Mínusz kettőről győztük le az olimpiai bajnokot!

2012.01.20. 18:59
Szücs Gabriella (balra) és Bolonyai Flóra: a győztesek öröme (Fotó: MTI)
A magyar női vízilabda-válogatott péntek este 9–8-ra legyőzte a házigazda, olimpiai bajnok Hollandiát az Eindhovenben zajló női vízilabda Európa-bajnokság A-csoportjának második fordulójában. A rendkívül jól hajrázó magyar válogatott két mérkőzés után százszázalékos, akárcsak az utolsó csoportellenfél, Oroszország.

A találkozó elején a játékvezetők kötelező jelleggel osztották az emberelőnyöket a hollandoknak. A magyar válogatott ennek ellenére tartotta a lépést az olimpiai bajnokkal. Sőt! Klasszikus hátránygólt jó ideig nem is kaptunk. Igaz, olyan azért volt, hogy már kiegészültünk, de a szabad ember még beverte a labdát Bolonyai Flóra kapujába – papíron azonban ez nem számít fórgólnak.

Nomi Stomphorst és Iefke van Belkum is duplázott az első negyedben, nálunk azonban egységesen jól teljesítettek a lányok. Bolonyai remekül helyezkedett a kapuban, gyakorlatilag csak ziccerből lehetett betalálni neki. Elöl Bujka Barbara, Keszthelyi Rita és Szücs Gabriella vitte a hátán a magyar csapatot.

Az első negyed gólzápora (4–4) után a második játékrészben mindkét oldal rendezte a védelmét. Már nehezebben jutottak lövőhelyzetbe a játékosok, aminek meg is lett a következménye. Ebben a szakaszban két gól született – igazságos elosztásban. Ez annak tükrében nagy eredmény, hogy a játékvezetők rendesen megfújták a hazai pályát: ellenünk többször is érthetetlen módon kontrát ítéltek, míg a hollandok továbbra is kapták a fórokat.

A harmadik negyedben két góllal is meglépett a hazai csapat. Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy erre a szakaszra már nagyon visszaesett a mieink támadójátéka. Távolról csak nagyon kiszorított helyzetből lőttünk, centereinket meg egyáltalán nem tudtuk megjátszani.

Merész András azonban mentálisan összeszedte lányait, a negyedik negyedben pedig egyértelműen a hollandok fölé nőttünk. Az addig is remekül működő védelmünk gyakorlatilag tökéletessé vált: még az ellenfél fórjainál is rendszeresen blokkoltunk.

Az utolsó szakaszban pedig lendületből lenyomtuk a hollandokat! Előbb Antal Dóra egyre zárkóztatta a mieinket, majd Csabai (szintén Dóra...) pókhálózta le a bal felsőt. És máris egál volt az állás. A 29. percben emberelőnyben remekül játszottuk meg Tóthot, aki közelről megszerezte a vezetést a mieinknek. 9–8 után pedig már nem tudtak egyenlíteni a hazaiak.

Bár a játékvezetők ténykedése hagyott kívánni valót maga után, az utolsó negyedben a bírók úgy gondolhatták, hogy ha ennyi segítség nem volt elég a házigazdáknak, akkor mostantól oldják meg maguk! A találkozó végén korrektté vált a bíráskodás, az utolsó támadásunknál ráadásul emberelőnyben kellett lenyelnünk a labdát. Sikerült: végül egy góllal legyőztük az olimpiai bajnokot.

Két nap múlva a szintén két győzelemmel álló Oroszországgal kvázi csoportdöntőt játszunk, amelynek tétje az azonnali elődöntős szereplés lesz. Merész András a torna előtt azt mondta, hogy akár meg is nyerhetjük a csoportunkat – most már mindenki hisz neki...

NŐI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Magyarország–Hollandia 9–8 (4–4, 1–1, 1–3, 3–0)
Eindhoven, 1500 néző. V: Sztavridisz (görög), Gomez (olasz)
MAGYARORSZÁG: BOLONYAI – CSABAI 1, Drávucz 1, Takács O., Bujka B. 1, KESZTHELYI 2, SZÜCS G. 2. Cs: ANTAL 1, Kisteleki H., TÓTH I., Illés A., Menczinger K.
HOLLANDIA: Van der Meijden – F. Cabout 1, I. VAN BELKUM 3, Hakhverdian, Vermeer, Smit, STOMPHORST 2. Cs: van der Sloot, Remers 1, Sevenich 1, Klaasen, H. Cabout.
Gól – emberelőnyből: 9/4, ill. 13/3
Gól – ötméteresből: 1/0, ill. –
Kipontozódott: Takács O. (28. p.), Illés A. (30. p.), Csabai (31. p.)
MERÉSZ ANDRÁS: – Csapattá értek a lányok az elmúlt hónapokban, így senki sem esett kétségbe, amikor a hollandok elmentek kettővel. Az utolsó negyed előtt azt mondtam nekik, csak két góllal mennek, és még van hátra nyolc perc, ami nagyon-nagyon sok idő. Abban pedig biztos lehettem, hogy ugyanúgy fogjuk bírni a végét, ha nem jobban, mint a hazaiak. Természetesen döntő fontosságú volt, hogy Flóra rendkívüli támaszt adott a többieknek a kapuban, ez volt a győzelem egyik kulcsa. A pihenőnap most nagyon jól jön, utána következhetnek az oroszok - egy női csapatnál rendkívüli szerepe van az önbizalomnak, és ha egy ilyen sikerből nem merítünk, akkor semmiből!
A csoport másik mérkőzésén:
Oroszország–Nagy-Britannia 15–10 (6–2, 3–2, 1–3, 5–3)
B-CSOPORT, 2. FORDULÓ

Olaszország–Spanyolország 15–11 (4–3, 4–1, 3–3, 4–4)

Németország–Görögország 6–12 (2–3, 1–3, 1–3, 2–3)
4. Németország 2 2 18–34 0
32. perc: Végigjátszottuk. Vége a mérkőzésnek. Legyőztük az olimpiai bajnokot!
32. perc: Harminc másodperc van hátra. Ezt már nem bukhatjuk el.
32. perc: Ismét megszereztük a labdát. Holland kiállítás! Merész időt kér.
31. perc: Tóth kapott labdát centerben, de svédcsavarját védte a holland kapus.
31. perc: Van Belkum lövését blokkoltuk!!!!
31. perc: Magyar kiállítás. Holland időkérés. Illés is kipontozódott.
30. perc: Természetesen fór a hollandoknak. Remers bombáját azonban védte Bolonyai.
29. perc: Emberelőnybe kerültünk. Antal játszotta remekül a falban lévő Tóthoz, aki közelről a kapuba húzta a labdát. 9–8
29. perc: Drávucz szerzett labdát!
29. perc: A másik oldalon holland kiállítás. Csabai kíméletlenül vágta a bal felsőbe. 8–8
28. perc: Kivédekeztük! Keszthelyi blokkolt.
28. perc: Takács kipontozódott. Holland időkérés.
27. perc: Blokkoljuk a holland lövést.
26. perc: Antal úszott meg, visszahúzták, a sípszó elmaradt...
25. perc: Kivédekeztük a holland támadást. Antal pedig a másik oldalon kapufás gólt szerzett. 7–8
25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed. Ismét a hollandoké a labda.
Vége a harmadik negyednek.
24. perc: Magyar emberelőny. Szücs lövése két kapufát is érint. De nem megy be a labda...
23. perc: Takács elől elhozták a labdát.
22. perc: Két magyar kapufa, két magyar támadás alatt.
21. perc: Cabaut szép gólt szerzett: távolról ejtette a magyar kapuba a labdát. 6–8
21. perc: Bujka pattintott a kapu fölé.
20. perc: Rossz keresztpassz: eladtuk a labdát.
20. perc: Végre egyszer a hollandok ellen is kontrát fújtak.
19. perc: Van Belkum centergólt szerez. Ismét holland előny. 6–7
18. perc: Kapura sem lőnek a hollandok, hanem eldobják a sarokba. A játékvezető azonban kontrát fúj ellenünk.
17. perc: Drávucz egy lóba után amolyan ütemtelen lövéssel meglepte Van der Meijdent. A labda a kapuban landolt, egyenlítettünk. 6–6
17. perc: Illést kiállították. Remers pedig ismét a hazaiakat juttatta vezetéshez. 5–6
17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed. Ismét a hollandok hozták el a labdát.
Vége a második negyednek.
16. perc: Fórba kerültünk. Bujka nagyon gyengén a kapus kezébe ejtett.
15. perc: Drávucz lövése nem volt jó. Jöhettek a hollandok. Szücsöt kiállították. Sevenich belőtte – pedig Bolonyai bravúrral ugyan, de beleért a labdába. 5–5
14. perc: Illést kiállította a játékvezető. Smit lövését azonban védte Bolonyai.
14. perc: Fórban ugyan nem lőttünk kapura, de amikor már kiegészültek a hazaiak, Keszthelyi távolról a kapuba ejtett. 5–4
13. perc: Magyar emberelőny.
13. perc: Fórba kerültek a hollandok. Ezúttal Bolonyain túlhaladt a labda, de a visszanyúló Keszthelyi a gólvonalon lestoppolta a labdát. Ritkán látható jelenet volt.
12. perc: Vermeer távoli lövését szép mozdulattal védte Bolonyai.
12. perc: Takács lövését blokkolták a hollandok.
11. perc: Bujka svédcsavarját is védte a holland kapus.
10. perc: A hollandok eladták a labdát, a másik oldalon Takács gyenge lövését védte Van der Meijden.
9. perc: Ellenünk meg kontrát fújnak.
9. perc: Ismét a hollandok hozták el a labdát, de a remek védekezésünknek köszönhetően kapura sem tudtak lőni.
9. perc: Elkezdődött a második negyed.
Vége az első negyednek.
8. perc: Az utolsó támadás a miénk. Egy szövevényes akció végén Csabai lőtt jócskán fölé.
8. perc: Szücs kihagyta a büntetőt, de a kapufáról visszapattanó labdát másodszorra már a jobb felsőbe lőtte. 4–4
7. perc: Holland kapufa után az egyenlítésért támadhatunk. Bujka fordult be centerben, és csak szabálytalanul tudták megállítani. Ötméteres!
7. perc: Emberelőnybe kerültünk. Szücs egyből a kapuba lőtte a labdát. 3–4
7. perc: Van Belkum hét méterről lőtt bombagólt. A labda a kapufáról vágódott a gólvonal mögé. 2–4
6. perc: Magyar kontra...
6. perc: Bujkát kiállították a játékvezetők. De a hollandok elrontották.
6. perc: Tóth rossz lövése után fordulnak a hollandok.
5. perc: Antalt kiállították visszaúszás közben. A fór azonban kimaradt, a visszaúszó Antal pedig labdát szerzett.
4. perc: Ismét magyar emberelőny! Kapura sem lőttünk fórban, majd Drávucz pattintott a kapu fölé.
3.perc: Majdnem megszereztük a labdát, de a holland center még ki tudta játszani a labdát Stomphorstnak, aki rossz kézről ziccerben ismét megszerezte a vezetést a hollandoknak. 2–3
3. perc: Az első magyar emberelőny kimaradt.
2. perc: Egyenlítettek a hollandok. Van Belkum átlövése után kötött ki a labda a jobb sarokban. 2–2
2. perc: Csodálatos gól Keszthelyitől. Vagy nyolc méterről ejtette a holland kapuba a labdát. 2–1
1. perc: Egyből egyenlítettünk. Bujka a gólszerző. 1–1
1. perc: Emberelőnybe került a holland válogatott. Stomphorst rossz kézről lőtte a kapuba a labdát. 0–1
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.