Október elsejétől a köznevelési intézményekbe az ott dolgozókon, a gyerekeken, valamint a tanulót kísérő nagykorú személyen kívül más nem léphet be – áll a kormányrendeletben. A határozat az utánpótlássportot alapjaiban érinti, hiszen a téli edzések zöme eddig éppen az iskolai tornatermekben zajlott. Most a legtöbb ilyen csarnokot nem használhatják a fiatalok délután, a tanórákat követően sem.
TÉLEN NYARALÓBAN
„Nagyon rossz helyzetben vagyunk – kezdi lényegre törően a Magyar Karate Szövetség elnöke, Mészáros János. – A versenyrendszerünkben körülbelül tizenháromezer karatéka érdekelt, és a bázisunk nagyjából hetven százalékát érinti a szóban forgó probléma. A klubok ellehetetlenültek, de keresik a lehetőségeket: tudok olyan egyesületről, amely nyaralót bérelt ki az edzések megtartásához, de olyanok is akadnak, amelyeknek az önkormányzat segít másik, használható helyiséget találni.
Nem csak az a gond, hogy sokan terem nélkül maradtak; az utánpótlásbázis is csökkent.
„Szeptemberben már látszódott, hogy sok fiatalt elveszítettek a klubok, ám azt egyelőre nem lehet pontosan felmérni, milyen mértékben csökkent a bázis. Tavasszal húsz-harmincszázalékos visszaesést tapasztaltunk, ez az arány azóta rosszabbodhatott. Tisztán csak akkor láthatunk, amikor jövőre ismét regisztrálják a versenyzőiket a szakosztályok.”
Mészáros hozzátette, természetesen az a legfontosabb, hogy megőrizzék az emberek egészségét, és felelős döntéseket kell hozni.
„Ettől függetlenül vannak olyanok, akik különösen rosszul járnak: a legtöbb karatemester abból él, hogy a tanítványainak edzéseket tart a klubjában. Nagyon nehéz helyzetbe kerültek azok az edzők, akiket a járvány ellehetetlenít a munkájuktól, és nincs másodállásuk sem.”
TÚLÉLŐ IDŐSZAK
Jelentős problémákkal küzd a MOL-Pick Szeged férfi kézilabdacsapata is, amelynek számos játékosát nélkülöznie kellett az eddigi egyetlen Bajnokok Ligája-mérkőzésén. De nem csak ez a probléma: a klub nemrégiben kiemelt állami akadémiai státuszt kapott utánpótlásrészlege jelentős pályahiánnyal küzd. A részletekről a fiú ifjúsági válogatott nyáron Szegedre költözött szövetségi edzőjét, a Pick-akadémia igazgatóját, Kárpáti Krisztiánt kérdeztük.
„Az iskolakezdéssel és a visszatérő járvánnyal összekuszálódott minden. Alapvetően kilenc létesítményben béreltünk volna termet, főként iskolákban, ezekből azonban hatot bezártak előttünk. Nagyon komoly szervezőmunkára van szükség, hogy minden csapatunknak megfelelő körülményeket tudjunk biztosítani. A környező városokban, falvakban próbálunk teremidőt kiharcolni, de ez ilyenkor nem egyszerű, mert ott – értelemszerűen – a helyi egyesületeket részesítik előnyben. Mindenesetre megpróbáljuk valahogyan túlélni ezt az időszakot.”
AZ ÉGIEKBEN BÍZVA
Az atlétáknál sem fényesebb a helyzet. Kovács Zoltán utánpótlás-referens elmondta, hogy számos egyesületben okoz gondot a kialakult teremhiány. Külön is kiemelte, hogy a téli „hontalanok” között szerepel az ország legnagyobb utánpótlásbázisaként jegyzett Ikarus BSE is. A XVI. kerületi klub szakosztályvezetőjét, Csúr Attilát kérdeztük az állapotokról.
„A kerületi iskolákban szoktunk tornatermeket bérelni, de a tankerületi központtól már szeptember elején értesítést kaptunk, hogy ez most várhatóan nem működik. Egy futófolyosónk van, de tekintettel a négyszáz fős létszámunkat, ez édeskevés. Abban bízunk, hogy a legjobbjaink most is tréningezhetnek a BOK Csarnokban, bár nem lehetünk biztosak benne, hogy ott nem lesznek-e korlátozások. Nincs ötletünk. A meghirdetett termek számunkra kicsik és drágák. Most érezzük igazán a hiányát annak a munkacsarnoknak, amelynek építésére 2015-ben kaptunk ígéretet a szövetségtől. A tervek már rég elkészültek, mégis húzódik a dolog.”
A szakosztályvezető a kisebb korcsoportokban lemorzsolódással számol, sőt úgy véli, az idősebbek is könnyen szakíthatnak a klubbal.
„Egy ígéretes serdülő-, ifi-, vagy juniorversenyző karrierjének szempontjából fontos, hogy milyen körülmények között edzhet. Egy olyan klub, amelyben télen is megoldható a magas szintű felkészülés, természetesen vonzóbb a számára, és ez egyesületváltáshoz is vezethet. A szülőknek annyit mondtunk, hogy készüljenek, a gyerekek jó eséllyel továbbra is szabadban edzenek majd, és talán az időjárás kegyes lesz hozzánk.”