A sztori már régen nem a labdarúgásról szól - mégis pontosan bemutatja, milyen állapot jellemzi a magyar profifutballt. A Kékfény című televíziós bűnügyi műsor hétfő este terjedelmes összeállításban foglalkozott a békéscsabai csapatot működtető gazdasági társaság ügyével. Arról már lapunkban is beszámoltunk: tavaly év végén a kft. ellen adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda. Az Előre FC Kft. 2002-ben és 2003-ban kikerülte bizonyos járulékok kifizetését, elszámolási előleget adott sportolóiknak, majd könyvelés útján eltüntette azt, ezzel a cseles művelettel mintegy 30 millió forint veszteséget okozva a magyar államnak. A Kékfényben levetített összeállítás szerint a bűnbak a Békéscsaba ügyvezetője, Kerekes I. Györgyné.
Kerekes I. Györgyné talán már átkozza azt a percet, amikor elhatározta, hogy Békéscsabán rendbe teszi a profifoci ügyeit. A kétségkívül lelkes ügyvezetô asszony azonban beleesett abba a csapdába, amelybe oly sokan már: az ellenôrizhetetlen pénzmozgás miat
Kerekes I. Györgyné talán már átkozza azt a percet, amikor elhatározta, hogy Békéscsabán rendbe teszi a profifoci ügyeit. A kétségkívül lelkes ügyvezetô asszony azonban beleesett abba a csapdába, amelybe oly sokan már: az ellenôrizhetetlen pénzmozgás miat
Természetesen az Előre FC ügyvezetője, Kerekes I. Györgyné is látta a hétfő esti adást, és megdöbbenéssel figyelte az ott elhangzottakat. Az idegösszeomlás szélén álló ügyvezető aszszony azonban nem kívánt semmiféle kommentárt hozzáfűzni a történtekhez, hanem azt tanácsolta: forduljunk az ügyvédjéhez. Megkerestük tehát a Szegeden praktizáló jogászt, dr. Palánki Zsoltot. "Meglepődve olvastam az újságokat: néhol több száz-, néhol pedig megközelítőleg harmincmillió forintos veszteséget említenek - mondta az ügyvéd. - Nem tudom, a médiumok honnan veszik ezeket az összegeket: a mi tudomásunk szerint ez az összeg tizenhatmillió forint. A végleges szakértői vélemény azonban még nem készült el, újabb kihallgatásra pedig azóta sem került sor. Egy ilyen szakértői vélemény elkészítése egyébként több hónapot is igénybe vehet, ezután Kerekes I. Gyögyné pedig vallomást tesz majd."
Kíváncsiak voltunk, vajon melyik összeg felel meg a valóságnak, mert az elmondottak szerint a pénz így is, úgy is hiányzik a békéscsabai kasszából… Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda Békés megyei hivatalának megbízott hivatalvezetője, Tóth Molnár István adott tájékoztatást. "A nyomozás pillanatnyi állása szerint a sportolók egy részének bér- jellegű kifizetését a kft. oly módon oldotta meg, hogy azt elszámolási előlegként tüntette fel, vagyis nem bérként, hanem költségként - mondta Tóth Molnár István. - Az elszámolási előleget később viszszavette, így a tétel nem jelent meg bérként, ezért az állam károsodott a személyi jövedelemadó, az egészségügyi biztosítás és a nyugdíjbiztosítási járulék meg nem fizetése miatt. Emiatt több mint harminckétmillió forint kár érte a költségvetést 2002-ben és 2003-ban. Hangsúlyozom azonban, hogy ez korántsem a végleges, teljes összeg."
Szavazás
---- Tóth Molnár István elmondta azt is, hogy mivel az Előre FC vállalkozás, így természetesen a futballcsapatot működtető gazdasági társaságnak is be kellett volna tartania a számviteli törvényben foglaltakat. A lefoglalt papírok alapján azonban egyértelműen kiderült, hogy az Előre FC Kft. nem tartotta be ezeket. "Bebizonyosodott, hogy a kft.-nél mindennaposak voltak a zsebből zsebbe történő kifizetések - folytatta Tóth Molnár István. - A sportolók állítólag úgy kapták meg pénzüket, hogy aláírattak velük olyan, nem hivatalos A4-es papírokat, amelyeken szinte semmilyen adat nem szerepelt. A hatóság még vizsgálja, hogy ezeket lekönyvelték-e valamilyen formában." A megyei önkormányzattól kapott eredményességi támogatást is zavarosan könyvelte a futballcég.
Az Előre FC és a megye szerződésében eredetileg rögzítették, hogy a pénzt a mérkőzéseken részt vevő futballisták és edzők kaphatják meg, és amennyiben a kifizetés megtörtént, akkor azt igazolni kell. A kft. a meccsek után az önkormányzathoz egy olyan, nem hivatalos bizonylatot juttatott el, amelyen összeg feltüntetése nélkül a sportolók aláírása szerepelt, miszerint átvették a pénzt. A tanúként kihallgatott labdarúgók elmondták: a pénzből ők egy fillért sem kaptak. Mint arról már korábban beszámoltunk, a képviselő-testület felfüggesztette az Előre FC eredményességi támogatását, azaz a pontonként adott 450 ezer forint folyósítását, és amíg nem derül fény a történtekre, nem is fizet.
Hónapokat kell várni a szakvéleményre
Kerekes I. Györgyné korábban elismerte, hogy a futball-kft. nem az önkormányzat és az Előre FC által kötött szerződés szerint használta fel a kapott támogatást. A végleges szakértői vélemény elkészülte több hónapot is igénybe vehet, addig érdemi előrelépés nem várható az ügygyel kapcsolatban. Ami hír még: a Kékfény szerkesztői tervezik a folytatást, amelyben a kft. horvát-bosnyák tulajdonosának, Darko Canadicnak az üzleti ügyeit próbálják boncolgatni. Ez a sztori már régen nem a labdarúgásról szól. Békéscsabán az úgynevezett profifutballba, egészen pontosan az azt körülölelő gazdasági ügyeskedésbe a csapat rokkanhat bele. A labdáról már régen nem beszél senki…
BÉKÉSCSABAI ELÔRE FC-GYULAI TERMÁL FC 5-1 (4-0) Békéscsaba, Kórház utca, 50 néző. V: Dajka BÉKÉSCSABAI ELÔRE. 1. félidő: Matkó - Balog Zs., Grujics, Udvari, Ursz - Simon A., Brlázs, Vasziljevics - Lázok, Miculescu, Pozsár. 2. félidő: Matkó (Harman) - Paróczai, Vilotics, Kovács N., Forró - Buzási, Szenti, Bozsovics, Kocsis I. - Hoffmann, Kulacsik G: Brlázs, Miculescu, Pozsár, Lázok, Hoffmann (11-esből), ill. Okos ---- Nem csupán a futballvezetők rafináltak, hanem egy-egy játékos is. Békéscsabán a türelmesebb labdarúgók még várják a pénzüket, ám volt, aki nem azért könyörgött, hogy fizessék ki, hanem azért, hogy engedjék el… A rengeteg zűrös ügy mellett Grúz Tamás esete nem mindennapi. Néhány nappal ezelőtt már beszámoltunk arról, hogy a békéscsabaiak játékosa, Grúz Tamás közös megegyezéssel szerződést bontott klubjával. A nyáron Magyargécről Békéscsabára érkezett 19 esztendős labdarúgó anyagi problémákra, valamint családi okokra hivatkozva szorgalmazta a válást, kérve az Előre FC vezetőit, hogy bontsanak vele szerződést, hiszen újra inkább alacsonyabb osztályban futballozna. A vezetőség tagjai méltányolták a játékos kérését, és elengedték. A középpályás néhány nap múlva azonban Debrecenben tűnt föl, a múlt hét szerdán az edzőmérkőzésen is pályára lépett, sőt azóta már ötéves szerződését is aláírta a DVSC-nél. A békéscsabaiak úgy érzik, félrevezette őket a labdarúgó, ezért feljelentették a ligánál az egyébként amatőrszerződéssel játszó Grúz Tamást. ---- 2004 Július: Darko Canadic horvát-bosnyák üzletember lett az Előre FC Kft. főtulajdonosa. Szeptember: A Békés megyei közgyűlés megújította az Előre FC Kft.-vel az akkor már két éve működő eredményességi támogatást. A megyei önkormányzat pontonként 450 ezer forintottal premizálta az első osztályú futballcsapatnak az adott mérkőzésen pályára lépő játékosait, valamint a szakvezetőket: az ősszel összesen 5.8 millió forintot utalt át. Október: A rendőrség házkutatást tartott az Előre FC Kft. irodáiban, majd később gyanúsítottként kihallgatta a társaság ügyvezetőjét, Kerekes I. Györgynét. A nyomozók adócsalás gyanújával vizsgálódtak. Ekkor kiderült az is, hogy a megyei önkormányzat által adott eredményességi támogatás - az átvételi elismervények ellenére - csak késve ért el a címzettekhez.
2005 Február 7.: A Békés Megyei Önkormányzat közgyűlése 21 vokssal egy ellenszavazat és három tartózkodás mellett úgy döntött, a rendőrségi nyomozás idejére felfüggeszti az eredményességi támogatás kifizetését. Darko Canadic válaszul felvetette, hogy egy általa egyelőre megnevezni nem kívánt dunántúli városba költözteti a futballk-kft.-t. Február 28.: A Kékfény bűnűgyi műsor terjedelmes összeállításban foglalkozott a Békéscsaba körül kialakult helyzettel.