Miért is olyan fontos a vérplazmaadás?
A vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszereket készítenek hemofíliás, azaz vérzékeny betegek, veleszületett immunhiánnyal élők, csontvelő- és szervátültetettek, súlyos égési sérültek, máj- és vesebetegek, valamint hepatitisz B-ben szenvedők számára. Vérplazmát márpedig nem lehet mesterséges úton előállítani. Csak Magyarországon több mint 4000 embernek van szüksége nap mint nap életmentő vérplazma-alapú gyógyszerekre.
Sok ember számára kérdéses, hogy a pandémiás korlátozások ideje alatt is adhat-e plazmát. A válasz egyértelmű: az érvényes járványügyi korlátozások – maszkviselés és távolságtartás – betartása mellett a Sanaplasma és Vascular Plazma budapesti és vidéki központjaiban várják a donorokat. A plazmaadás nem állhat le, mert elengedhetetlen a vérplazma terápiára szoruló betegek számára, és hozzájárul az egészségügyi rendszer ellátás biztonságához.
18 és 60 év között, illetve 50 és 150 kg között lehetünk donorok
Ha segíteni szeretnénk embertársainkon, egy járulékos haszonra bizton számíthatunk: a donációt ugyanis komplex és ingyenes szűrővizsgálat előzi meg. A budapesti Lurdy Házban működő Vascular Plazma központ vezetője, Szuchovszky Endre elmondta: „Ha úgy döntöttünk, hogy szívesen lennénk plazmadonorok, akkor a teddmegmost.hu weboldalon található call center számon kényelmesen egyeztethetjük az első vizsgálat időpontját. Először egy részletes egészségügyi felmérő kérdőívet kell kitöltenünk. Nagyon fontos és megnyugtató, hogy az információ a személyes biometrikus azonosítónkkal együtt kerül a rendszerbe, így az mások számára nem hozzáférhető.”
Ezt követően a központ orvosa fizikálisan is megvizsgálja a donort, vérnyomást és pulzust mér és átbeszéli vele a kitöltött kérdőívet. A plazmaadás előtt az aktuális egészségi állapot feltérképezésére vérvételen kell részt venni, ahol azt is szemrevételezik, hogy a véna alkalmas-e plazmaadásra. Ha minden rendben, akkor jöhet a donáció.
„A rendszeres plazmaadományozással tulajdonképpen folyamatos egészségügyi kontroll alatt állunk, ami olyan, mintha egyfajta rendszeres szűrővizsgálatnak vetnénk alá magunkat. Nekünk az első a donor és a termék biztonsága, hiszen gyógyszer alapanyagot állítunk elő és a gyógyszeripar, az egészségügyi szolgáltatás nagyon szigorú szabályrendszer, protokoll alapján működik” – tette hozzá Szuchovszky Endre.
Donorként jobban figyelünk a helyes táplálkozásra
Németh Eszter, a KÖKI-ben működő Sanaplasma központ vezetője elmondta: „Ahhoz, hogy plazmát adjunk, jobban oda kell figyelni az étkezésünkre és a folyadékbevitelre, amiről pedig az emberek általában szeretnek megfeledkezni. A rendszeres donáció egyfajta kontrollra is megtaníthat bennünket az egészségünk fenntartása érdekében, hiszen ahhoz, hogy a vérplazma újratermelődjön – ehhez általában 72 óra szükséges –, sok zöldséget, fehérjedús ételeket, és a plazmaadás előtti napon legalább 2 liter folyadékot tanácsos fogyasztani, illetve kerülni kell a dohányzást és az alkoholfogyasztást.”
Mind a Lurdy Házban található Vascular Plazma és a KÖKI-ben működő Sanaplasma forgalmas közlekedési csomópont közelében fekszik, ezért könnyen megközelíthető. Mindkét központra jellemző, hogy a donorok szívesen mennek plazmát adni, mert a munkatársak közvetlenek, barátságosak és igazi odafigyeléssel fordulnak feléjük.
„A plazmaadás egy egyszerű és biztonságos, a véradáshoz hasonló, 45-60 percig tartó eljárás. A plazmaferezisnek nevezett folyamat során csak a vér egyik alkotóelemét, a vérplazmát veszik le, ami főként vizet, valamint ásványi anyagokat és fehérjét tartalmaz. A vér többi alkotóelemét egy zárt rendszeren keresztül visszaáramoltatják a donor szervezetébe. Az összegyűjtött és gondosan ellenőrzött plazmából pedig a már említett, létfontosságú gyógyszerek készülnek” – mondta el Szuchovszky Endre.
November 26-tól december 19-ig a plazmaközpontok a Magyar Baptista Szeretetszolgálattal együttműködve a „Cipősdoboz” kampány gyűjtőhelyeként is működnek. Aki ez idő alatt ellátogat a központokba, kétszeresen is jótékony: az önzetlen plazmaadással az egészségügyileg rászorulókat, az ajándékozással pedig a hátrányos helyzetű embertársait segítheti. |