Rajon Rondo (labdával) hiába repkedett ezúttal is eredményesen, a végén a New York-iak örülhettek (Fotó: Reuters) |
NEW YORK KNICKS–BOSTON CELTICS 106–104
A Celtics-szurkolók rossz hírt kaptak a meccs előtt, Paul Pierce ugyanis saroksérülése miatt nem tudta vállalni a játékot, bár a másik oldalon sem volt mindenki egészséges: Mike Bibby a fájós háta miatt nem szállt be.
Villamrajtot vett a New York, amely az első negyedben dobásban és lepattanózásban is ellenfele fölé nőtt, és 34–23-as előnyt épített magának. A Mike D’Antoni csapataira jellemző rohanós, támadójátékra építő kosárlabda a második játékrészben is meghozta eredményét, a Knicks 17 ponttal is vezetett már (49–32). A vendégek ezt követően valamelyest összekapták magukat, de a nagyszünetben még így is egy tízes volt a két gárda között (62–52).
A nagy fordulat a harmadik 12 percben következett be, amikor a Celtics egy 22–2-es szériával átvette a vezetést. A zöld-fehéreknél Rajon Rondo (31 pont, 13 assziszt) mellett Brandon Bass (20 pont, 11 lepattanó) vitte a prímet, de Ray Allen is fontos kosarakat szerzett.
A záró negyed elején ismét megvolt a közte tíz, de ekkor már a Boston javára. Persze ezzel még korántsem dőlt el a mérkőzés, a New York-iak percei következtek, Toney Douglas és Carmelo Anthony is bevágott gyorsan egymás után egy triplát (a hazaiak 9/20-as, a vendégek 2/5-ös mutatóval zártak a hárompontos vonalon túlról), utóbbi után már 100–100-at mutatott az eredményjelző. Három és fél perc volt hátra.
A New York utolsó támadását a meccs legeredményesebb játékosának bizonyuló Anthony (37 pont) két hibátlan büntetője zárta, ezzel a hazaiak 106–104-re vezettek 16 másodperccel a vége előtt.
A Bostonnak több lehetősége is volt a győzelem vagy legalább a hosszabbítás kiharcolására, ám előbb Marquis Daniels tripla-, majd Kevin Garnett duplakísérlete szédült le a gyűrűről, így a Knicks nyert két ponttal. Soha rosszabb idénynyitót!
DALLAS MAVERICKS–MIAMI HEAT 94–105
Az már az első negyedben nyilvánvalóvá vált, hogy ez a Dallas még nagyon nincs egyben, a holtidényben nagy változáson keresztülment címvédőt állva hagyta a Miami, amely viszont elképesztő hatékonysággal játszott.
A vendégek az első negyedben majdnem kétszer annyi pontot szereztek, mint a texasiak (17–32), a különbség pedig a folytatásban tovább nőtt. Chris Bosh messze elmaradt legjobbjától (24 perc alatt 4 pont és 7 lepattanó jött össze neki), LeBron James (37 pont, 10 lepattanó) és Dwyane Wade (26 pont, 8 lepattanó) viszont maximálisan hozta magát, főleg előbbi volt elemében.
A harmadik negyedben már kezdett kínossá válni a találkozó alakulása a Dallas számára, 78–43-ra is vezetett már ugyanis a Miami, amelyben Udonis Haslem (9 pont, 14 lepattanó) is rendkívül hasznosan játszott.
A kiütéses vendégsiker végül elmaradt, az utolsó negyedet ugyanis 29–8-ra nyerte a Mavs, többek között Jason Terry tripláinak köszönhetően, no meg nagy mértékben annak, hogy a Heat visszavett a tempóból. Dirk Nowitzki 21 ponttal zárt a bajnokcsapatban.
LOS ANGELES LAKERS–CHICAGO BULLS 87–88
A papírforma chicagói sikert ígért, és bár ez megvalósult, korántsem olyan körülmények között, mint arra számítani lehetett. A sokak által féltett, Andrew Bynumot eltiltás miatt nélkülöző Lakers meglepően jól muzsikált, és az egész mérkőzésen tartotta a lépést a Chicagóval. Sőt. A jó hazai kezdés ellenére ugyan az első két negyedet a Bulls nyerte meg, ám a harmadikat már a Lakers zárta egypontos előnnyel.
A záró játékrész első felében aztán ezt tízpontosra növelték a Los Angeles-iek, nagyban köszönhetően a vendégek pocsék dobóformájának. A Chicago aztán a véghajrához közeledve egyre közelebb lopódzott ellenfeléhez, ám 54 másodperccel a vége előtt Kobe Bryant duplájával ismét jelentősnek tűnő hátrányba került (87–81).
Csakhogy, mint később kiderült, ez volt a kaliforniai alakulat utolsó kosara, a Chicago a meccs végére feljavuló Luol Deng pontjaival felzárkózott 87–86-ra. A Los Angeles jöhetett támadással 20 másodperccel a vége előtt, ám a játékot kézsérülése ellenére vállaló, és ilyen állapotban is a mezőny legeredményesebbjének bizonyuló Kobe Bryant eladta a labdát, amit aztán nem sokkal később Derrick Rose (22 pont) a gyűrűbe juttatott, ezzel a Bulls fordított. A végén Bryant (28 pont) még megnyerhette volna a meccset a Lakersnek, ám dobását a jól védekező vendégek blokkolták, így maradt a 87–88. A hazaiaknál Pau Gasol (14), a chicagóiaknál Deng (21) volt a második legjobb pontszerző.
GOLDEN STATE WARRIORS–LOS ANGELES CLIPPERS 86–105
A Los Angeles-i vezető szerep átvételére készülő Clippers Chris Paul, Chauncey Billups, DeAndre Jordan, Blake Griffin, Caron Butler kezdőötössel lépett parkettre Oaklandben, az új sztárok közül Paul 20 ponttal és 9 assziszttal, Billups 21 ponttal, 5 lepattanóval és 4 assziszttal járult hozzá a Warriors elleni sima győzelemhez. A Clippers legeredményesebbje Blake Griffin volt (22 pont, 9 lepattanó), a Warriorsé David Lee (21). A hazaiaknál a meccs előtt elhunyt nagyanyját gyászoló Monta Ellis 15 pontig jutott. A Clippers még sosem veszített szezonnyitót a Warriors ellen.
OKLAHOMA CITY THUNDER–ORLANDO MAGIC 97–89
Kevin Durant alaposan megszórta az Orlandót (30 pont, 5 lepattanó, 6 assziszt), és hiába dobott rosszul a Thunder másik remek fiatal klasszisa, Russell Westbrook (6/17, 14 pont), ez is elég volt a sikerhez, mert James Harden (19 pont) személyében remek kisegítő érkezett a kispadról, a Magic legnagyobb klasszisa, Dwight Howard meg csak szenvedett.
Howard ugyan szokásának megfelelően dupla-duplával jelentkezett, de támadásban nem ment neki (11 pont, 15 lepattanó, 4/12 a mezőnyből, 3/8 büntetőből) – így Ryan Anderson és Jameer Nelson hiába pakolt be 25 és 18 pontot a Thundernek, az Oklahoma Cityt nem lehetett elkapni. Stan Van Gundy, a Magic edzője elsősorban a rendkívül lassú támadójátékot kritizálta a meccs után. Hogy aztán Howard meddig lesz még Magic-mezben, az jó kérdés – maga David Stern ligakomisszár is a mérkőzés előtt szappanoperának nevezte a kiváló center eligazolásával kapcsolatos felhajtást.
ALAPSZAKASZ, 1. JÁTÉKNAP | |
New York Knicks–Boston Celtics | 106–104 |
Dallas Mavericks–Miami Heat | 94–105 |
Los Angeles Lakers–Chicago Bulls | 87–88 |
Oklahoma City Thunder–Orlando Magic | 97–89 |
Golden State Warriors–Los Angeles Clippers | 86–105 |