A vb-n dől el a horvátok sorsa

Munkatársunktól, MTIMunkatársunktól, MTI
2003.06.20. 20:54
Címkék
Mivel a leendő ítélet alapos előkészítéséhez további idő kell, s az európai úszószövetség, a LEN vezető szervének, a bürónak minél teljesebb körű összehívása is csak a barcelonai világbajnokság alkalmával tűnik megvalósíthatónak, így legkorábban a jövő hónapban esedékes vb (július 1327.) napjaiban születhet majd döntés a szlovéniai Európa-bajnokság férfidöntőjét követő horvátszerb-montenegrói incidens ügyében.
Amint azt Szakadáti László, a LEN magyar irodavezetője elmondta, a rendkívüli büroülés megtartása előtt körültekintő egyeztetés zajlik, szeretnének minél tisztábban látni, részleteiben is megismerni a kranji uszodában történteket, felmérni a szlovén rendfenntartók beavatkozását kiváltó horvát szurkolói rendbontások körülményeit, hátterét, következményeit, mielőtt a sportfegyelmi határozatot meghoznák. Mint ismeretes, az Eb záró napján a Szerbia-Montenegró–Horvátország döntőt követően a vereségbe belenyugodni nem akaró horvát drukkerek vandál akciókba kezdtek, rátámadtak a szlovén rendfenntartókra, az aranyérmes csapat játékosaira, kísérőire, majd a sajtópáholyban menedéket lelni próbáló szerb szurkolókra, újságírókra is, többek sérülését okozva. A kommandósok bevetése révén sikerült a nagyobb és véresebb botrányt elkerülni, de a döntő utáni ünnepélyes ceremónia megtartása lehetetlenné vált, az incidens pedig az érintett volt jugoszláv tagköztársaságok közötti viszony megromlását hozta, egyszersmind példás büntetésre sarkallva a sportág európai vezetőit. Egyes feltételezések szerint előfordulhat, hogy botrányokozó szurkolói miatt a horvát férfiválogatott hosszabb eltiltásra számíthat, nemzetközi eseményekről való kizárásra, sőt, esetleg a jövő évi athéni nyári olimpián sem vehet részt. Szakadáti László nem kívánt elébe menni a várható LEN-ítéletnek, miként elzárkózott a lehetséges retorziókkal kapcsolatos sajtótalálgatások kommentálásától is, azt viszont elmondta, hogy nagyon nehéz döntés előtt állnak. Jómaga és mások is a LEN részéről már konzultáltak jogászokkal, hiszen rendkívül kényes ügyről van szó, amelyben nem szabad rossz határozatot hoznia az Európai Úszóligának. Egyfelől ott van a horvát szurkolói vandalizmus, másfelől a nehéz pillanatokban is rendkívül sportszerűen viselkedő horvát pólóválogatott, amelynek tagjai ártatlanok az ügyben. Viszont az is tény, hogy például annak idején az angol labdarúgócsapatokat – jóllehet nem felelhettek a tetteikért – drukkereik gyalázatos viselkedése miatt mégis évekre kizárták az európai nemzetközi kupákból. Vagyis: valamilyen szinten elítélő döntésre számíthat a horvát vízilabdasport is. Hogy milyenre, az csak a vb alatt, július 13. és 27. között derülhet ki. "Úgy tűnik, először a világbajnokság idején nyílik alkalom rá, hogy a LEN-büro tagjainak többsége egy helyen legyen, és Barcelonában szerét ejthetjük a rendkívüli ülésnek”– mondta Szakadáti László. A kranji szervezők péntektől visszafizetik a döntőre szóló belépők árát mindazoknak, akik a horvát huligánok miatt nem tudták felhasználni jegyeiket, mert nem tudtak eljutni a kranji uszodáig. Péntek délutánig negyven személy kapta vissza a pénzét.
Legfrissebb hírek

„Azt mondták, hogy nem a jelenlegi, hanem a jövőbeli Zsombort igazolják le” – exkluzív interjú a Real Betis 16 éves magyar tehetségével

Légiósok
17 perce

A szlovák kapitány szerint nem teljesültek az álmaik, de ez nem törli el az elmúlt három és fél év munkáját

Foci vb 2026
36 perce

„Előre nem igazán lehet ezt elképzelni, csak megtörténik” – immár apukaként érkezett meg Alonso Szuzukába

F1
1 órája

Videó: a bosnyákoknak szurkoltak az olasz játékosok a Wales elleni tizenegyespárbajban

Foci vb 2026
1 órája

Népszerű eseményekkel folytatódik a budapesti futószezon

Csupasport
1 órája

Vívás: mind az öt magyar a 64 között a női kardozók taskenti vk-versenyén

Egyéb egyéni
1 órája

Roy Hodgson 78 évesen visszatér a kispadra

Angol labdarúgás
1 órája

Diogo Silva: Mindig a nagy álmokat választottam

Labdarúgó NB I
1 órája
Ezek is érdekelhetik