receptje
A recept akár ilyen egyszerű is lehetne: "A szobatársam, Braun Ákos azt mondta, egy ranglistavezetőnek kötelező a győzelem, mindenféle mondókákat talált ki, állandóan énekelt nekem, hogy az Ungi megver mindenkit…” – mesélte mosolyogva Ungvári Miklós a maribori Európa-bajnokságon megszerzett aranyéremmel a nyakában, s a "mágus”, a 73 kilósok között induló Braun Ákos fülig érő szájjal hallgatta. Az újdonsült Európa-bajnok megpróbálta viszonozni a kedvességet, ám hiába szavalt és énekelt, a paksi szobatárs – aki néhány nappal korábban a dobogó legfelső fokára állhatott a rotterdami Világkupa-viadalon – helyezetlenül zárta a kontinensviadalt. Vagyis a recepthez valami más is szükséges…
SztorikA váratlan vereségA japánok imádott "kislányát”, a 48 kilós Tamura Riokót a világon mindenhol ismerik. Erről ő maga gondoskodott, Sydneyben az ő nyakába akasztották az olimpiai aranyérmet, nyert öt világbajnokságot, s öt éve senki sem tudta legyőzni. Sorrendben hatvanhat megnyert találkozót tudhatott maga mögött (a dzsúdósok mesélhetnek arról, ez milyen fantasztikus sorozat), amikor a tokiói japán bajnokság első fordulójában felment a tatamira, hogy megküzdjön a 16 esztendős Fukumi Tomokóval. Egyszer minden véget ér: a 149 centis világsztár nem tudott értékelhető akciót csinálni, kikapott, mi több, egyetlen vesztes meccsel ki is esett. "Nem vagyok szomorú. Egyszerűen keveset edzettem” – nyilatkozta akkor Tamura, s meglátják, jövőre, Oszakában újra a nyakába akasztják majd a világbajnoki aranyat…
A magyar csoda titkaRemekeltek a magyar fiatalok a dél-koreai Csedzsu-szigeten, Szabó Brigitta arany-, Rajcsányi Gergő ezüst-, Ónody Bea pedig bronzérmet nyert a junior-világbajnokságon, de a mieink nemcsak az eredményességgel, a meccseken nyújtott teljesítménnyel is kiemelkedtek a mezőnyből. A magyar dzsúdó második aranyévében valamennyi világversenyen eljátszották a Himnuszt, mégis meglepő volt, amikor Németh Ferenc női szövetségi kapitányt megkörnyékezték a japánok. A sportág őshazájából hamarosan egy filmstáb érkezik Magyarországra, hogy választ kapjanak a nagy kérdésre: mi a magyar csoda titka. Sokak szerint már az is csoda, hogy a dzsúdós nagyhatalmak költségvetésének elenyésző töredékéből gazdálkodó magyar cselgáncs még működik. S mint látják, nem is akármilyen hatékonysággal…
Társasutazás FukuokábaMaradjunk még egy kicsit a japánoknál! Decemberben húsz magyar olimpiai kerettag edzőtáborozik a távol-keleti szigetországban, mi több, Ungvári Miklós és Bejczi Zsuzsa egészen hosszú időt tölt az "őshazában”. Utóbbi az Európa-bajnokság után egy kicsit eltűnt szem elől, a tavalyi budapest junior Európa-bajnokság aranyérmese ugyanis alaposan feltérképezte a jövő évi olimpiai kvalifikációs világbajnokság helyszínét. Bejczi Zsuzsa az oszakai tatamin és az edzőtermeken kívül egyaránt meghódította a vendéglátókat, néhány nap után már autóbuszos utazást szervezett a később érkező csapattársak részére a fukuokai dzsúdóversenyre…