Vége a karácsonyfadivatnak

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2002.11.03. 20:31
Címkék
Miközben a csapat javában készülődött idei legfontosabb vizsgájára, a VfB Stuttgart elleni UEFA-kupa-csata első meccsére, a Ferencváros történetének egyik legjelentősebb üzleti szerződését írta alá Szeiler József, az FTC Labdarúgó és Sport Kft. ügyvezető igazgatója és Sugár András, a Westel Mobil Távközlési Rt. vezérigazgatója. A két évre szóló főtámogatói szerződés az első nagy lépés lehet abban a tekintetben, hogy a Ferencváros üzletileg is versenyképessé váljon az európai középkategóriás klubokkal.
Sugár András és Szeiler József (jobbra) aláírása egy új fejezet kezdete lehet a ferencvárosi futball történetében (Fotó: Farkas József)
Sugár András és Szeiler József (jobbra) aláírása egy új fejezet kezdete lehet a ferencvárosi futball történetében (Fotó: Farkas József)
Sugár András és Szeiler József (jobbra) aláírása egy új fejezet kezdete lehet a ferencvárosi futball történetében (Fotó: Farkas József)
Sugár András és Szeiler József (jobbra) aláírása egy új fejezet kezdete lehet a ferencvárosi futball történetében (Fotó: Farkas József)
Sugár András és Szeiler József (jobbra) aláírása egy új fejezet kezdete lehet a ferencvárosi futball történetében (Fotó: Farkas József)
Sugár András és Szeiler József (jobbra) aláírása egy új fejezet kezdete lehet a ferencvárosi futball történetében (Fotó: Farkas József)
– Önnek eddig is harminccal kezdődött a telefonszáma. A jövőben minden Fradi-futballistát ezen a hívószámon keressünk majd?
– Az október utolsó előtti napján megkötött megállapodásnak lesznek olyan részei, amelyek személy szerint is érintik a szakmai stáb tagjait, a labdarúgókat és a sportvezetőket, mint amikor mondjuk egy autós céggel szerződik a kft. – mondta Szeiler József. – Ennek a pontos részleteit a következő időszakban dolgozzuk ki, merthogy a szerződés hivatalosan január elsejétől él. A fő paraméterekben természetesen már megállapodtunk, így többek között az is eldőlt, hogy kétezerháromtól a hazai bajnoki és kupatalálkozókon, a kötelező emblémákon túl, gondolok itt például a Borsodi Liga logójára, a mezeinken csakis a Westel hirdetését láthatják a szurkolók.
– Vége tehát a mifelénk oly jellemző, magunk között szólva viszont nem igazán ízléses "karácsonyfadivatnak”, amikor a játékosok afféle mozgó hirdetőtáblákként szaladgáltak a pályán?
– Ez az állapot januártól megszűnik, és feltételezem, ez a drukkereink egyetértésével is találkozik majd, hiszen szívesebben vesznek meg maguknak egy küllemében is elegáns mezt. Hozzáteszem, a korábbi állapot oka sem az volt, hogy a Fradi vezetőiből hiányzott a szépérzék; a gazdasági kényszer vitt rá minket, miként más klubokat is, arra, hogy minden eladható négyzetcentimétert értékesítsünk.
– Mit szóltak a dresszek letisztításához az eddigi mezszponzorok?
– E lépés érdemben két céget érint, az Avist és az Arany Ászokot. Az előbbi tulajdonosa, Bognár Gyula maga is ősfradista, és mikor egyeztettünk, a legőszintébb barátsággal gratulált, és semmiféle akadályt nem támasztott. Hasonlóképpen korrekt és megértő partner az Arany Ászok is, amely nemcsak a Ferencváros, de az egész magyar labdarúgás nagyvonalú támogatója. Igyekszünk olyan ellentételezést ajánlani e két partnerünknek, hogy ők is elégedettek legyenek.
– S mi lesz a nemzetközi kupaösszecsapásokon a mezeken látható Axa-hirdetés sorsa?
– A biztosítótársasággal az egyezség erre az évadra szól, de ha tavasszal még versenyben lennénk az UEFA-kupában, velük is leülnénk tárgyalni a folytatásról.

Most sem dőlnek hátra

– Az a hír járja, a Westel-megállapodás javarészt annak köszönhető, hogy a ferencvárosi futball-kft. többségi tulajdonosa, a Fotex Rt. remek üzleti kapcsolatokat ápol a mobilszolgálatatóval…
– Nincs ezen mit titkolni, ebben az információban sok az igazság, de hadd tegyem hozzá: önmagában a két vállalat jó viszonya kevés lett volna a szerződéskötéshez. Ehhez az is kellett, hogy a Fradinál pozitív imidzsváltás induljon el, aminek a lényege, hogy szeretnénk a céget európai szintű sportvállalkozássá fejleszteni. Egyébként már tavasszal köttetett egy kisebb léptékű megállapodás a Westellel, így a mobilszolgáltató például hirdetett a Fradi Tv-ben és partnerünk volt az sms-játék lebonyolításában is.
– Annyi viharos hónap után tehát, amikor még a Fradi túlélése volt a tét, most végre hátradőlhet?
– Szerintem, ha ezt megtenném, másnap már nem kellene bemennem dolgozni… De komolyra fordítva a szót: ez a megállapodás tényleg mérföldkő az FTC életében, ám túl a konkrét anyagi segítségen olyan üzleti üzenete is van, ami, reméljük, újabb neves és sikeres cégeket győz meg arról, hogy mifelénk is érdemes és hasznos a futballba invesztálni, s ezen belül is a Ferencvárost támogatni. Egy fontos, mondhatni historikus jelentőségű lépésen vagyunk túl, de hangsúlyoznám, még csak az út elején járunk, hiszen az európai középkategóriás klubok költségvetése tíz-húszszorosa a miénknek, van tehát még teendő bőségesen. Három-öt év alatt kívánjuk utolérni a kontinens középmezőnyét, már ami a financiális versenyképességet illeti.
– Bár mifelénk nem illendő a pénzről beszélni, legalább a kérdés hadd hangozzék el: mindehhez mennyivel járul hozzá a Westel?
– Jól sejti, a konkrét számadatok nem publikusak, de azért azt tudni kell, hogy itt nem csupán egyszerű pénzátutalásról van szó, mert például olyan közös marketingterveken dolgozunk, amelyek megvalósítása további hasznot hozhat mindkét fél számára.
– Akkor maradjunk annyiban: a jelek szerint tartható lesz az a futball-kft. júliusi taggyűlésén megfogalmazott terv, hogy a társaság idén már nyereséges legyen.
– A pénzügyi mutatóink kedvezően alakulnak, és reményeink szerint pozitív lesz a mérlegünk.

Elégedett UEFA-ellenőr

– Csak a kíváncsiskodók megnyugtatására: ha tényleg részvénytársasággá alakul a kft., amiről júliusban megint szó volt, a pénzügyi mérleg adatai úgyis időről időre nyilvánosságra kerülnek majd.
– Persze, hisz az rt. működésének egyik alapfeltétele, hogy a részvényesei számára átláthatóan alakuljanak a pénzügyei. Mi azt szeretnék, ha azt a Magyarországon és a határon túli területeken élő, a becslések szerint két és fél millió szurkolót, aki a Fradiért rajong, bevonhatnánk a cég pénzügyi életébe, azaz nyilvános társaságként kívánjuk majd működtetni az rt.-t. A tőzsdei bevezetés időpontjáról most még korai lenne beszélni, de az a szándékunk, hogy ez minél hamarabb megtörténjen.
– Még egy szó erejéig visszatérve a Westel-szerződésre. A megállapodást egy magatartási kódex egészíti ki, amely kitér a sportolók mellett az úgymond "más résztvevőktől elvárható, a pályán és azon kívül követendő normarendszerre is”. Nem állt égnek a haja, amikor megtudta, hogy egy nappal a szerződéskötést követően máris rendőrroham indult a Fradi-szurkolók ellen?
– Az említett eset a Stuttgart-meccs után, már az utcán történt, és bár hiteles információim nincsenek az esetről, ezzel együtt gondolom nem kell hangsúlyoznom: csöppet sem boldogított a hír. Annak viszont örültem, hogy a mérkőzés rendben lezajlott, az UEFA ellenőre is elégedetten távozott, talán egyetlen füstbomba akadt, aminek működésbe hozatalát a jegyzetfüzetébe felírhatta. Ahhoz képest, mennyi gondunk volt előzetesen például azzal, hol is helyezzük el a német vendégeket, nyugodalmas esténk volt. Nem is beszélve arról, milyen balhék vannak az UEFA szigora ellenére a kontinens nyugati felén is, vagyis mostanság nem kell szégyenkeznünk.
– Úgy rémlik, az AEL Limassol elleni meccset követően ötezer, a Kocaelisporral vívott találkozó kapcsán pedig tizenkétezer svájci frankra büntette az UEFA a Fradit.
– Ez igaz, de azért az is tény, hogy nem tömegverekedések miatt kellett a pénztárcába nyúlnunk, hanem rakéták és petárdák fellövése okán, illetve azért, mert a törökök elleni meccs második félidejét a füstbombák miatt csak kisebb késéssel lehetett elkezdeni. Félreértés ne essék, minden ily módon kiadott svájci frank kidobott pénz, de ez az UEFA-tól kapott összegnek csak elényésző része, és meg egyszer mondom, nem randalírozások miatt rótta ki ránk a szövetség. Visszatérve a magatartási kódexre: ennek az etikai-magatartási szabályrendszernek a lényege éppen az, hogy a futball a jövőben a futballról szóljon, és visszatérhessen az oly sokat emlegetett családias hangulat a pályára, a lelátókra. Ehhez a játékosok is nagyban hozzájárulhatnak, mondjuk azzal, hogy nem hergelik a szurkolókat, azaz viselkedésükkel nem ártanak sem a Fradi, sem üzleti partnerei jó hírének. Megjegyzem, ilyesfajta problémánk mostanság nem akadt, úgyhogy mindezt tényleg csak a példa kedvéért említettem.
– A kellemes időtöltésnek azonban nemcsak az a feltétele, hogy az embert ne vágják fejbe a lelátón, az is lényeges volna, hogy a környezet kulturált legyen. Egy, a Stuttgart-meccsre négyezer forintért jegyet váltó drukker panaszolta, hogy például a mosdókban botrányos állapotok uralkodtak.
– A Ferencváros évente hozzávetőleg negyvenmillió forintot áldoz arra, hogy a futballcsapat az Üllői úti stadiont használhassa; a jegybevétel huszonöt százaléka a létesítményt működtető céget illeti. Elvárható lenne, hogy ennyi pénzért tisztán tartott stadionba érkezhessenek a vendégeink. Már csak azért is, mert szerte Európában az a gyakorlat, hogy az adott klub ingyen vagy jelképes összegért használja a helyi arénát, a pálya fenntartása az önkormányzat vagy az állam feladata. Mi az említett összeg mellett még egyszer annyit adunk ki biztonsági célokra, vagyis a költségvetésünk több mint tíz százalékát arra költjük, hogy egyáltalán hazai meccseket játszhassunk. Sokat vitáznak manapság is az állam szerepvállalásáról; szerintem az egyik lehetséges módja ennek az lenne, ha a kormányzat a létesítmények működtetésével segítené a klubokat, vagy pedig a rendőrség nem számlázná ki a csapatoknak a meccsbiztosítással töltött óráit. A Kocaeli elleni kinti visszavágónkra ötszázhetvenöt rendőrt vezényeltek ki vízágyúkkal, páncélozott járművekkel, ami a török klubnak egy vasába sem került…
– Ha már a pályakérdés szóba került: az új sportminiszter Jánosi György össztüzet zúdított elődjére a rekonstrukciós program költségeinek "alultervezése” okán, és azt is elfogadhatatlannak mondta, hogy a Fradi-pálya nem került be az első körben újjáépítendő arénák közé. Mostanság azonban nagy a csend, nyoma sem látszik a munkáknak…
– Mi is csak annyit tudunk, hogy a tavasszal várhatóan elkezdődik az átépítés. Két terv létezik, egy huszonötezer férőhelyes és egy ennél nagyobb, multifunkcionális létesítményre.
– Mennyi mostanság az átlagnézőszám az Üllői úton?
– A nemzetközi eseményeket is ideszámítva nyolcezer körüli, ami emelkedő tendenciát jelez az érdeklődés idehaza általában tapasztalható csökkenése közepette. Persze, akkor lennék boldog, ha a duplája lenne a nézőszám, de ehhez az is kell, hogy a stadion egy egész családnak kínálhasson szórakozást. Legyenek éttermek, boltok a pálya mellett, ahol esetleg azok a hölgyek is kellemesen eltölthetik az időt, akik a párjukat elkísérnék, de a futball iránt kevéssé érdeklődnek.

Félhet a Stuttgart is

– Azért nem morogtak a szurkolók, hogy az UEFA-kupa-visszavágó miatt a hétvégére Fradi-meccs nélkül maradtak?
– Ilyen panaszt nem hallottunk. Azt azért látni kell, hogy a válogatottban is érdekelt kulcsembereink négy fronton álltak helyt az elmúlt időszakban, azaz muszáj ésszerűen gazdálkodni az erőnkkel. Tudom, a Stuttgart játszott illetve játszik a Leverkusennel, de ha nincs a keddi Magyar Kupa-találkozó a Pápával, akár mi is pályára léphettünk volna a Kispest ellen. Így viszont bölcsebbnek látszott elhalasztani a mérkőzést, amihez a Honvéd korrekt partner volt. Az egész magyar labdarúgás érdeke szerintem, hogy az egyetlen állva maradt honi kupacsapatnak lehessen továbbjutási esélye.
– És van?
– Ahogy mondani szokták, a nulla–nulla a legjobb döntetlen. Sajnálom persze, hogy a ziccereink kimaradtak, mert ha csak a legígéretesebb lehetőségeinket Tököli Attila vagy Gera Zoltán révén gólra váltjuk, óriási sanszunk lehetne a továbblépésre. Így nem javultak, igaz, nem is romlottak az esélyeink, de azért továbbra is a VfB a favorit. Ám manapság a Ferencváros szakmailag van már olyan erős, ütőképes csapat, hogy még egy Bundesliga-alakulat sem mehet biztosra ellene…


Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik