Labdarúgás: az MLSZ 8 milliárdot kér a társasági adóból befolyó pénzekből

Vágólapra másolva!
2011.09.15. 15:38
Címkék
A sportági szövetségekhez ma éjfélig lehet benyújtani a társaságiadó-kedvezménnyel kapcsolatos támogatási igényeket. A Magyar Labdarúgó-szövetség összesen ezer pályázatra számít – mondta el Gudra Tamás a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában. Az MLSZ gazdasági igazgatója szerint az eddigi igények alapján, a 2011-es évre jósolt 5-8 milliárdos adótámogatásnál jóval több is befolyhat az öt kiemelt látványsportágba, s ennek az összegnek a 70 százaléka a labdarúgásba áramlik majd.

„Azt tapasztaltuk, hogy az adóbevallások leadási határidejéhez hasonlóan az utolsó pillanatban érkeznek a pályázatok. Eddig alig 100 igény érkezett, miközben éjfélig akár ezer pályázatra is számítunk. Hatalmas igényeket jeleztek előzetesen – fogalmazott az MLSZ-vezető, hozzátéve: nincsen felső limit, viszont nem automatikus a kérések teljesítése sem: vannak, akiket elutasítanak, mások kevesebbet kapnak majd a igényelt összegeknél. – Nagyon szigorú sportszakmai szűrő lesz, az MLSZ hatósági funkciókat is kap a zsűrizéskor."

A szövetségben hónapok óta készülnek a feladatra, a kérések elbírálására és teljesítésére, amely roppant nagy munka lesz a számukra. A szakmai elbírálás alapja tízéves stratégiai koncepciójuk. „Aki abba beleillik, kapni fog, aki nem, az ne számítson pénzre. Nehéz döntések lesznek, s nagyon kevés az időnk" – mondta, megvilágítva egy példával: az utánpótlásnál az ország futballakadémiai térképét veszik alapul, s ahhoz képest juttatnak majd olyan kistérségeknek pénzt, ahol a lefedettség gyengébb.

Gudra Tamás a szakmai elbírálás kapcsán kulcsfontosságúnak nevezte Nyilasi Tibor MLSZ-igazgató és a gyermekfocival foglalkozó szakemberek szerepét a pályázatok kiválasztásánál.

A futballvilágból érkező pályázatok mellett a társasági adótámogatás szabályai szerint maga az MLSZ is beadhat egy átfogó sportági pályázatot a sportkormányzathoz. „Mi már megtettük, méghozzá 8 milliárdos támogatást kértünk a focinak a társaságiadó-felajánlásokból. Ebből 2 milliárdért az amatőr focicsapatok nevezési, részvételi díjait vállalnánk át, fizetnénk nekik vissza 90 százalékban."

A futballszövetség kalkulációi szerint az adótámogatásból érkező milliárdok 60-70 százalékát az öt látványsport közül „a futball fogja felszívni". Ez az MLSZ igazgatója szerint a többiekkel összehasonlítva logikusan következik a sportág népszerűségéből és az igazolt játékosok számából is.

Hogy mennyit kaphat a futball ezekből az igényekből végül, arra Gudra Tamás így válaszolt: „Nincs fék a rendszerben. Ha megfelelnek a pályázatok, a pénzeket meg kell ítélni, bármennyi legyen is. Hogy lesz-e fedezete? Az nem a mi dolgunk, a költségvetésből kieső pénzt az államnak kell fedeznie a szabály szerint."

Ugyanakkor a nehéz gazdasági helyzet okán lát takarékoskodási lehetőséget a rendszerben az MLSZ-vezető, méghozzá a létesítményfejlesztési pénzek terén, „ott valószínűleg az elképzelések töredéke valósul majd meg első ütemben".

Jelezte, hogy a korábbi évek szűkössége után az idén eddig körülbelül 3.5-4 milliárd forint állami pénz került eddig a futballba: akadémiák támogatására, a Bozsik-program felújítására és stadionbiztonsági fejlesztésekre.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik