„Lehet, hogy inkább a vágyaimat fogalmaztam meg, amikor azt mondtam, hogy három-négy érmet és esetleg közte egy aranyat várok a magyar versenyzőktől a világbajnokságon" – mondta Kamuti Jenő, a Magyar Vívószövetség szakmai alelnöke a cataniai eseményt követően.
A vb-n csak a férfi párbajtőrcsapat szerzett érmet, ezüstöt, és ez a produkció jócskán alatta maradt a hivatalos célkitűzésnek.
„Lehet, hogy nem volt reális, amit gondoltam, mert a célkitűzést én fogalmaztam meg, de utólag is azt mondom, ennél többet kihozhatott volna magából a válogatott. Ugyanakkor az is igaz, hogy sokkal jobb eredményre már egyre kevésbé számíthatunk, a mostaninál kicsivel jobb szereplés a reális elvárás, nagyjából itt a helyünk" – tette hozzá.
Kamuti kijelentette, hogy ebből a szemszögből nézve nem tartja katasztrofálisnak a helyzetet, s megemlítette, hogy a tizedikként záró női párbajtőrcsapattól negyeddöntőbe kerülést remélt a szövetség, illetve a szakvezetés, de a női tőrözők, a férfikardozók és elsősorban a férfi párbajtőrözők csapatban hozták, ami várható volt tőlük.
„A párbajtőröző lányokat nagyon sajnálom, mert az utóbbi időszakban több kellemetlenség hátráltatta őket. Szász Emese sérült könyökkel készült és vívott, bizonyos akciókat nyilván meg sem tudott csinálni, Takács Emesének pedig az egyéni versenyben kifordult a bokája. A férfi párbajtőrözők menetelése viszont a csapatversenyben mintaszerű volt, régen vívtak ennyire jól, ennyire szépen, mint most. Az elvesztett döntő más, a franciákkal szemben már van egyfajta fóbiánk, amelyen időnként egy-egy vívó nem tud felülemelkedni. Egyébként a döntőben is nagyon szép akciók voltak, másoknak is tetszett, amit a páston láttak" – elemezte a szereplést a szakmai alelnök.
Kamuti szerint a férfi kardozók mintaszerűen készültek fel a világbajnokságra, de jelen állás szerint eredményességben csak akkor tudnak előrelépni, ha extrán jól vívnak.
Úgy véli, a londoni olimpián egy csapat nagy valószínűséggel ott lehet, de esetleg kettő vagy három is, emellett egyéniben négy-öt vívó képviselheti a magyar színeket. Az ötkarikás részvétel kiharcolására elsősorban a női tőrözőket tartja esélyesnek, mert férfi kardban alakulhatnak úgy a dolgok – az ellenfelek eredményei alapján –, hogy lemarad a válogatott a játékokról. Ebben az esetben Szilágyi Áronnak jók az esélyei, mellette pedig a párbajtőröző Szász Emese – amennyiben a női párbajtőr-együttesnek nem jön össze a kvalifikáció –, valamint Imre Géza és Boczkó Gábor, továbbá a kardozó Benkó Réka harcolhatja ki az olimpiai részvételt.
„A férfi párbajtőrözők példát mutattak, az együttes sikere értékes, mert ugyan Londonban ez a szám nem szerepel a programban, de ezzel együtt is övék volt a legnagyobb mezőny, ráadásul a következő olimpián megint ott lehetnek csapatban is" – tette hozzá.
A következő teljes világbajnokságot, az olimpia utáni évben, 2013-ban Budapesten rendezik.
A női tőr- és a férfi kardcsapatnak nőtt az esélye, a női párbajtőr-együttesé viszont csökkent az olimpiai részvétel kiharcolását illetően. A negyedik csapat, amely elvben ott lehetne Londonban, a férfi tőregyüttes eleve rossz pozícióból vágott neki a ranglistapontokkal legjobban fizető vb-nek, s Szicíliában sem tudott csodát tenni. Az egyéves selejtezős periódus március végén zárul. Ezen időszak alatt a kijelölt világkupaversenyeken, illetve Grand Prix-viadalokon, valamint az idei Európa- és világbajnokságon lehet vagy lehetett pontokat gyűjteni, és az ötkarikás mezőnyök – alapvetően – a ranglisták alapján állnak majd össze. Ebből a szempontból volt, illetve lett volna fontos az eredményes vb-szereplés, mert egyéniben két és félszeres, csapatban pedig kétszeres szorzóval kerülnek bele a Cataniában kiérdemelt pontok az összesítésbe. A női tőr- és a férfi kardcsapat megőrizte esélyét a kvótaszerzésre azzal, hogy ötödik, illetve hatodik lett. A tőrözők a helyosztó mérkőzésük után úgy kalkuláltak, hogy már éppen kvótát érő helyen állnak, de ha ez mégsem lenne így, a további versenyeken akkor is begyűjthetik a szükséges pontokat. A kardozók ugyanakkor az ellenfelek eredményének függvényében kiszorulhatnak a londoni mezőnyből, noha pillanatnyilag éppen kvótaszerzők. Csapatban a lista első négy helyezettje automatikusan résztvevő, hozzájuk csatlakozik zónánként egy, a legelőkelőbb helyen álló alakulat. Amennyiben férfi kardban afrikai együttes nem kerül az első 16 közé, a kontinens nem indíthat csapatot az olimpián, Európa viszont legerősebbként esetleg hatot is. A női párbajtőr-válogatott nem jutott a negyeddöntőbe, tizedik lett, ezzel távolabb került a jövő évi játékoktól, de még nem teljesen reménytelen a helyzete. Amennyiben az adott csapatnak nem jön össze a kvalifikáció, egyéniben is ki lehet vívni a részvételi jogot. Ebből a szempontból a kardozó Szilágyi Áron és a tőröző Mohamed Aida pozíciója kedvező, de a párbajtőröző Szász Emese is odaérhet. Férfi párbajtőrben és női kardban nem rendeznek csapatversenyt Londonban, így csak egyéniben van lehetőség részvételi jog kiharcolására. A legjobban Imre Géza áll, de Boczkó Gábornak és Benkó Rékának is összejöhet a kvóta. |