LeBron James: 56 pont és újabb NBA-rekord

Munkatársunktól MunkatársunktólMunkatársunktól Munkatársunktól
Vágólapra másolva!
2005.03.21. 08:28
Címkék
Minden idők legfiatalabb játékosaként lépte túl az ötvenpontos határt LeBron James az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban (NBA), amikor a 134. játéknapon 56 pontot dobott a Toronto Raptorsnak. A mindössze húszesztendős csatár egyik szeme mégis sír, ugyanis elképesztő egyéni rekordja ellenére csapata, a Cleveland 105-98-ra kikapott az "őshüllőktől" a torontói Air Canada Centerben.
LeBron James Michael Jordan-i showt vágott le, de ez is kevés volt (fotók: Reuters)
LeBron James Michael Jordan-i showt vágott le, de ez is kevés volt (fotók: Reuters)
LeBron James Michael Jordan-i showt vágott le, de ez is kevés volt (fotók: Reuters)
LeBron James Michael Jordan-i showt vágott le, de ez is kevés volt (fotók: Reuters)
LeBron James Michael Jordan-i showt vágott le, de ez is kevés volt (fotók: Reuters)
LeBron James Michael Jordan-i showt vágott le, de ez is kevés volt (fotók: Reuters)

Torontóban 19 800 néző láthatta a helyszínen a LeBron-showt. A 203 centiméter magas, 109 kilós csatárban nem véletlenül dolgozott a bizonyítási vágy, hiszen pénteken, a Philadephia elleni 93-81-es vereség alkalmával mintha bekötött szemmel dobott volna: 20 kísérletéből mindössze három volt eredményes.

Úgy látszik, a pocsék produkció nem nyirbálta meg a szupertehetséges játékos önbizalmát: csak dobálta, dobálta, dobálta a gyűrű felé a labdákat, s már az első negyedben 16 pontig jutott, majd a félidőben 29 pont állt a 2004-es év újoncának neve mellett. A harmadik 12 percben kicsit lazított ("mindössze" kilencet tett hozzá az addigi terméshez), aztán a záró negyedben megint 18-at, annyit, amennyi egy közepesen jó játékosnak egy egész mérkőzésre elegendő.

Más kérdés, hogy a LeBron-i csillogás ellenére a Cavaliers folytatta a mélyrepülését - utóbbi 12 meccsén immáron kilencedszer szenvedett vereséget.

"Jól játszottam, talán ez volt életem legjobb egyéni teljesítménye, de ez semmit nem jelent, ha vesztesen hagyod el a pályát - hangzott James szimpatikus nyilatkozata a meccs után. - Tudtam, hogy két egymás utáni mérkőzésen nem játszhatok olyan rosszul, mint pénteken, de most nem érdekelnek az egyéni mutatók. Csalódott vagyok, mert nagyszerűen ment a játék, mégis kikaptunk."

A vereség okát pedig természetesen a többi clevelandi egyéni teljesítményében kell látnunk, és abban, hogy ezen a napon nem volt csapatjáték a Cavsnél.

Az All-Star-válogatott litván center, Zydrunas Ilgauskas például nem lehetett olyan közel a gyűrűhöz, hogy ne rontsa el a dobásait: tizenötször kísérletezett, de tizenegyszer hibázott, és tíz ponttal zárt. Eric Show négyből nullát dobott. Azért van, aki dicsérhető, hiszen a másik csatár, Drew Gooden tizenhatból tízszer eredményes volt, és 24 ponttal zárt. A cserepad egyetlen pontot volt képes összehozni.

Ezzel szemben a Torontónál Jalen Rose "behintett" egy erős 30-ast (ebből 12 a befejező negyedre jutott), Donyell Marshall a kispadról tett hozzá 24-et az összterméshez, és rajtuk kívül még ketten értek el kétszámjegyű dobóteljesítményt.

Észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság, 134. játéknap:

TORONTO RAPTORS–
CLEVELAND CAVALIERS 105-98


Toronto, Air Canada Center, 19 800 néző.
Toronto: Peterson 9/3, Alston 16/9, Rose 30/6, Bosh 11, Woods 5. Cserék: Marshall 24/15, Bonner 5/3, Palacio 5, Sow.
Cleveland: James 56/18, Snow, Gooden 24, Newble 7/3, Ilgauskas 10. Cserék: Harris, Welsch 1, Traylor, Pavlovics, Varejao.
LeBron Jamesre visszatérve: az ohiói St. Vincent-St. Mary középiskolából 2003-ban leigazolt ifjonc 36 rádobásából éppen a fele, 18 ért pontot. Bátran kísérletezett a triplavonalon túlról is (6/12), ráadásul dupla-duplát ért el, hiszen tíz lepattanó is az ő kezében kötött ki.

S hogy kinek a rekordját döntötte meg? Nos, Rick Barry 1965. december 14-én, 21 éves és 261 napos korában 57 ponttal zárt a San Francisco színeiben a New York ellen, tehát a csúcs lassan már negyven éve érvényben volt.

A Cleveland Cavaliers színeiben még soha nem dobott ennyi pontot: 1971. február 19. óta Walt Wesley tartotta az eddigi franchise-rekordot 50 ponttal.

A torontói győzelem okait fentebb már elemezgettük, a "frankót" azonban a már említett Donyell Marshall mondta meg, aki így elmélkedett:

Ki is rúgták az edzőt

A Toronto Raptors elleni vereség után a csapatvezetés is lépett a Cavsnél: menesztették Paul Silas vezetőedzőt.

Az 59 éves szakemberrel azért bontottak szerződést, mert csapata az All Star-gála óta játszott 12 mérkőzésből csak hármat tudott megnyerni, ezzel eléggé lerontva csapata korábbi 30-21-es gyözelem-vereség mutatóját.

Utolsó Cleveland-i vereségénél is felvetődött az edző felelőssége: a stabil kezdőembernek számító Jeff McInnis helyett Eric Snow-t játszatta, aki azonban még pontot sem dobott.
"Amikor a Golden State-ben játszottam, B. J. Armstrong azt mondogatta nekem: a Chicago Bullst úgy lehet megverni, hogy hagyod Michael Jordant megdobni a magáét, mindenki mást pedig lenullázol. Azt hiszem, mi ma valami hasonlót csináltunk. LeBron megszórta magát, miközben Ilgauskast kikapcsoltuk."

Arra azért ne vegyünk mérget, hogy Marshallnak vagy B. J. Armstrongnak igaza van: a Michael Jordan-féle Chicago ugyanis hat bajnoki aranygyűrűt nyert, azaz nem volt ilyen egyszerű a recept ellene.

További eredmények:
Detroit Pistons-San Antonio Spurs 110-101
Indiana Pacers-New Jersey Nets 85-94
Memphis Grizzlies-Phoenix Suns 91-97
Minnesota Timberwolves-Houston Rockets 94-86
Denver Nuggets-Milwaukee Bucks 114-103
Sacramento Kings-Golden State Warriors 94-104
Los Angeles Lakers-Seattle SuperSonics 100-102

Szavazás

Ki volt az alapszakasz legértékesebb játékosa (MVP)?

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik