Pénteken este a londoni Crystal Palace-ban végre létrejött a nagy találkozó. A 100 méter olimpiai bajnoka, az amerikai Marion Jones és a világbajnoki cím védője, az ukrán Zsanna Pintuszevics az idén először versenyzett egymás ellen.
Félix Sánchez ismét nyert 400 gáton
Félix Sánchez ismét nyert 400 gáton
A viadal előtt mindketten arra hívták fel a figyelmet, hogy bár ők a legjobbak az idén (is), a küzdelem nem csak köztük zajlik, másik hat atlétanő is lesz a mezőnyben. A pályán aztán Jones a vártnál biztosabban előzte meg a rosszul rajtoló Pintuszevicset, és 10.97 mp-cel is fölényesen lett első. A férfiak hasonló távján Dwain Chambers júniusi két sikere után ismét legyőzte a világcsúcstartó amerikai Maurice Greene-t. A brit Európa-bajnok egyedül futott 10 mp-en belül, 9.98-cal nyert, olimpiai és világbajnok riválisa csak harmadikként ért célba honfitársa, Tim Montgomery mögött.
Kétségtelenül a fentiek voltak az est első számú sztárjai, de rajtuk kívül is jó néhány világnagyság indult a Grand Prix-viadalon. Az első számban a 400 méteres gátfutásban a világranglista vezetője, a dominikai Félix Sánchez és az idén régi formáját megtaláló francia Stéphane Diagana csapott össze. Legalábbis erre számítottak a nézők. Sánchez kiválóan is kezdett, Diagana kevésbé. A dominikai már féltávnál befogta az egy pályával előtte rajtoló franciát, ám az erősen kezdő amerikai James Carterrel csak a lépést tudta tartani. A hajrájáról híres Diagana ezúttal az utolsó százon sem remekelt, a két másik futó viszont egyszerre haladt át a célvonalon. Közöttük csak a célfotó tudott dönteni, egy századmásodperccel Sánchez javára.
A férfi nyolcszáz szenzációja Jurij Borzakovszkij taktikája volt. Az oroszok kiválósága korábban legalább ötszáz méterig a mezőny végén futott, s onnan tört előre. Ezúttal már a rajt után beállt az iramot diktáló kenyai David Kiptoo mögé, s innen próbálta védeni pozicióját. A "nyúl” hatszáznál kiállt, ám Borzakovszkij nem az időre figyelt. Csupán annyit adott ki magából, amennyi ahhoz volt szükséges, hogy támadóit visszaverje. Brigitte Foster meglepte Gail Deverst és Glory Alozie-t, a jamaicai futónő kiválóan rajtolt a 100 méteres gátfutásban, s az amerikai Devers hiába küzdött, nem tudta befogni. Európa-rekordot szeretett volna dönteni ezen az estén ötezer méteren Gabriela Szabo, de a rendkívül színvonlas versenyen végül a második helyre szorult. A román atlétanő szokásához híven közvetlenül az iramot diktálók mögött futott. Meglepetésre a spanyol Marta Dominguez már az első körökben leszakadt, az ír Sonia O‘Sullivan pedig csak a táv harmadáig bírta a kemény tempót. Az ugyanis világcsúcsiram volt. Ám csak 2500 méterig. Attól kezdve minden kör kicsit lassabb volt, s Szabo nem tudta lerázni az etióp Berhane Aderét. Először nyolcszázzal a cél előtt próbált megszökni tőle, aztán a csöngőnél váltott iramot, ám nem volt sikeres. Sőt, Adere kétszázzal a cél előtt könnyedén lépett el mellette. A győztes idő öt másodperccel maradt el a világcsúcstól.
A női távolugrásban Vaszi Tünde remek sorozattal második helyezést szerzett. Európa-bajnoki bronzérmesünk 665 centiméterrel kezdett, másodikra 645 centit teljesített, s harmadikra úgy ugrott 670-et, hogy alig fogott deszkát. Ekkor még vezetett, ám ezután a brazil Maureen Maggi 678-ig repült. Vaszi ezt követően 665-öt, 664-et, majd ismét 670 centimétert ugrott. A 100 méter második előfutamában rajtolt Németh Roland. Európa-bajnoki negyedik helyezettünknek öt olyan ellenfele volt, akinek 10 másodpercen belüli az egyéni csúcsa. Pontosan ennyien voltak nála gyorsabbak, így nem jutott a döntőbe. Győrffy Dóra 1,85 méterrel hetedik lett magasugrásban.