Fotó: Imago (archív)
Jermaine O'Neal itt még a Toronto Raptors mezében
Fotó: Imago (archív)
Jermaine O'Neal itt még a Toronto Raptors mezében
Az egész cserélési láz alaphangulatát minden bizonnyal a Heat és a Raptors között megkötött tranzakció adta, amely még bőven a határidő lejárta előtt volt, ráadásul elég régóta lehetett tudni, hogy a két csapat tárgyal a Marion, Jermaine O’Neal páros köré épülő cseréről. Végül hosszas egyeztetés után a Raptors beadta a derekát, és vállalta Marcus Banks nagy szerződését, így O’Neal és Moon mellett még egy védett első körösért cserébe megszerezte Shawn Mariont, aki nemcsak hogy remekül illik a Raptors csapatába, de lejáró hatalmas szerződése nagy mozgásteret ad a kanadaiaknak a nyáron.
A Heat ezzel szemben végre kiegészült a hiányzó láncszemmel, így most már a centerposzton is klasszis játékosa van a floridaiaknak. O’Neal kontraktusa ugyan elég vaskos, viszont jövőre lejár, így a gárdának még biztosabb háttere lesz Wade újraszerződtetésére, illetve egy hasznos kiegészítőt is tudnak majd szerezni Flash mellé. Emellett nem elhanyagolható a Heat szempontjából a már említett Banks elküldése, aki még mellékszereplőnek is csak nehezen nevezhető volt idén, ráadásul szerződése is csak 2011-ben jár le.
Ugyancsak az utolsó két nap előtt történt, hogy a Celtics elcserélte Sam Casselt a Kingshez, érte pedig egy 2015-ös, magasan védett második körös draftjogot kapott, amit valószínűleg nem tud majd felhasználni a Boston, de nem is ez volt a célja a tranzakciónak. Danny Ainge ezzel a lépéssel egyszerűen helyet akart csinálni a tavalyi bajnok rosterében anélkül, hogy kirúgna egy játékost. Ha ezt az utat választja, akkor Cassel szerződése még beleszámítana a fizetési sapkába, ráadásul mivel a Celtics a luxusadóhatár fölött van, dupláját kellett volna fizetniük a veterán után. Így még némi készpénzt is megért a mellőzött irányító elküldése, aki valószínűleg napokon belül szabadon igazolható lesz.
Hasonlóan cselekedett a Lakers is: az arany-lilák Mihm szerződésétől szabadultak meg, cserébe pedig egy szintén magas védettségű, 2013-as második körös draftjogot kaptak a Memphistől. A „medvék” így adtak egy kis mélységet keretüknek a felső posztokon, illetve készpénz is érkezett Los Angelesből a magas ember mellett.
A legnagyobb port a Thunder kavarta a Chandler-csere érvénytelenítésével, amire az emlékezetes Shareef Abdur-Rahim-eset óta nem volt példa az NBA-ben – akkor a Nets visszakozott, miután az akkor Portlandben pattogtató Shareef térde nem volt jó állapotban. A már megkötött megállapodás szerint Chris Wilcox, Joe Smith és Devon Hardin játékjoga került volna New Orleansba, de Chandler megbukott az egészségügyi vizsgálaton, így az Oklahoma City visszamondta a cserét. Hivatalos álláspont nem került nyilvánosságra a visszalépéssel kapcsolatban, de azt lehetett hallani, hogy nem a magas ember gyakran sérült bokájával volt a probléma, hanem asztmája miatt aggódtak a Thunder orvosai. A Hornetsnek anyagilag mindenképpen rosszul jött az OKC kihátrálása, hiszen a tranzakció lényege éppen a spórolás lett volna Wilcox és Smith lejáró kontraktusával, viszont a csapat szurkolói örülhetnek, hiszen így idén még biztosan gyönyörködhetnek a Paul, Chandler páros látványos összjátékában.
A három legaktívabb csapat még csendes volt, és várta a megfelelő pillanatot a cserék nyélbe ütésére. Az anyagi gondokkal küszködő Kings, a 2010-es nyárra fókuszáló Knicks és a sok játékossal (Stoudemire, Kaman, Marion) szóba hozott Bulls volt az utolsó nap egyértelmű nyertese.
Sorozatunk második részét itt olvashatja!www.bball.hu