Megkérdeztük az élvonalbeli sportvállalkozások, valamint az NB I B-s táblázat első négy helyezettjének képviselőit, miként vélekednek a 16 csapatos első osztály tervéről, továbbá megfelelnek-e már manapság is a klublicenc követelményeinek. Nos, a létszámemelésnek legalábbis vegyes a fogadtatása, az összes licencfeltétellel viszont jelenleg még egyetlen futballcég sem dicsekedhet&
Szeiler József, az FTC Rt. vezérigazgatója: – Elvileg tizenhat csapat lenne az ideális megoldás, de a jelenlegi gazdasági helyzetben, különösen a televíziós jogok körüli áldatlan állapotok ismeretében nehezen hihető, hogy akad ennyi csapat ma Magyarországon, mely képes lenne végigjátszani egy bajnokságot. Jelenleg tizenkét ilyen együttes sincs. A Fradi sok mindenben megfelel a licenc feltételeinek, de a stadion terén biztosan nem, hiszen jelenleg vécére sem lehet elmenni nyugodt szívvel az Üllői úton. Ami az FTC Rt.-n múlik, az rendben lesz, a stadion modernizálása azonban nem tőlünk függ.
Fülöp Ferenc, az MTK klubigazgatója: – Megtartanám a jelenlegi rendszert, amelyet két évvel ezelőtt alakítottunk ki. Akkor abban maradtunk, hogy három-négy évig nem változtatunk. Sem a klubok gazdasági helyzete nem javult, sem pedig a szakmailag is első osztályú játékosok száma nem nőtt az elmúlt időszakban. Jelen pillanatban egyetlen olyan futballcég sincs, amely megfelelne a klublicenc feltételeinek, bár nekünk legalább már van női csapatunk.
Sallói István, a Balaton FC ügyvezetője: – A klubtanács megvitatta a javaslatot, amellyel mi egyetértettünk. A klublicenc tartalmaz kötelező érvényű és ajánlott javaslatokat. Utóbbiról nem is beszélek, előbbi tekintetében infrastrukturális szempontból van leginkább lemaradásunk. Egy-két év haladékot kell kérnünk, de ha addig nem sikerül megoldani a problémákat, befejezhetjük a magyar futballt …
Szilágyi Sándor, a Debrecen ügyvezető igazgatója: – A létszámemelés nem oldja meg a magyar labdarúgás problémáit. Teljesen mindegy, hány együttes van az élvonalban, nem a csapatok számától lesz jobb a futballunk. Az is nagy kérdés, hány együttes tudja megszerezni a klublicencet. Csak azok a stadionok felelnek meg az előírásoknak, amelyeket mostanában felújítottak, így jelen pillanatban a Debrecen sem tudná megszerezni a szükséges papírt.
Maráczi Endre, a Videoton FCF ügyvezető igazgatója: – Mi már tavaly is támogattuk a tizenhat csapatos bajnokság ötletét, s természetesen most is igennel szavaztunk ebben a kérdésben. A Videotonnak Székesfehérvárott biztos hátteret ad a városi önkormányzat, s bár vannak még fennakadások, hiányosságok, azt gondolom, ha itt lesz az ideje, eleget teszünk majd a klublicencben megfogalmazott követelményeknek.
Antók Zoltán, a Matáv Sopron társtulajdonosa: – A tizenhat csapatos lebonyolítási rendszerre szavaztam. Rengeteg rossz tapasztalatunk van már a jelenlegiről, csak néhány példa: a rájátszásban az alsóház mérkőzései érdektelenné válnak, e meccsekről elmaradnak a nézők is. Tizenhat csapat esetén talán két olyan fellegvár, mint Diósgyőr és Nyíregyháza is bekapcsolódhatna a küzdelembe. Ha 2004 nyarától teljes lesz a szigor, akkor két-három csapat szerepelhet csak a bajnokságban. Sürgősen javítani kellene a stadionok állapotát, de ez máról holnapra nem megy, ezért elkerülhetetlenek az engedmények.
Pázmándy Zsolt, a PMFC ügyvezető igazgatója: – Két évvel ezelőtt tőlünk indult a létszámemelés ötlete, Demján Sándor ténykedése idején azonban e javaslatot leszavazta az MLL elnöksége. Női csapatunk már van, a stadionrekonstrukció pedig nem a mi hibánkból csúszik…
Gyulay Zsolt, az Újpest ügyvezető igazgatója: – Elfogadtuk a javaslatot, de nem hinném, hogy ez a lényeg. Hiszen a klublicencnek nemhogy tizenhat vagy tizenkét csapat nem képes megfelelni, szerintem egyetlen olyan futballvállalkozás sincs manapság Magyarországon, amely maradéktalanul eleget tenne a követelményeknek.
Klement Tibor, a Győri ETO FC klubigazgatója: – A létszámemelés kérdésében igennel szavaztam, mégpedig azért, mert az MLSZ edzőbizottsága alapos indokokkal támasztotta alá az elképzelést. Ami a klublicencet illeti: az ETO FC most még nem felel meg követelményeknek, és ennek elsősorban infrastrukturális okai vannak. Ha a sportminisztérium ígéretének megfelelően jövő év februárjában Győrött elkezdődik a stadionrekonstrukció, akkor ez az akadály a következő év végére elhárulhat. Jövő nyárra azonban a jogi, a sportszakmai, a pénzügyi és a gazdasági előírásoknak is minden szempontból megfelelünk majd.
Illés Zoltán, a Lombard klubigazgatója: – Örülnék, ha ismét tizenhatos létszámra emelnék fel az élvonalbeli mezőny létszámát. Így ismét több vidéki, nagy múltú futballváros kapcsolódhatna be a bajnokságba. A klublicenc kapcsán elmondhatom, elsődlegesen pályákat kellene építeni, hiszen az utánpótlást csak megfelelő körülmények között lehetne versenyeztetni. Nagyon sok olyan feladat vár ránk, amit csak úgy tudunk megvalósítani, ha megfelelő anyagi támogatást kapunk.
Szalay Péter, a ZTE ügyvezető igazgatója: – Gazdasági szempontok miatt a jelenlegi bajnokság pártján álltunk, ám a létszámbővítés mellett is szóltak érvek, s ezeket meghallgatva végül a tizenhatosra szavaztunk. A női együttes jelenti a kisebb gondot – együttműködési szerződéssel hamar megfelelhetünk a szabályoknak –, viszont két-három kivétellel valamenynyi létesítmény alkalmatlan az országban.
Kerekes I. Györgyné, a Békéscsaba ügyvezetője: – Amikor az Előre FC felkerült az élvonalba, már megszavaztuk, hogy emeljék fel a létszámot. Különösen a rájátszással vannak problémák, ugyanis az alsóházi mecscsek már nem igazán vonzzák a nézőket, még akkor sem, ha kiesési rangadóról van szó. A Békéscsaba bizonyos mértékig már teljesítette a feltételeket, de vannak olyan kérdések, amelyekben türelemre van szükség. A mi esetünkben ilyen a stadionrekonstrukció és a villanyvilágítás.
Gál László, a Bp. Honvéd klubigazgatója: – Bár a tizenhat csapatos elképzelésre szavaztam, nem adminisztratív módon kellene felvirágoztatni a magyar futballt. Kispesten van fedett lelátó, és meg tudjuk szervezni, hogy háromezren elférjenek ott. Alakul a női csapat is, már van négy titkárnőnk… Komolyra fordítva: ha betartatják a szabályokat, egyetlen csapat sem indulhat a bajnokságban.
Vancsa Miklós, a Vasas ügyvezető igazgatója: – Én is a tizenhat csapatos bajnokságra voksoltam, a mostani rendszer nem váltotta be az előzetes reményeket. Természetesen a Vasasnak is kell változtatnia, vannak hiányosságaink, de ha lehetőségünk lesz, mindenképp vállaljuk az élvonalbeli szereplést.
Gerliczki János, a Nyíregyháza ügyvezető igazgatója: – Az eredeti versenykiírásnak megfelelve szeretnénk kiharcolni az élvonalba jutást, ettől függetlenül a tizenhat csapatos bajnoki rendszert szerencsésebbnek tartanánk. Jelen pillanatban nem felelünk meg a klublicenc feltételeinek, hiszen nincsen például női szakosztályunk, és a stadionban hiányzik a villanyvilágítás. Ha azonban aktuális lesz, megtesszük a megfelelő lépéseket, és ehhez a városi vezetéstől is megkapnánk minden segítséget.
Guti Miklós, a Diósgyőr ügyvezetője: – Támogatjuk a kétszer tizenhat csapatos bajnokságot, ez izgalmasabbá tenné a pontvadászatot. Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy megfeleljünk a szigorú klublicenc-követelményeknek. Vállalnánk a magasabb osztályú szereplést, ám ehhez gyökeresen meg kell változtatni a jelenlegi financiális hátteret. A jelenlegi felállásban ugyanis egészen biztos, hogy nem tudjuk előteremteni a szükséges pénzt, de a tervünkben úgyis az szerepel, hogy két éven belül jussunk fel.