Hazai pályán kapott ki a címvédő Ferencváros

SZ. NAGY TAMÁSSZ. NAGY TAMÁS
2005.03.13. 14:39
Zöld-fehér idénynyitót rendeztek az Üllői úton, ennek ellenére a győri játékosok meglehetősen furcsa, narancssárga szerelésben futottak ki a pályára. Mindez a hazaiak zöld-fehér mezével és a citromsárga-kék színekben pompázó labdával együtt igencsak kellemes látvány volt a nézőtérről szemlélődő tudósítónak.
Rósa Dénes joggal fogja a fejét, ha belövi a büntetőt, minden másként alakulhatott volna (Fotó: Szabó Miklós)

A felsorakozó labdarúgókat meglehetősen régen láttuk már a televízióban tétmeccsen, annál frissebb emlékeink lehetnek az ünnepélyes kezdőrúgást elvégző sportolókról, a Ferencváros jégkorongcsapatának két kanadai ászáról, Rob Niedermayerről és Jason Strudwickról. A hokisok tegnap győzelemhez segítették saját csapatukat, most jelenlétükkel próbáltak segíteni a klubtárs futballistáknak. Niedermayer lazára is vette a figurát, a szokásos borosta mellett "betörősapkában, napszemüvegben és rövidujjú (!) pólóban várt sorára a kezdőkörben. Megint megállapíthattuk, hogy igazi profik, mindketten mosolyogva tették a dolgukat. Aztán nem sokkal később Alekszandar Bajevszki, a Ferencváros csatára elvégezte az igazi kezdőrúgást is.

Persze jogos lehet a kérdés, hogy miért írtunk a hokisokról ennyit? Nos, a válasz igen egyszerű, de fogalmazzunk finoman: az első félidőben mutatott játék igazán nem hozott lázba senkit. A hazai szurkolókat azért nem, mert bár a Ferencváros jóval aktívabb volt (két meg nem adott gólt is szerzett a fővárosi gárda), de 45 perc után még mindig 0-0 állt az eredményjelzőn, a vendég drukkereket meg azért nem, mert átszervezett csapatuk igencsak harmatos teljesítményt nyújtott. A fiatalokat láthatóan "megfogta" az Üllői úti aréna légköre (bár Priskin kimondottan szép dolgokat csinált), az idősebb, rutinos játékosok pedig eléggé beleszürkültek a mezőnybe. Ami pedig a semleges nézőt illeti, az vagy bosszankodott a helyszínen, otthonülő érdeklődőként pedig lehet, hogy át is kapcsolt valamelyik másik csatornára…

Persze a bíró tevékenysége annál inkább lázba hozta a hazai oldalt, László Csaba vezetőedző például így nyilatkozott a mérkőzés után: "két szabályos gólunkat nem adták meg." Mi, a magunk részéről mindkét esetet szívesen megnéznénk újra az egykor oly népszerű "Bírónak nincs videója" rovatban, a laikus érdeklődő pedig megtanulhatott egy igazi futballista alapigazságot: "Az a gól, amit a bíró megad."

Fordulás után legnagyobb örömünkre kicsit rákapcsoltak a csapatok. Változatosabb, izgalmasabb lett a játék, sőt az 58. percben úgy tűnt, mérföldkő következik a mérkőzés menetében. Büntetőhöz jutott ugyanis a hazai gárda. Rósa Dénes vállalta a végrehajtást, de gyenge lövése Sztevanovics zsákmánya lett. Mint oly sok másik lövés a találkozón, a vendégek szerb légiósa végig magabiztosan játszott. A kimaradt büntető a győri gárdát spannolta fel, egyre többször ugrottak meg a vendégek kontrákból a hazai kapu felé. A hazaiak veszítettek lendületükből, bár így is nagy volt mezőnyfölényük, a mérkőzés statisztikái szerint a találkozó 65 százalékában a fővárosiak birtokolták a labdát.

Közben mindkét mester cserélt, mint kiderült Reszeli Soós István ezzel el is döntötte a mérkőzést. Az persze enyhe túlzás, hogy ezzel, de tény, ami tény: a 86. percben két cserejátékos hozta össze a győriek vezető gólját, Pomper passzából Jäkl volt eredményes. Mint később kiderült, ez volt a győztes gól is, hiszen Szarka játékvezető által előirányzott négy perces hosszabbítás alatt sem történt semmi érdemleges, maradt a meglepetés: a bajnoki címvédő és őszi listavezető Ferencváros az első tavaszi fordulóban hazai pályán kikapott a Győrtől! Mi meg elmerenghetünk egy másik fociközhely igazságán: "A futballban az a csapat nyer, amelyik több gólt lő mint ellenfele."