Janics Natasa újra ráhajt az 500 egyesre

Vágólapra másolva!
2010.02.24. 18:07
null
A kétszeres olimpiai bajnok női kajakpáros két kiválósága az idén újra nagy csatát vívhat az 500-as indulásért<br /> (Fotó: Tumbász Hédi, NS-archív)
Címkék
D&iacute;j&aacute;tad&oacute;val egybek&ouml;t&ouml;tt szezonnyit&oacute;, de egyben szezont is z&aacute;r&oacute; sajt&oacute;t&aacute;j&eacute;koztat&oacute;t tartottak a Magyar Kajak-kenu Sz&ouml;vets&eacute;g sz&eacute;kh&aacute;z&aacute;ban. A sport&aacute;g első embere, Bar&aacute;th Etele első felsz&oacute;lal&oacute;k&eacute;nt azzal kezdte besz&eacute;d&eacute;t: őr&uuml;lt időszak el&eacute; n&eacute;znek.
 CSIPES FERENC:
JÓK AZ ÚJ IMPULZUSOK
 „Az idei szárazföldi alapozó edzésmunkánk jobban összeállt, mint a tavalyi, a csoportom valamennyi tagja nagyon motivált. Ez még nem az olimpiának szól, hiszen az még ebből a szempontból messze van – nyilatkozta Csipes Ferenc a Nemzeti Sport Online-nak. – Az idei év az olimpia szempontjából annyira még nem hoz sok izgalmat, nem úgy a következő, amely már jóval komplikáltabb lesz. Nagyon örülök, hogy a török szövetség elnökének az ajánlására rátaláltunk erre a remek, antalyai lehetőségre. Januárban, amikor Strocz Botonddal ott jártunk terepszemlén, rengeteg labdarúgócsapattal találkoztunk. Úgy gondolom, ami nekik jó volt, nekünk sem lesz rossz. Közel a víz, kellemes az idő, és ami a mi szempontunkból lényeges: akkor megyünk vízere, amikor akarunk, és nem akkor, amikor tudunk. Sevillában tavaly annyian voltak, hogy alkalmazkodnunk kellett, ami nem volt ideálisnak nevezhető. Én nem félek az új helyszíntől, de így vagyok ezzel versenyek esetében is. Az idén Eb-t, jövőre vb-t, 2012-ben pedig olimpiát rendeznek olyan pályán, amelyen korábban még nem jártunk. Szerintem direkt jó, ha ilyen jellegű új impulzusok érik a versenyzőt, amely még több munkára, még jobb versenyzésre ösztönzi.”
A törökországi edzőtáborba Kovács Katalin mellett Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Csipes Tamara, illetve három U23-as női kajakos utazik majd el.

„Őrült időszak előtt állunk – mondta Baráth Etele –, átrendeződik a világbajnoki, majd az olimpiai műsorrend, amely alapjaiban változtathatja meg az esélyeket, a sportágon belüli fajsúlyokat. Nagyon fontos év vár ránk, ami kajak-kenuban az idén történik, az jövőre méretik meg, amely viszont már előrevetíti a londoni olimpia esélyeit."

A sportág első embere a mindig vitatott és a sport modernkori átrendeződéséhez vezető televíziós közvetítések kapcsán megjegyezte: a kajak-kenu ebben az összehasonlításban is megállja a helyét.

Azt figyelembe véve, hogy hány országban adnak beszámolót a sportág eseményeiről, illetve azokra mennyi időt szánnak, a kajak-kenu a középmezőny biztos tagjának tekinthető. Az olimpiai időszakra vetítve pedig idehaza egyenesen a legnézettebb.

A következő felszólaló, Schmidt Gábor főtitkár beszámolt arról, hogy áprilisban a nemzetközi szövetség két területen is Budapesten tartja soros ülését. Ez azért érdemel említést, mert ekkor döntenek a soron következő világversenyek helyszíneiről, már amelyek még szabad „prédának" számítanak. Győr városa 2012-ben maratoni világbajnokságot rendezne, Szeged pedig 2013-ban gyorsasági vb-t.

A sportvezető a kiemelkedő idei, hazai versenyek között megemlítette a május végi, szegedi Mol-világkupát, valamint az augusztus végi, budapesti sárkányhajós vb-t. A főtitkár azonban a határokon túl is tekintett: Vékássy Bálint szervezési igazgató társaságában másodmagával a közelmúltban a londoni olimpia kajak-kenu versenyeinek otthont adó, Windsor melletti pályát és környékét tekintette meg.

 KOVÁCS LÁSZLÓ:
NATASA RÁHAJT AZ 500-RA
 „Az atlantai olimpia előtt három esztendeig a bolgár kajak-kenu-válogatott mellett dolgozhattam edzőként, onnan a helyismeretem és a kapcsolatok – nyilatkozta Janics Natasa edzője, Kovács László. – Natasával már jártunk ott januárban, és úgy döntöttünk, annyira kiválóak a feltételek, hogy márciusban is oda megyünk vissza. Viszonyításképpen mondom, amíg tavaly ilyenkor még nulla kilométerrel a kezünkben szálltunk először vízre Sevillában, addig most Natasa már tú van 800, de inkább 900 kilométeren. Olyan másfél-két hónappal tartunk előrébb a munkával, mint 2009-ben az évnek ebben a szakaszában. A tavalyi alapozás után fizikailag nem volt ennyire erős, most konkrét mért adatokról beszélhetek. Érzem, látom rajta az elhivatottságot, nagyon nagy benne az elszántság, hogy az idén nemcsak 200-on, de 500-on is ő lehet majd benne a válogatottban.”
Janics Natasa mellett a szegedi klubból további négy női és öt férfi kajakos utazik majd el Bulgáriába, illetve az U23-as keretből tizenöt fiatal tehetség.

„Furcsa, hogy a pekingi kockák még itt peregnek mindannyiunk szeme előtt, de máris Londonban járunk" – árulta el érzéseit a sportvezető, majd hozzátette: a sportág legjobbjai a távolság miatt a szokásoknak megfelelően ezúttal sem az olimpiai faluban laknak majd, hanem azon kívül. Közel a pályához, amely a felkészülés, ráhangolódás szempontjából ideálisabb, így a terepszemlét idejében el kell kezdeniük.

Storcz Botond szövetségi kapitány beszámolt a válogatottak melegvizes edzőtáborairól: akadnak, akik már túl vannak egyen, néhányan már éppen úton vannak, a döntő többség azonban a napokban csomagol, hogy az elkövetkezendő egy hónapot külföldön töltse. A helyszínek között ott találjuk a jól ismert Sevillát, de Kovács László vezetésével Bulgáriába, Vécsi Viktor szakmai útmutatásai alapján Horvátországba, Csipes Ferenc irányításával Törökországba utazik egy-egy csapat.

A felszólalások végén díjazták a tavalyi év legjobbjait, a férfi kajakosoknál Kucsera Gábort, a női kajakosoknál Kovács Katalint, a kenusoknál Vajda Attilát. Az év edzője Csipes Ferenc lett. De elismerték az ifikorosztály, a maratoni szakág legjobbjait, valamint különdíjak is átadásra kerültek.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik