Svédország ellen folytatja a világbajnoki-selejtezőbéli szereplését a magyar válogatott. A szombaton 17 órakor Stockholmban rendezendő mérkőzés előtt több hírünk is van. Nézzük csak: a tegnap délelőtti edzésen Szabics Imrével ütközött Éger László - a debreceni védő szereplése kétséges, agyrázkódása van& A svédek szövetségi edzője, Roland Andersson fogadkozik, hogy 2-1, vagy 3-1-re győznek majd& Az Angliában profiskodó Gera Zoltán boldog, hogy sikeres napok vannak a háta mögött& A magyar szövetségi kapitány, Lothar Matthäus komoly dühkitörésének voltak szemtanúi tegnap a magyar újságírók&
Meghökkentő, sőt megdöbbentő pillanatokat élhettünk át a margitszigeti Thermál Szállóban. Magyar sportújságíró túlzás nélkül hozzászokott már a kudarcokhoz, az élet, és a hazai futball színvonala akár klub-, akár válogatott szinten megtanította erre. Megszoktuk, hogy külföldön szánakozó pillantásokkal néznek ránk, a hazai pálya előnyét élvező kollégák olykor barátságosan hátbaveregetnek bennünket, mondván: ne szomorkodj, pajtás, egyszer még nektek is lehet győzelemre esélyes csapatotok.
Emelkedő hangerő, visszautasított vádak
„Eljött a pillanat, hogy ne türtôztessem tovább magam, mert olyan támadás ért engem és a játékosaimat, amellyel szemben köteles vagyok fellépni!” (Fotó: M. Németh Péter)
Ám az a fajta kritika, amelyet Lothar Matthäus ezen a kedden megfogalmazott, egészen váratlanul ért mindenkit. Zsúfolásig megtelt a szálloda egyik különterme, számtalan tévéstáb és szinte valamennyi fontos, kevésbé fontos lap képviseltette magát, amikor a kapitány egy kérdés - mi a véleménye arról, hogy külföldön szánalmas csapatnak tartják a magyar válogatottat? - után belekezdett… "Eljött a pillanat, hogy ne türtőztessem tovább magam, mert olyan támadás ért engem, és a játékosaimat, amellyel szemben köteles vagyok fellépni! - mondta egyre emelkedő hangerővel Lothar Matthäus. - Az önök egyik kollégája, aki rendszeresen ír a futballról, aki mindig kedvesen, nyájasan beszélget velem, időnként felháborító, már-már becsületsértő írásokkal rukkol ki. Ez már-már személyes ügy számomra, ugyanis az újságíró, név szerint Szöllősi György (a tisztánlátás végett tegyük hozzá: a Képes Sport munkatársa, és aki az MLSZ korábbi sajtófőnöke volt) azzal vádolt meg, hogy én milliókat vágok zsebre, amikor egy-egy magyar futballistát eladnak külföldre. Honnan veszi a bátorságot bárki is effajta gondolatok papírra vetéséhez, nem érzi, hogy mekkora felelősség van a kezében? Hát hová jutott az újságírás színvonala Magyarországon? Hamis állítások közlésével befolyásolja a közvéleményt, hangulatot kelt, ahelyett, hogy segítené a munkánkat, hiszen azért dolgozunk, hogy örömük legyen a válogatott futballjában a szurkolóknak. Erre jön egy ilyen szemtelen fiatalember, akinek a jelek szerint gondja van saját magával is. Arról is szót kell ejtenem, hogy kritizálnak a keret összeállítása miatt. Kérdem én, kilenc hónappal ezelőtt ki gondolta volna, hogy Torghelle Sándor Európa egyik legerősebb bajnokságában szerepel majd, s rengeteg pénzt hoz klubjának? Igenis kísérletezni kell, és meg kell adni a lehetőséget a fiataloknak, vagy épp az olyan idősebb futballistáknak, mint az úgyszintén kritizált, és az újságírók által a nemzetközi futballra alkalmatlannak mondott Tóth András, aki akkor állt helyt címeres mezben a németek ellen, amikor kevesen vállalták a szereplést.…"
Szavazás
---- Ültünk csendben, és néztünk magunk elé. Persze csak néhány pillanatig, hogy aztán előbb mocorogni, később beszélni kezdjen mindenki a teremben, hiszen éreztük valamennyien, meglehetősen sajátságos pillanat részesei lehettünk, magyar újságírót, kapitányt, vagy bármilyen edzőt nagy nyilvánosság előtt még soha sem osztottak ki ennyire, mint tette azt Lothar Matthäus. Valamennyiünkben felmerült a kérdés: meddig terjed a kapitány "fennhatósága", meddig szólhat bele a kritika keménységébe? Nem félrevezető-e számára is, hogy egyetlen, hosszabb cikkből kiragadott félmondat alapján megfellebbezhetetlen véleményt alkosson? Válasz - egyelőre - nincs. Lothar Matthäus a sajtókritikán túl a svédek elleni mérkőzéssel kapcsolatban azt mondta: ő biztos abban, olyan ütőképes csapatot küldhet pályára Stockholmban, amelyik gárda a győzelem reményében mérkőzhet. Ami afféle ráadásként kiderült még: a Hertha BSC-ben profiskodó Dárdai Pállal külön is beszélgetett a kapitány, fátylat borítottak a múltra, és így a nagy munkabírású, remek adottságú, a csupaszív játékáról ismert futballista ismét fontos szerephez juthat a nemzeti csapatban.
Pokoli nehéz meccs vár majd a mieinkre
Kell is az erő, az elszántság. Abban ugyanis egyetértett mindenki, pokoli nehéz meccs vár a mieinkre, ám ha az eddig lejátszott világbajnoki selejtezők négy félidejéből az utolsót, azaz az izlandiak elleni második 45 percet ismétli meg a csapat, akkor sikeres túra lehet ez. Hajtani kell kifulladásig. A vereség szót most már ne csak babonából felejtsük el szombatig…
Válasz - hét mondatban
"A Képes Sportban Lothar Matthäus sok döntését kritizáltuk, de ő tudja a legjobban, hogy a profifutballnak ez elválaszthatatlan része - reagált a kapitány által megnevezett újságíró, Szöllősi György. - Mivel nem tudjuk bizonyítani, azt egyszer sem állítottuk, hogy üzletel a játékosokkal. Azt visszautasítom, hogy tőlem óvja a csapatát Lothar Matthäus, mert az általam többnyire jól ismert és tisztelt játékosait soha sem bántottuk, egyedül az ő és menedzsmentje döntéseit kritizáltuk, s véleményünket fenntartjuk. Úgy érzem, hogy a kapitány elterelte a figyelmet az előtte álló igen nehéz feladatról. Bár ő magyarellenesnek mondott engem, fölösleges bizonygatnom, hogy a stockholmi győzelem a játékosoknak és nekem is többet jelentene, mint neki. Nem pénzben, persze. Nagyon szurkolok a csapatnak."
Szavazás
---- Az elkövetkezendő napokban a Svédországban élő elismert futballszakember, Móré Imre lesz segítségünkre abban, hogy minél jobban megismerhessük a magyar válogatott soros vb-selejtezőbeli ellenfelét. Az európai topválogatottak sorába tartozó Svédország nemzeti tizenegyénél Lars Lagerbäck munkáját - az Eb után visszavonult Tommy Söderberg helyett - Roland Andersson segíti. Nos, Roland Anderssonnal kapcsolatban külön érdekesség, hogy a válogatott edzője Móré Imre egyik nagy felfedezettje - a magyar tréner annak idején a negyedosztályból hozta fel a Malmö FF-be a hajdani profit. Nézzük, hogy a tanítvány miről beszélt a mesternek a svéd-magyar vb-selejtező kapcsán. - Mit tudnak a magyarokról? - Nagyon jól ismerjük a magyarokat, egyik kémünk, a válogatott mellett dolgozó állandó megfigyelő, Thomas Lyth az utolsó négy mérkőzésüket látta, és videofelvételekről is elemeztük Lothar Matthäus csapatát - mondta Roland Andersson. - Külön figyeltünk a West Bromwichnál profiskodó Gera Zoltánra. Az ő góljai és passzai önmagukért beszélnek. A magyar csapat közvetlen védelme nem erős, és mi a támadó futballunkkal biztosan feltörjük a széleken az ellenállását. A jobb oldalon a svéd futball egyik nagy tehetsége, Christian Wilhelmsson a villámgyors elfutásaival biztos megzavarja az ellenfél védőit, továbbá a középpályánk a magyaroké fölé nő, hiszen ezen a poszton játszik a világ egyik legjobbja, az Arsenal csillaga, Fredrik Ljungberg. - Hogyan készülnek a magyarok elleni mérkőzésre? - Kedd délután már edzettünk a meccs színhelyén, a Rasunda-stadionban. Szerdán és csütörtökön délben lesz gyakorlás, amelyet taktikai értekezlet követ. Péntek délután a Scandic Star Hotelben lesz a sajtókonferencia, utána már teljes magányban készülünk a szombati nagy mérkőzésre. - Azt mondja: nagy mérkőzés. Milyen eredményt várnak a magyarok ellen? - Nyilvánvaló, itthon győzni szeretnénk. Szerintem kettő egyre vagy három egyre nyerünk. ---- Nézzük, mire kell figyelniük a magyar csapat pályán lévő tagjainak a stockholmi vb-selejtezőn:
Anders Svensson a tizenhatoshoz közeli, avagy az összekötőposztokról belőtt szabadrúgásaira. Olaf Mellberg és Johan Mjällby fejeseire, amikor szabadrúgást vagy szögletet kap a svéd válogatott. Henrik Larsson és Zlatan Ibrahimovic mind a földön, mind a levegőben életveszélyes a tizenhatoson belül. A 33 éves Johan Mjällby várhatóan a középhátvéd posztján játszik majd, ő nem a gyorsaságával tűnik ki, viszont kitűnően helyezkedik, a fejjátéka ragyogó, kemény, erős az akarata és az egész csapatot a vállára tudja venni. Szimpatikus futballista, nem véletlenül nevezik a társak is "Kungnak", azaz "Királynak".