Fájdalmasan kevés férficsapatunk, s hat női egyletünk részvételével vasárnap Münchenben elkészítették a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség európai szekciója (FIBA Europe) által szervezett kupák 2005-2006-os idényének csoportbeosztását. Ami a legrangosabb sorozat, a női Euroliga sorsolását illeti, az előző kiírásban a negyedik helyre befutó Mizo-Pécsi VSK egy hatosba került a címvédő Szamarával, és a másik magyar csapat, az MKB-Euroleasing Sopron is rendkívül nehéz ellenfeleket kapott.
Ebben az idényben három hatos csoportban zajlanak a küzdelmek, ahonnan 16 egylet a nyolcaddöntővel folytathatja a küzdelmet a négyes döntőbe jutásig. "Hidegen hagyott a sorsolás, nincs bennem sem öröm, sem bánat a csoportbeosztás láttán - mondta a távirati irodának Rátgéber László, a magyar bajnok baranyaiak edzője. - Most leginkább azzal vagyok elfoglalva, milyen csapatunk lesz jövőre. Mert ha jó, és jól fogunk játszani, akkor a legerősebb csoport is sikerrel vehető, viszont ha nem lesz ütőképes a MiZo-Pécsi VSK, akkor a leggyengébb csoportban is problémáink lehetnek."
A Pécs a Valencia otthonában kezdi az október 26-án induló Euroliga-sorozatot.
A nyitó fordulóban Brnóban vendégeskedő soproniak trénere, Natália Hejková szerint csapatának rendkívül nehéz dolga lesz: "A legerősebb csoportba kerültünk, itt egyszerűen nincs gyenge ellenfél" - vélekedik a szlovák edzőnő, aki a hírek szerint alaposan megerősített csapattal állhat ki az esztendeig tartó száműzetésből visszatérő orosz Jekatyerinburg, a mindig remek francia Bourges, a lengyel Gdynia, valamint a többiek ellen.
Matovics (14) újra összecsaphat Dydekkel, avagy újra lesz Sopron– Gdynia összecsapás a nôi Euroliga csoportküzdelmében (Fotó: Pluzsik Tamás)
Maradva a hölgyeknél, az Európa-kupában (itt a tucatnyi négyes csoportból az első két helyezett, valamint a nyolc legjobb harmadik jut be a legjobb 32 közé) négy magyar együttesért szoríthatunk. Az A jelű kvartettbe sorolt BSE a horvát Medvescak Zagrebbel, a német Wasserburggal és a korábbi Euroliga-győztes szlovák Ruzomberokkal találkozik, míg a B-csoportos Zala Volánra a horvát Sibenik, az orosz Dinamo Kurszk, valamint az osztrák Wels vár. A C-csoportban érdekelt Szeviép-Szeged riválisa a horvát Gospic, a litván Arvi Marijampole és a szlovén Celje, míg a várhatóan roppant erős Diósgyőr a horvát Croatia Zagreb, az orosz Nagyezsda, illetve a szlovák Poprad testén át juthat tovább.
Ahogy azt sajnos már esztendők óta megszokhattuk, a magyar férficsapatokat szinte kivétel nélkül hidegen hagyja a nemzetközi kupaszereplés; ezúttal egyedül a bajnoki ezüstérmes Debrecen mutatott hajlandóságot az indulásra (további öt hely lett volna, ám a honi együttesek sorra lemondták a fellépést). Újdonság, hogy a FIBA-ULEB közeledés hozományaként az ősztől az Európa-kupában is láthatunk olasz, illetve spanyol alakulatokat.
A hajdúságiak az Európa-kupa Challenge néven futó, második számú férfivetélkedésben érdekeltek, s a cseh bajnokság harmadikja, a Prostejov, illetve a svájci Boncourt - csak érdekességképpen, ebben a gárdában játszott korábban Szendrei József - nem jelenthet akadályt. A 24 együttes közül 16 jut a nyolcaddöntőbe, ahonnan egyenes kieséssel folytatódik a küzdelem.