Az egykori Önkormányzati Minisztérium (ÖM) az elmúlt években a 2009. évi siketlimpián és a siketek 2006., 2008., 2010. évi sakkolimpiáján érmet vagy pontszerző helyezést elérő sportolóknak nem fizetett jutalmat, a sportolók véleménye szerint tehát velük méltatlanul bánt.
A siketlimpikonok elmaradt jutalmainak rendezését Szekeres Pál, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) sportért felelős helyettes államtitkára, többszörös paralimpiai bajnok már a kormányváltás előtt kezdeményezte az ÖM akkor illetékes sport-szakállamtitkáránál.
Szekeres Pál a kormányzati átadás-átvételt követően, tavaly több alkalommal személyesen is egyeztetett a jogorvoslatot kezdeményező sportolók peres képviselőjével, valamint a hallássérültek sportszövetségének elnökével, bízva abban, hogy kialakítható egy egységes, minden érintettre kiterjedő megállapodás.
A NEFMI helyettes államtitkára felvette a kapcsolatot Horváth Balázzsal, a Magyar Hallássérültek Sportszövetségének elnökével, majd Kósa Ádámmal, az Európa Parlament képviselőjével, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnökével, és kérte, hogy egyeztetve az érintettekkel (nemcsak az ügyvédhez forduló sportolókkal, hanem azokkal is, akik nem pereskedtek a jutalmukért), egységes, mindenkire vonatkozó, konkrét összegeket megjelölő kérést fogalmazzanak meg a tárca felé.
Az olimpiai jutalom egyszeri juttatás, amelynek összege törvényi vagy egyéb jogszabályi rendelkezésben nem jelenik meg, azt nem törvényi kötelezettség teljesítése körében nyújtja a kormány. Ez azt jelenti, hogy a jutalom nyújtására, mértékére, a jutalomban részesülők körére ez ideig nem volt normatív rendelkezés. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozatai pedig nem jelölték meg a kifizetések konkrét összegét. Ezért kellett ennek kapcsán az érintettekkel az elmúlt hónapok során számos egyeztetést lefolytatni.
A Magyar Közlöny 2011/55. számában megjelent 1168/2011. (V.26.) kormányhatározat a siketlimpián és a siketek sakkolimpiáján sikereket elérő sportolók és edzőik eredményességi jutalmának fedezetére keretösszeget biztosított. A NEFMI Sportért Felelős Államtitkársága írásban is tájékoztatást küldött az érintett sportolókat és edzőiket a kormány közelmúltban meghozott döntéséről.
Levelében a tárca azt is jelezte, hogy a jutalmak után felmerülő járulékok költségeit a kormány viseli, illetve egyidejűleg megteszi a szükséges intézkedéseket a jutalmak személyijövedelemadó-mentessége érdekében. Ezután következhet az egyes jutalmakra vonatkozó megállapodások megkötése mind a sportolókkal, mind a sportszakemberekkel. Az eljárás szerint a kormányhatározatban előirányzott keretösszegen belül nyílik lehetőség az egyes jutalmak összegének meghatározására.