ESEMÉNYDÚS NYÁR
Nem volt izgalommentes a nyár a másodosztályú labdarúgást figyelemmel kísérők számára. Új csapatok alakultak, többen visszaléptek, és még egy – utólag tét nélküli – osztályozót is lejátszottak a holtszezonban.
A tavaszi idényben a nagy kérdések a tabella elején korán eldőltek, a DVTK páratlan menetelésének köszönhetően három fordulóval a zárás előtt megnyerte a bajnokságot – így a véghajrában az alsóházra terelődött a figyelem. Öldöklő harc folyt a bentmaradásért, fordulókon keresztül három-négy csapat állt azonos pontszámmal, és végül – az élvonalbeli MTK kiesése, így NB II-es csapatának másodosztályból való távozása miatt – a Bőcs Sport és az Orosháza kényszerült búcsúra, a Hajdúböszörmény pedig osztályozóra. Utóbbi aztán okafogyottá vált, amikor kiderült, hogy létszámgondok miatt a kiesett összes (!) csapatot felkérték az NB II-es indulásra; ha ezt tudják az érintettek, talán nem is hajtanak annyira a hajrában...
„Eltűnt” a mezőnyből két csapat: a Hajdúböszörmény és a Makó az anyagiak teljes hiánya miatt lépett vissza az NB II-es szerepléstől, végül így kerülhetett a képbe az utolsó helyen végző Bőcs Sport. Tóth László együttese azonban ekkor már csak formailag kötődött a Borsod megyei településhez, ezért a szakember lázas keresésbe fogott, hogy új otthont találjon alakulatának, és ennek eredményeként Balmazújvárosban lesz a következő szezonban másodosztályú csapat. Érdekes módon azonban Tóth László nem tartott a gárdával, hanem Szombathelyen folytatja edzői pályafutását, a Haladás NB III-as csapatának trénereként.
Makón lehetetlenné tette a folytatást a fuldokló pénztelenség, Kolozsvári János edző a hírek szerint a tél óta nem kapott fizetést, és a játékosoknak is jelentős összeggel tartozott a vezetőség. Erről értesülve Csongrád megyében, felsőbb szinten egy új szegedi csapat indításáról kezdeményeztek tárgyalásokat, amelyek végül eredményre vezettek: Szeged 2011 néven új csapat létesült, és a Makó FC jogán indul az NB II-ben. A makóiak pedig a KITE-Szeged jogán vágnak neki az NB III-nak.
A FELJUTÁSRA ESÉLYESEK
Az előző szezonban a bajnoki címért is versenyben volt a Mezőkövesd-Zsóry, amely az átigazolási időszakban tovább erősödött. Az ezüstérmes pozícióban végző együtteshez érkezett a Bőcstől Andrei Stefan Enescu és Ur László, Kazincbarcikáról Lipusz Norbert, a Videotontól Olasz Dénes, Paksról Palásthy Norbert, Egerből Zováth János és Hamar Ádám. Bár a kövesdiek nem mondják ki, hogy a bajnoki cím a céljuk, a rendezett anyagi háttér és a helyi összefogás arról árulkodik, ebben a szezonban nagyon merész céljaik lehetnek (a mezőkövesdi csapat terveiről, felkészüléséről helyszíni riportot is olvashat).A korábbi NB I-es futballista, Vojtekovszki Csaba távozott a sportigazgatói posztról, és a jövőben Simon Antal munkáját másodedzőként az Egri FC-nél segíti.
Az élvonalból kiesettSzolnoki MÁV nagy valószínűséggel az élcsapatok közé tartozik majd, bár a nyáron jelentős változások történtek a klubnál – minden szinten. Hosszú évek után Ferencz Gábor elnök átadta a stafétabotot Nyerges Zsoltnak, az új tulajdonos a Váccal labdarúgóként NB I-es bajnoki címet szerző Romanek Jánost ültette a kispadra, és főképp szolnoki, vagy környékbeli illetőségű játékosokat szerződtetett. A régiek közül csupán Antal Gábor, Balogh Pál, Lengyel Béla, Rézsó Péter, Szalai Botond és Zsolnai Róbert maradt a klubnál, melléjük a Tisza-partiak visszahozták néhány korábbi labdarúgójukat, többek között a szolnoki nevelésű, de az elmúlt éveket máshol töltő Pintér Lászlót és Ulvicki Mihályt Törtelről, valamint az előző félévet Egerben töltő Mile Krisztiánt. Kecskemétről Tóth Zoltán kapus, Kaposvárról Szepessy Róbert, a Vasastól – kölcsönbe – Mundi Roland érkezett, míg a Videoton NB II-es tartalékcsapatától Kis Róbert és Szeleczki Alex. Balszerencse azonban, hogy az egyik edzésen Zsolnai Róbert keresztszalag-szakadást szenvedett, így a csatárra több hónapos kihagyás vár.
Bár több kulcsjátékosát elveszítette (Holczer Ádám, Bajzát Péter, Andorka Péter, Demjén Gábor, Pákolicz Dávid és Sabin-Cosmin Goia „csomagban” igazolt át Pécsre, Germán Tamás és Horváth Levente Pápára ment), és a korábbiaknál sokkal kevesebb pénzből gazdálkodik a Nyíregyháza Spartacus, a Gálhidi Györggyel a feljutást egyszer már kiharcoló szabolcsi csapatot nem szabad leírni. Éppen a visszatérő edző személye miatt (a BKV Előréhez már elígérkező, de aztán a Szpari ajánlatát elfogadó Gálhidi hároméves szerződést írt alá), aki rendkívül közkedvelt a városban, és ismerős közegben dolgozhat. A távozókat pótlandó Kovács Ádámmal három-, Mészáros Márkkal és Murányi Kristóffal kétéves szerződést kötött a klub, valamint Rompos József is a Spartacust választotta. Visszatért a gárdához két légiós, Milan Davidov és Dejan Vukadinovics, illetve Lavrencsik, valamint Suici is megállapodott a piros-kékekkel. Rajtuk kívül még két-három játékossal erősíthet a klub, és a belőlük, illetve a maradó, saját nevelésű fiatal futballistákból összegyúrt együttes harcban lehet a dobogós helyezésekért.
STABILIZÁLÓDÓ KÖZÉPMEZŐNY
A középmezőnyt a tavalyinál több csapat alkothatja, hiszen sok együttes között nüansznyi különbség van, és a pillanatnyi forma dönt majd a helyezésekről.
Békéscsabán együtt tartották a tavaly hatodik helyen végző keretet, bár támadóposzton (Csák Zoltán, Gajda István távozásával) meggyengül az együttes, végül Dan-Alexandru Leucuta, Jimmy Jones Tchana és Fülöp Tibor érkezésével ez a sor is rendben lehet. Pásztor József vezetőedző személye garancia a hasonlóan sikeres szereplésre, sőt a lila-fehérek előrelépése is könnyen elképzelhető. Hát még ha az NB II-ben tavasszal bemutatkozó, csodagyerekként elkönyvelt 15 éves Viczián Ádámnak nem lesznek térdproblémái...
Öt kulcsjátékosát is „elveszítette” a Dunakanyar-Vác, viszont megtartotta edzőjét, az előző szezon legjobb trénerének választott Szabados Györgyöt. A váciak csak alacsonyabb osztályból igazoltak, Héger Ádám, Jámbor Csaba, Andrejcsik Ádám a Kaposvölgye VSC-től érkezett, Berki István Szombathelyről, az Illés Akadémiáról, Lovrencsics Balázs Gödöllőről, Gulyás Gábor Egerből jött, míg Borszéki Csaba másfél éves kihagyás után csatlakozott ismét a kerethez. A dobogó az idén merész célnak tűnik, de a középmezőny elején ott lehet az együttes.
Mátyus János alakulata, a REAC rendkívül nehéz szezont tudhat maga mögött, amelynél csak jobb jöhet – vélekednek egyöntetűen a rákospalotai vezetők, akik továbbra is bíznak a fiatal edzőben. A kapus Somogyi Csaba Angliába, a Fulhamhez szerződött, a helyére Kunsági Roland érkezett a Bp. Honvéd NB II-es tartalékcsapatától. Sós Márkó szintén a Honvédtól, Kornis Attila az MTK-ból jött, Szabó Zsolt Pápáról tért vissza, Czimmerman Patrik Újpestről, Kiss Károly Vecsésről, míg Ködöböcz Csaba Tatabányáról csatlakozott a palotaiak keretéhez.
Üde színfoltot jelenthet az újonc Egri FC, amely gyakorlatilag teljesen új kerettel vág neki a bajnokságnak. Az eddigi tulajdonos URFA-val együtt Jászapátira távozott öt kulcsjátékos, Bardi Gábor, Kiskapusi Balázs, Kotula László, Somodi Krisztián és Vén Gábor. A bizonytalan helyzet miatt sokáig nem tudtak igazolni az egriek, de az utolsó pillanatokban – az időközben színre lépő új tulajdonosnak, Jámbor Jánosnak köszönhetően – 11 labdarúgó érkezett. Balog Zsolt és Fürjes Ádám a Vasastól, a volt váci Benke Viktor Angliából, Bíró Péter Pápáról, Bojtor László Vecsésről, Farkas Ádám és Koós Gábor Budaörsről, Horváth Zoltán Cigándról, Katona Attila Siófokról, Sallai Balázs Szigetszentmiklósról, Sztankó Gábor Vácról csatlakozott a kerethez, amelyet az ex-szolnoki tréner (egykori egri labdarúgó), Simon Antal edz. Rajtuk kívül érkezhet még Urbán Gábor az MTK-tól, Montvai Tibor Paksról, és a legújabb hírek szerint a tavaszt Kecskeméten töltő Preklet Csaba is, aki az olasz Reggina kölcsönjátékosaként futballozott a KTE-ben.
Kazincbarcikáról is rengeteg, szám szerint húsz játékos távozott – többségük alacsonyabb osztályba kölcsönbe –, és tizenegy labdarúgó érkezett. A legnagyobb fogás Komlósi Ádám, aki a nyár elején bejelentette visszavonulását, augusztusban mégis a folytatás mellett döntött, és egy évig segíti nevelőegyesületének csapatát. Rajta kívül Mezőkövesdről Bene Attila, Kovács Bence és Toplenszki Szabolcs érkezett, a védelem bal oldalára a legutóbb Budaörsön futballozó Horváth Szabolcs jött. Dávid Zoltán Tiszaújvárosból tért vissza az együtteshez, míg a kapus Szabó Ádám Zalaegerszegről érkezett. A kameruni Simon Pasteur és az elefántcsontparti Cheick Youssouf Konate a Bőcstől szerződött Barcikára, Horváth Bence és Nyitrai Dávid az utánpótlásból került fel véglegesen a felnőtt csapathoz. Ez a névsor garanciát jelenthet az erős középmezőnybeli tagságra.
Cegléden a sikeres tavaszi hadjárat után – amelynek során 25 pontot gyűjtött az együttes, ezzel „csont nélkül” bentmaradt – gyökeres változások nem történtek a keretben. Öten érkeztek, Kása Tibor Örkényből, Markó Ádám Győrből, Robson de Sousa és Farkas István Kecskemétről, éskölcsönjátéka utánvisszatért a Kaposvölgyétől Szilasi Milán. Ványi Zsolt vezetőedző személye garancia arra, hogy a tavalyinál nyugodtabb szezont fusson a gárda, és a mezőny első felében végezzen.
Az újonc Balmazújváros teljesen „sötét lónak” számít. Arany László lett az új trénere a Bőcs jogán induló egyletnek, Pajkos János pedig tanácsadóként vállal szerepet a csapat életében. A játékoskeretet a tavalyi balmazújvárosi labdarúgók alkotják (az NB III Mátra csoportjában az Egri FC mögött második lett a csapat), ez kiegészült az ex-bőcsiekkel, illetve hozzájuk csatlakozott Siófokról Szalma Pál kapus és Ludánszki István, Hajdúböszörményből Kiss László és Papp Ferenc, valamint a DVSC-ből kölcsönben Oláh Gergő.
A szintén újoncként rajthoz álló Szeged 2011 magja a tavalyi, harmadosztályú KITE-Szeged játékosaiból és a Makó FC legjobbjaiból (Podonyi Norbert, Tóth Imre, Puskás Csaba, Magyar György, Czirbus Gábor) áll össze, valamint a REAC-tól Bubori Kornél, Vecsésről Radnai György érkezett, a Tisza Volán SC-től pedig Kazi László és Vágó Andor. A tréner a makóiakkal sikeres éveket maga mögött tudó Kolozsvári János lett. A csapat célja a 8–12. hely valamelyikének megszerzése, ez az első évben reálisnak tűnik, de az összeszokottság hiánya miatt a rajtnál könnyen beragadhat az együttes.
A DVSC-DEAC várható teljesítménye nagyban függ a visszajátszóktól. Érdekesség, hogy tavaly Kondás Elemérrel sokáig a kiesés ellen küzdött a gárda, amikor viszont az edző a nagycsapathoz került, a tartalékegyüttes is elkezdett szárnyalni az új trénerrel, Fórián Zsolttal.
AKIK BAJBAN LEHETNEK
Nem vár könnyű szezon az NB I-es klubok második csapatai közül a Budapest Honvéd MFA-ra, amely az előző idényben még a Nyugati csoportban szerepelt. A kispestiek NB II-es együttesének elmúlt évekbeli körülményei nem voltak éppen a legjobbak, és ez a csapat teljesítményén is meglátszott. Az idén sem várható jelentős javulás, bár az pozitívum, hogy a külföldiek helyett ismét a magyar tehetségek kaphatnak szerepet a csapatban, és újfent a Magyar Futball Akadémia szakmai felelőse, Szalai László vette át a gárda irányítását.
Az Orosháza új trénerrel, Major Lászlóval vág neki az évadnak, ámbár az előjelek nem túl biztatóak. Csak a visszalépések miatt őrizhette meg másodosztályú tagságát a Békés megyei együttes, amely gyengült, miután keretéből távozott Balogh Miklós, Bartyik Norbert, Baranyai Béla és Kerekes István is. Az újonnan érkező fiatalok pedig még rutintalanok, egyedüli tapasztalt labdarúgóként Varga Róbert jött Makóról.
Vecsésen a „szokásos” teljes nyári keretcsere során mindössze öt labdarúgótól nem váltak meg, a meghatározó emberek szinte kivétel nélkül távoztak, érkezett viszont tucatnyi új játékos: Ferencz Dániel a REAC-ot hagyta el a vecsésiek kedvéért, a Budapest Honvédtól kölcsönvették Madar Mátét, Bussy Dávidot és Balázs Bálintot. Kollár Dániel Szigetszentmiklósról jött, Krajnc Balázs és Petruska Csaba Ausztriából tért haza, Jakab Máté a REAC, Kiss Renátó a Ferencváros, Boros Attila az Újpest, míg a kapus Gecse Gyula a Vasas utánpótlásából érkezett Détári Lajos együtteséhez, illetve Lázok Tamás (Gyula) és Nagy Gergő (ZTE) is csatlakozott a kerethez. Nagy kérdés, mire lehet képes az idén 100 éves klub, de várhatóan az alsóházban küzd majd meg a minél jobb pozíciókért.
Az idén még fiatalabb csapattal rajtoló Újpest FC B tavaly is elsősorban Szlezák Zoltán edző munkájának köszönhetően nem került bajba, mivel azonban a nyáron a második együttes legjobbjai felkerültek a felnőttekhez, a lilák a tavalyinál nehezebb szezonra számíthatnak.
AZ 1. FORDULÓ MŰSORA |
Augusztus 20., szombat |
Békéscsaba–Vecsés 17.30 |
Vác–Kazincbarcika 17.30 |
Orosháza–Eger 17.30 |
Mezőkövesd–DVSC-DEAC 17.30 |
Nyíregyháza–Cegléd 17.30 |
Augusztus 21., vasárnap |
Balmazújváros–Honvéd II 17.30 |
REAC–Újpest B 17.30 |
Szolnok–Szeged 17.30 |