Sikeresen debütált az ötkarikás műsorban Tokióban a karate, a falmászás és a gördeszkázás is. Utóbbinak az „utcai” jellege és kultúrája is speciális, ennek ellenére külföldön – Magyarországgal ellentétben – már nagy hagyományokkal büszkélkedhet.
„Nemzetközi szinten évtizedek óta versenysportként is beszélhetünk a sportágról, hazai viszonylatban azonban sokáig senki nem akadt, aki felkarolta volna. Most, hogy olimpiai sportág lett, itthon is megváltozott a helyzet: az idén januárban a görkorcsolya-szövetségben új szakágat indítottunk, így a gördeszkázás is bekerült a szervezetbe – mondja a Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség elnökségi tagja, Takács-Kiss Márta. – A Görpark Programnak köszönhetően számos pálya épül a közeljövőben Magyarországon, ami biztosan sokat segít majd abban, hogy idehaza is versenysportként tekinthessünk rá.”
Hogy mennyire fiatalos sportágról beszélünk, azt jól mutatja: az olimpiák történetének legifjabb dobogós hármasa állt össze Tokióban a női street versenyszámban. A három érmes átlagéletkora 14 év volt.
„Az utánpótlásról – és most szigorúan a versenyengedéllyel rendelkező sportolókról beszélek – egyelőre nemigen beszélhetünk itthon. Jelenleg inkább huszonévesekkel találkozunk a különféle eseményeken, és a legtöbbször ők sem egyesületből érkeznek, amelyben a fiatalabbakkal külön is foglalkoznának. Külföldön más a helyzet, jól bizonyítják ezt a tokiói eredmények is. Júliusban rendeztük meg az első magyar bajnokságot, amelynek a további fordulóit szeptemberben és októberben tartjuk. Ezeken már a fiatalabb korosztályok is megmérethetik magukat. Igaz, még nem indultak túlzottan sokan az egyes kategóriákban, de annál lelkesebbek voltak. Nem is kérdés: az olimpia egyértelműen jót tett a sportág hazai megítélésének is.”
A gördeszkázáshoz hasonlóan a falmászómezőnyben sem akadt magyar induló Japánban, de…
„Csak szuperlatívuszokban tudok beszélni az elmúlt időszakról, robbanásszerű a növekedés a falmászást választók létszámában – meséli lelkesen Kandrács Ildikó, aki már hét éve a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség elnöke. – Sok terem nyílt, ami jótékony hatással volt a népszerűsítési törekvéseinkre. Tanórák keretein belül is mind több iskolából látogatnak el a gyerekek ezekbe a létesítményekbe, miközben a szakemberek képzésében is nagyot léptünk előre. Mára idehaza is komoly sporttá nőtte ki magát a falmászás. Tavaly 1500-1600 regisztrált versenyzőt tartottunk nyilván, az idén 3200-nál tartunk.”
És a falmászók nemcsak sokan vannak, hanem eredményesek is: Vályi Gergő például 2019-ben, 15 évesen három világkupasiker után megnyerte a voronyezsi korosztályos Eb nehézségi mászó számát.
„A legsikeresebb az ifi A-korosztályunk, Gergő is közéjük tartozik. Az ő esetében egyértelműen az a cél, hogy ott legyen a 2024-es, párizsi játékokon. De ugyanígy kiemelhetem a vele egyidős Tusnádi Nimródot vagy Radics Attilát is: ők szintén remekül helytállnak a nemzetközi porondon. Még mindig viszonylag szerény a hátterünk, az eredmények azonban önmagukért beszélnek. Azon vagyunk, hogy a jövőben a legfiatalabb korosztályokkal is megismertessük a sportágunkat.”
Két okból is kilóg a sorból a karate, amellyel – jelen állás szerint – nem találkozhatunk a következő olimpián, hiszen Japánban csak a rendező ország által programba illesztett sportágként szerepelt, továbbá – az említett másik két sportágtól eltérően – ebben magyar érdekeltség is volt Tokióban, sőt: érem is született.
„Sokakat talán meglep, de a karate már most is a legnépszerűbb sportágak közé tartozik hazánkban, ezeket hivatalos statisztikai adatok támasztják alá – kezdi a sportági szövetség elnöke, dr. Mészáros János. – A hetvenes-nyolcvanas években inkább a fiatal felnőttek kedvelték, míg napjainkban már leginkább a gyerekek, a tizenévesek űzik. A széles körű elterjedésnek több oka is van: ott vagyunk az iskolákban, a sportágválasztókon, különböző rendezvényeken, amelyeken bemutatókat tartunk. És most már az olimpiai szereplésre is nagyon büszkék vagyunk: a sportág műsorba kerülése önmagában sokat jelent, Hárspataki Gábor bronzérme pedig tovább szélesítheti a bázist.”